استاد فضل الله توکل و استاد ناصر فرهنگ فر از بزرگان عرصه موسیقی ایران هستند. برای این دو بزرگوار جمعه و شنبه مراسم نکوداشتی برگزار خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکوداشت دو استاد موسیقی به صورت آنلاین

استاد فضل الله توکل و استاد ناصر فرهنگ فر از بزرگان عرصه موسیقی ایران هستند. برای این دو بزرگوار جمعه و شنبه مراسم نکوداشتی برگزار خواهد شد.

فراوری: یاسمن پیشوایی- بخش هنری تبیان

فضل الله توکل، ناصر فرهنگ فر

مراسم بزرگداشت دو استاد موسیقی ایران فضل الله توکل و ناصر فرهنگ فر همزمان با برگزاری در تالار وحدت تهران به صورت آنلاین برای مخاطبان سراسر کشور به نمایش درمی آید.

نکوداشت استاد فضل الله توکل

فضل الله توکل در سال 1321 در تهران متولد شد. پدرش افسر ارتش و مادرش دبیر ریاضی و فرانسه آموزش و پرورش بود.

در سن 9-8 سالگی پدرش برایش یک ساز سنتور خرید و او نزد یکی از معلمان موسیقی مدارس آنموقع بنام خائفی دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت. علاقه او به سنتور هر روز فزونی یافت و در جوانی محضر اساتیدی چون علی تجویدی را درک کرد.او در نواختن سنتور و همچنین آهنگسازی دارای سبکی مخصوص به خودش است. چنانچه به قول معروف تا مضرابش بر روی ساز می آید مشخص می شود که این سنتور فضل الله توکل است.

مراسم نکوداشت زنده یاد ناصر فرهنگ فر نیز روز شنبه شنبه 20 آذر ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می شود. در این مراسم محمد علی کیانی نژاد سخنانی را پیرامون جایگاه هنری ناصر فرهنگ فر ایراد می کند.

وی علاوه بر سنتور کاملاً بر نوازندگی ویلن تسلط دارد. شاید همین علت بود که نوازندگان مطرح ویلن ایران حاضر به همکاری با دیگر نوازندگان به نام سنتور و هم دوره فضل الله توکل نمی شدند. پرویز یاحقی بارها شیوه سنتور نوازی فضل الله توکل را منحصربه فرد خوانده بود و او را بی رقیب می دانست.

حال برای این استاد بزرگ عرصه موسیقی سنتی، آیین نکوداشتی در نظر گرفته شده. این آئین  19 آذر در تالار وحدت ساعت 21:30 به همراه رونمایی از دو آلبوم جدید برگزار می شود. ضمن این که این مراسم با همکاری سامانه کنسرت آنلاین کشور به صورت آنلاین و زنده برای مخاطبان سراسر کشور نیز به نمایش درمی آید.

در این مراسم حسن ناهید به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت و گروه استاد فضل الله توکل به خوانندگی فرهاد عزیزی و پاشا پاشایی نیز به اجرای برنامه خواهد پرداخت. پیانونوازی بردیا صدر نوری نیز بخش دیگری از این مراسم را تشکیل می دهد.

نکوداشت ناصر فرهنگ فر

ناصر فرهنگ فر، در سال 1326 در شهر ری متولد شد و در 23 مرداد 1376 دیده از جهان فروبست. وی نوازنده برجسته تنبک و مدرس موسیقی سنتی ایرانی بود.

استعداد درخشان این هنرمند در همان دوران کودکی و تنها وقتی 7 سال داشت نمایان شد، وی با کوزه های گلی نخستین تمرینات خود را انجام می داد و بعدها با خرید تنبک عمویش که ساز نفیسی در دوران خود بود، شروع به فراگیری این ساز کرد، در همین دوران علاقه و ممارست وی در فراگیری تنبک پیشرفت چشمگیری را برای وی به همراه داشت. فرهنگ فر داشته های مقدماتی تنبک را نزد یکی از اقوام خود محمد ترکمان که شاگرد امیرناصر افتتاح تنبک نواز سرشناس دوران به شمار می رفت؛ فراگرفت، همین امر مقدمات دیدار وی با حسین تهرانی را برای او فراهم کرد. استعداد قابل ملاحظه فرهنگ فر، استاد حسین تهرانی را مجاب می کند تا که وی را به شاگردی بپذیرد. علاوه بر همکاری با رادیو، استاد فرهنگ فر در برنامه های معروفی به نام هفت شهر عشق، گلهای تازه و گلچین هفته با استاد بهاری و لطف الله مجد و... اجرای برنامه کرد. فرهنگ فر نقش بسزایی در شکوفایی جریان موسیقایی گروه شیدا و عارف ایفا کرد، چرا که فعالان عرصه موسیقی، به تمبک تنها به عنوان سازی همراهی کننده در ارکستر نگاه می کردند که نوازندگی فرهنگ فر در این گروه ها این ذهنیت را تا حدود بسیاری در بین اهالی موسیقی دگرگون کرد. از اجرای ادوار ریتمیک با تکنیک های غیر مرسوم می توان به عنوان برجسته ترین خاصیت نوازندگی این استاد بنام یاد کرد

مراسم نکوداشت زنده یاد ناصر فرهنگ فر نیز روز شنبه شنبه 20 آذر ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می شود. در این مراسم محمد علی کیانی نژاد سخنانی را پیرامون جایگاه هنری ناصر فرهنگ فر ایراد می کند.

اجرای قطعاتی از موسیقی ردیف دستگاهی ایران توسط استاد میلاد کیایی نوازنده سنتور و با همراهی پیمان ناصح پور نوازنده تمبک بخشی از این برنامه خواهد بود.

در بخش دوم این برنامه مخاطبان به تماشای اجرای سه تار بهداد بابایی و تمبک آرش فرهنگ فر خواهند بود. بخش بعدی این مراسم هم به ضربی خوانی و ضربی نوازی آرش فرهنگ فر اختصاص خواهد داشت و در پایان نیز مجید درخشانی با تار و کامران جعفری با تمبک به اجرای برنامه می پردازند.


منایع: مهر/ همشهری آنلاین/ موسیقی ترانه