تبیان، دستیار زندگی
افرادی که احساسات دیگران را بهتر درک می کنند، علاقه زیادی به کتابخوانی دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ادبیات، تخیل و درک احساسات

افرادی که احساسات دیگران را بهتر درک می کنند، علاقه زیادی به کتابخوانی دارند.

بخش ادبیات تبیان
ادبیات، تخیل و درک احساسات


 
تحقیقی جدید نشان می دهد بر خلاف نظرات پیشین ادبیات سبب افزایش توانایی انسان برای درک احساسات دیگران نمی شود بلکه افرادی که قدرت تخیل بیشتری دارند و احساسات دیگران را بهتر درک می کنند علاقه زیادی به کتابخوانی دارند.

بنا بر نظر «جویس کارول اوتس» «کتابخوانی تنها راهی است که می توانیم خود را در موقعیت فردی دیگر بگذاریم.» این ایده که ادبیات سبب می شود احساسات و عقاید دیگران را درک کنیم بسیار قدیمی است و به زمان «ارسطو» برمی گردد اما دانشمندان در سال های اخیر درباره این موضوع در آزمایشگاه تحقیقاتی انجام دادند.
 
در سال 2013 مقاله جامعی در مجله Science توسط «دیوید کید»  و «امانوئل کاستانو» منتشر شد. این دو اعلام کردند خواندن داستان های کوتاه ادبی بلافاصله توانایی حاضرین در تحقیق را برای تشخیص حالت های صورت و در نتیجه درک حالات احساسی دیگران افزایش می دهد. چند مجله معروف از جمله «آتلانتیک» نیز نتایج این عقیده را بااهمیت شمردند و تیترهای اصلی خود را در حمایت از این اتفاق انتخاب کردند اما حالا بررسی جدیدی که توسط «تالیا گلداشتاین» نگاشته شد این نتایج را زیر سوال برده است.
 
در تحقیق اولیه از افراد درخواست شد که یک متن را بخوانند و تست بدهند. آزمایشی که در آن از افراد درخواست کردند به تصاویری بنگرند و حدس خود را از حالات احساسی آن افراد بیان کنند. مثلا تصویر فردی که ابرویش بالا رفته است بدان معنی است که فرد ترسیده است یا شاید عصبانی شده باشد. میزان جواب های مثبت نشان دهنده تئوری ذهن است. تئوری ذهن به معنای توانایی فرد برای درک حالات ذهنی است که انگیزه های انسان را به وجود می آورد.
 
«ربکا ساکس»، دانشمند عصب شناس در این باره می گوید: «قبول دارم که این تئوری بسیار ضعیف است اما در حال حاضر تنها مقیاسی است که در اختیار داریم. به همین دلیل همه از این تئوری بهره می گیرند.»  وی معتقد است این تئوری چنان اهمیت دارد که هر دو گروه محقق از آن برای انجام آزمایشات مختلف استفاده کردند.
 
«گلداشتاین» به این نتیجه رسید که «کسانی که برای مدتی طولانی آثار ادبی می خوانند در این آزمایش نمره بهتری به دست آوردند. وی معتقد است کتابخوانی می تواند به افراد کمک کند تا تصویر بهتری از احساسات و افکار مردم مختلف داشته باشند اما شاید نظریه ای دیگر در میان باشد و آن این است که افرادی که قدرت تخیل بیشتری دارند و احساسات دیگران را بهتر درک می کنند علاقه زیادی به کتابخوانی دارند. وی معتقد است این موضوع لزوماً به معنای اثبات تئوری ذهن نیست و این پدیده را «همذات پنداری شناختاری» می نامد.
 
در هر صورت این سوال همچنان برجاست که چرا روانشناسان علاقه بسیاری به درک فواید ادبیات دارند. واضح است که ادبیات فواید اخلاقی فراوانی برای ذهن انسان دارد اما میزان این فواید همچنان در حال بررسی توسط محققین مختلف است.
 
«کید» در این باره می گوید: «امیدوار نیستم یا باور ندارم که روانشناسی اجتماعی بتواند علوم انسانی را توجیه کند.» اما در فرهنگی که با علوم تجربی برخورد بهتری نسبت به علوم انسانی می شود این تحقیق جایگاه خوبی دارد. حتی یک معلم ادبیات اخیراً طی نامه ای به مجله «آتلانتیک» از این تحقیق بهره می گیرد تا از نظر خود در باب اینکه خواندن ادبیات داستانی قدرت ذهنی دانش آموزان را غنی می کند بهره گرفت. باید منتظر ماند و دید علم در ماه های آینده چه نظریات جدیدی را مطرح خواهد کرد.


منبع: ایبنا