تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه هفدهم آذر 1395 خورشیدی، هفتم ربیع الاول 1438 هجری قمری، هفتم دسامبر 2016 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفدهم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز چهارشنبه هفدهم آذر 1395 خورشیدی، هفتم ربیع الاول 1438 هجری قمری، هفتم دسامبر 2016 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

هومن بهلولی- روابط عمومی

تاریخ معاصر ایران

17 آذر 1378

حسین مکی سیاستمدار، تاریخ نگار، نویسنده معاصر و صاحب آثار ارزنده ای همچون تاریخ بیست ساله ایران، کتاب سیاه در هشت جلد، خاطرات سیاسی، زندگانی سید حسن مدرس، وقایع سی تیر و تصحیح دیوان مشتاق و فرخی یزدی در 88 سالگی درگذشت.17 آذر 1359

شاهرخ ضرغام مشهور به «حرّ انقلاب» و از فرماندهان جنگ ایران و عراق در عملیات پاک سازی جاده آبادان-ماهشهر با گلوله تیربار تانک رژیم به شهادت رسید.


17 آذر 1357

شهرهای تبریز، اصفهان، همدان و کرمان شاهد تظاهرات گسترده مردم علیه رژیم پهلوی بود. آمریکا نیز عملیات خروج شهروندان خویش از ایران را آغاز کرد.


17 آذر 1357

جرالد فورد رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت: به صلاح آمریکا است که تنها شاه بر ایران حکومت کند.


17 آذر 1353

رجبعلی منصور نخست وزیر دو دوره حکومت پهلوی در 92 سالگی درگذشت. وی علاوه بر پست نخست وزیری بارها عهده دار مقام هایی همچون وزیر، سفیر و استاندار بود. 


17 آذر 1344 

ملک فیصل بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی برای نخستین بار و به دعوت رسمی محمدرضا پهلوی به منظور دیداری سه روزه به ایران آمد. 


17 آذر 1327

وزارت امورخارجه به وزارت خانه ها بخشنامه ای صادر کرد که مبنای این وزارت خانه برای تعیین کشور مقصد در صدور گذرنامه کارکنان دولت، محل تعیین شده در تصویب نامه نخست وزیری است و نوشتن نام کشور دیگر در گذرنامه، غیر قانونی محسوب می شود. بنابراین از وزارت خانه های متقاضی درخواست شد، دقت لازم را در تعیین محل خدمت به کار ببرند. 


17 آذر 1321

مردم به دلیل کمبود نان در جریان جنگ جهانی دوم و اشغال ایران به وسیله متفقین در میدان بهارستان تجمع کردند که با بی اعتنایی نمایندگان مجلس، خشم مردم برانگیخته و این اجتماع به تظاهراتی خشونت آمیز در خیابان های نادری، اسلامبول و لاله زار تهران تبدیل شد. این اعتراض ها به بلوای نان در تهران شهرت یافت. 


17 آذر 1317

آئین نامه تشکیل دایره مطبوعات در وزارت دارائی صادر شد. این دایره مسئول مطالعه روزنامه ها و مجله ها منتشر شده در کشور بود تا مطلب هایی که مستقیم یا غیر مستقیم با این وزارت خانه یا بنگاه های وابسته به آن ارتباط داشته باشد، استخراج و برای بررسی به همان دایره بفرستد. 


17 آذر 1302

وزارت مالیه در نامه ای رسمی به وزارت امور خارجه، اعتراض خویش را نسبت به این که بدون اطلاع این نهاد، اجازه تشکیل بانک به شرکت «اسهام»(روس) در ایران و برپایی شعبه هایی در تهران، تبریز، رشت، قزوین و انزلی را داده است، اعلام کرد. 


17 آذر 1302

حجت الاسلام سید محمدباقر درچه ای از مراجع تقلید در اصفهان درگذشت و به دیار حق شتافت، با انتشار این خبر بازار تعطیل شد.


17 آذر 1300

ذکاء الدوله وزیر مختار دولت ایران و نماینده دوم در جامعه ملل اعتراض رسمی دولت ایران به وجود دفترهای پستی انگلیس در اهواز، آبادان و خرمشهر را به اداره پستی بین المللی در برن اعلام کرد.


17 آذر 1300

رضاخان به وابسته های نظامی دولت های خارجی که در تهران حضور داشتند، اعلام کرد که هر وقت تمایل داشته باشند، بدون هیچ مزاحمتی می توانند از قسمت های مختلف نظامی و مانورها بازدید کنند. 


17 آذر 1246

تهران جدید در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شکل گرفت، در بیست و یکمین سال سلطنت این شاه قاجار، به دلیل افزایش جمعیت، وی تصمیم گرفت که شهر را گسترش داده و شهری با نام خود در کنار تهران قدیم یا عتیق بنا کند. از این رو، کلنگ گسترش تهران و برپایی شهر تازه با نام دارالخلافه ناصری را به زمین زد و تهران به این نام خوانده ‏شد.