تبیان، دستیار زندگی
همه شاخص های کتابخوانی منفی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شمارش معکوس برای کاهش شمارگان کتاب

همه شاخص های کتابخوانی منفی شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان

شمارش معکوس برای کاهش شمارگان کتاب

یک زمانی انتشار کتاب هایی با شمارگان چند ده هزار و حتی چند صد هزار نسخه برای ما اهالی رسانه «خبر» محسوب نمی شد، چراکه اتفاقی نیفتاده بود و تعداد چنین کتاب هایی آن قدر زیاد بود که نمی شد به همه آنها پرداخت، اما حالا «خبر» این است: «شمارش معکوس برای غلتیدن شمارگان متوسط کتاب در ایران به زیر عدد ۱۵۰۰ نسخه آغاز شده است.»

به گزارش جام جم آنلاین، ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، تمام آمارها و شاخص های مرتبط با کتابخوانی و انتشار کتاب به جزء قیمت کتاب روندی نزولی داشته است.

بر اساس آماری که به طور اختصاصی در اختیار خبرنگار جام جم آنلاین قرار گرفته است، در ۶ ماهه نخست امسال شمارگان متوسط کتاب به عدد ۱۵۹۳ نسخه رسیده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است و از الان باید منتظر ماند و دید چه زمانی این شاخص به زیر ۱۵۰۰ نسخه و فاجعه می رسد اتفاقی که با این شتاب کاهش چندان دور نیست.

اما شاخص تعداد کل عناوین منتشر شده کتاب معمولاً در سال های گذشته و بخصوص در سه سال اخیر رشدی صعودی داشت که متاسفانه این شاخص هم در ۶ ماهه نخست امسال روند صعودی اش تبدیل به نزولی شده است و ۳۳۴۸۰ کتاب در این زمان منتشر شده است که این عدد در مقایسه با سال گذشته حدود ۵۰۰ عنوان کمتر شده است.

کاهش ده میلیون نسخه ای

شاخص ناامیدکننده دیگر کاهش حدود ده میلیون جلدی انتشار کل کتاب در ایران است، در ۶ ماهه نخست سال ۹۵ حدود پنجاه و دو میلیون نسخه کتاب در ایران منتشر شده است که این عدد سال گذشته حدود شصت و دو میلیون نسخه بوده است.

کتاب های سال ۹۵ در مقایسه با کتاب های منتشر شده در سال ۹۴ ، کتاب های لاغرتری هم هستند، چرا؟ دلیلش واضح است در سال گذشته هر کتابی که در ایران منتشر شده است به طور متوسط ۲۳۰ صفحه حجم داشته است اما امسال این عدد به ۲۲۰ صفحه کاهش پیدا کرده است.

کتاب گران تر می شود

متاسفانه با وجود این کاهش تعداد صفحه، کتاب در ایران گران تر شده است، به عبارتی قیمت کتاب تنها شاخصی است که روندی صعودی در سال های اخیر داشته است و بهای هر کتاب به طور متوسط از سیزده هزار تومان سال گذشته به پانزده هزار تومان افزایش یافته است.

این آمار نشان می دهد که با وجود همه تلاش ها و تشویق ها برای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نتیجه مناسب حاصل نشده است و مدیران فرهنگی بخصوص در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک بار دیگر باید بنشینند و بررسی کنند چرا روند نزولی شاخص های انتشار کتاب همچنان با شتاب و سرعتی خطرناک مسیر سقوط را در جامعه طی می کند و با تجدید نظر در برخی سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها ان شاء الله شاهد رشد شاخص های مطالعه و کتابخوانی در جامعه باشیم.


منبع: شهر کتاب