تبیان، دستیار زندگی
محمد علی بهمنی می گوید: از اشعار فاخر باید حمایت شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشعار فاخر باید حمایت شود

محمد علی بهمنی می گوید: از اشعار فاخر باید حمایت شود.

بخش ادبیات تبیان
محمدعلی بهمنی

محمد علی بهمنی در کارگاه تخصصی شعر و ترانه گفت: وقتی ما ترانه امروز را از زبان خود شاعر می شنویم، یک انرژی و نگاه مترقی تری از آنچه می شنویم در این کارها مشهود است، اما این امر بسیار مهم است که چرا این ترانه ها شنیده نمی شود.

وی گفت: ما درنسلی زندگی می کنیم که به علت شنیده نشدن اشعاردرجامعه امروزی وعدم بیان آنها، شاید نسل های آینده اطلاعات بیشتری از آنها داشته باشند، اما باید بدانیم که فعالیت پرشور و سروده شدن اشعار فاخر نیازمند حمایت است و نباید از آنها غافل شد.

استاد بهمنی ادامه داد: انتخاب عنوان مناسب برای شعر از سوی شاعر موجب جذب مخاطب بیشتر شده و حس زیباتری برای کسی که خریدار کتاب است را ایجاد خواهد کرد، از همین رو لازم است که شاعران در انتخاب عنوان دقت بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: اما ترانه درست برژس شعر است و انتخاب واژگان باید محدود باشد، چون از دید مردم ممیزی می شود و باید در این بخش ترانه سرا ناگزیر است که یک سری از واژه ها را انتخاب نکند، چرا که شاید برخی از واژه ها برای جامعه مناسب نباشد.

این شاعر ادامه داد: خوانش و قرائت اشعار نیز، به شناخت موسیقی شعر و اجرای درست آن کمک شایانی می کند.

وی گفت: شناخت موسیقی شعر از سوی شاعر موجب ارتباط گیری بهتر مخاطب می شود و باید واژگانی که کنار هم چینش می شود  موسیقی درون کلمه داشته باشد، چون همین موضوع فهم بیشتر شعر را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: خوشبختانه استعدادهای شعری بسیاری در کشور وجود دارد، اما شعرهای خوب در کشور کمتر شنیده می شود و باید چرایی این موضوع را پیدا کرد.

بهمنی اضافه کرد: شعرهای خوب نه تنها در اراک بلکه در دورترین نقاط کشور نیز وجود دارد و فرزندان شعری در مناطق مختلف سروده می شود، اما مشکل اینجاست که این شعرها شنیده نمی شود، اما این امر دلیل برعدم ماندگاری آن نمی شود.

استاد بهمنی گفت: موضوع مهم در شاعری ، خواندن آن است چون این امر درست نیست که شعری خوانده شود و بنا به دلایلی بخش هایی از آن تغییر یا حذف شود و اگر قرار است این اتفاق رخ دهد همان بهتر که خوانده نشود، چرا که شعر از حالت اولیه خود که سروده شاعر است خارج می شود.

وی ادامه داد: شاعرانی که هم اکنون در مناطق مختلف مشغول به فعالیت هستند، در واقع میراث دار این رشته هستند و قطعا فعالیت آنها در این عرصه مطلوب بوده و آثاری فاخری از سوی آنها خلق خواهد شد.


منبع: فارس