تبیان، دستیار زندگی
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در مراسم افتتاحیه دهمین دوره ارزیابی قاریان و حافظان قرآن کریم از اضافه شدن چند رقابت بین المللی به مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: یکی از این رقابت ها در بین بانوان برگزار می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورود بانوان به رقابت های بین المللی قرآن ایران برای نخستین بار

گروه مسابقات: رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در مراسم افتتاحیه دهمین دوره ارزیابی قاریان و حافظان قرآن کریم از اضافه شدن چند رقابت بین المللی به مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: یکی از این رقابت ها در بین بانوان برگزار می شود.

بخش قرآن تبیان
بانوان در رقابت قرآنی

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، دهمین دوره ارزیابی قاریان و حافظان اعزامی به مسابقات بین المللی قرآن کریم صبح امروز، 17 آذرماه با حضور شرکت کنندگان و داوران این دوره در مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
بر اساس این گزارش در ابتدای این مراسم و قبل از شروع دوره، حجت الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی گفت: بر اساس مطالعات کمیته فنی ستاد عالی مسابقات جمهوری اسلامی ایران نحوه انتخاب و معرفی نفرات اعزامی به مسابقات بین المللی قرآن از سال گذشته تغییر کرد.

روند تکاملی شیوه انتخاب نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن

وی با اشاره به رو به تکامل بودن این روند،  افزود: چند ماه قبل نشستی با حضور اساتید برگزار شد و در آن به یک رویه جدید رسیدیم که با استفاده از آن در مسابقات کشوری بر اساس یک معدل ثابت تلاوت ها مورد ارزیابی قرار بگیرد که این معدل ثابت توسط کمیته فنی و  هیئت داوران مشخص شد. بر همین اساس ممکن است میانگین و معدل تلاوت ها در یک سال 92 و در سال دیگر 90 یا 93 باشد. تا پیش از آن داوران نگران بودند که نمی توان میانگین تلاوت ها را برای مدت طولانی یک عدد ثابت در نظر بگیرند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که از سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است این است که نمایندگان اعزامی ایران به مسابقات بین المللی قرآن بر اساس توانمندی قاریان و نیز ملاک ها و نیازهای کشوری که همان رقابت را برگزار می کند، انتخاب شود. اینکه صرفاً مسابقات کشوری را ملاک قرار دهیم و نفرات خاص را به مسابقات خاص اعزام کنیم با واقعیت موجود تطبیق ندارد.
حسینی با اشاره به اینکه در زمینه مسابقات قرآن به یک سازمان جهانی دست نیافته ایم، گفت: به همین دلیل هر کدام از کشورها بر اساس سازوکاری که خود تعیین می کنند اقدام به برگزاری مسابقات می کنند. موضوعی دیگری که مرکز به آن پرداخته است برگزاری نشست های تخصصی و موضوعی در مورد مسابقات بین المللی قرآن در کشورهای مختلف است.
وی با اذعان به اینکه در هفته آینده مسابقات قرآن کشورهای کویت، امارات و اردن مورد بررسی تخصصی قرار خواهد گرفت،  گفت: در این نشست ها مشخص خواهد شد که افراد اعزامی و نمایندگان ایران در این مسابقات باید چه ملاحظاتی را انجام دهند.

نتایج مسابقات در برخی کشورها سلیقه ای است

حسینی در ادامه این بخش  از صحبت های خود به حضور «حنانه خلفی» در مساببقات بین المللی قرآن کشور امارات اشاره و بیان کرد: با وجود فشارها اما شاهد درخشش این حافظ نوجوان در رقابت های امارات بودیم و این درخشش به گونه ای بود که مجبور شدند اسم نماینده ایران را جزء افراد تجلیل شونده اعلام کنند. بنابراین زمانی که نماینده ایران در مسابقات خوش بدرخشد نمی توانند پاسخ افکار عمومی را بدهند و با آن مقابله کنند.
ورود بانوان به رقابت  های بین المللی قرآن ایران برای نخستین بار
وی با تأکید بر اینکه تأثیرگذاری نماینده ایران در مسابقات بین المللی قرآن کشور امارات بسیار بیشتر از نفر اول آن رقابت بود، گفت: نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن سفیران ایران اسلامی در همان رقابت ها هستند و عملکرد و رفتارها و حرکاتشان بسیار مهم است و زیر ذره بین هستند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری مسابقات قرآن ویژه دانش آموزان توسط وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: با برگزاری مسابقات کشوری دانش آموزی از سال آینده شاهد برگزاری رقابت های بین المللی دانش آموزان بعد از دو دهه تعطیلی خواهیم بود.

ورود بانوان به رقابت  های بین المللی قرآن ایران برای نخستین بار

حسینی در پایان به تجربه خوب مسابقات بین المللی قرآن روشندلان در دوره گذشته اشاره و اظهار کرد: بر همین اساس در دوره آینده مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران علاوه بر رقابت های بزرگسالان و دانش آموزان شاهد برگزاری مسابقات رشته حفظ کل در بخش بانوان و نیز مسابقات طلاب حوزه های علمیه و البته روشندلان خواهیم بود که رقابت های مربوط به طلاب در استان قم برگزار می شود تا به این ترتیب در دوره آینده شاهد چهار رقابت بین المللی به صورت همزمان باشیم. به این ترتیب می توان گفت یک المپیاد قرآنی بین المللی در حال شکل گیری است.

تأکید بر فعالیت در حوزه آموزش عمومی قرآن

در بخش دیگری از این مراسم محمدرضا مسیب زاده،  مدیرکل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش نیز طی سخنانی با تأکید بر اینکه در آموزش و پرورش دنبال کار حرفه ای نیستیم،  گفت: آموزش و پرورش به دنبال کار عمومی قرآن کریم برای دانش آموزان است و اگر قرار است کاری انجام دهیم باید برای 13 میلیون دانش آموز کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه فعالیت  حرفه ای قرآن بسیار ارزشمند است اما آموزش و پرورش قصد ورود به آن را ندارد، افزود: تلاش ما این است که این اتفاق را برای همه ایجاد کنیم،  ما به دنبال توسعه مشارکت هستیم و این موضوع باید کار اصلی و دغدغه اصلی دستگاه های قرآنی شود.
مسیب زاده در ادامه به ابراز رضایت اساتید قرآنی از برگزاری مسابقات قرآن شکوفه ها در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال حدود 160 نفر از اساتید قرآنی کشورمان در فعالیت ها و برنامه های قرآنی وزارت آموزش و پرورش مشارکت داشتند.

حضور 20 دانش آموز در دوره ارزیابی

مدیرکل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: در دهمین دوره ارزیابی قاریان و حافظان اعزامی به مسابقات بین المللی قرآن کریم 20 نفر از برگزیدگان کشوری دانش آموزان حضور دارند. از این افراد بدیهی است که وقتی بحث رقابت پیش  می آید تنها تعداد محدودی موفق شوند،  این نباید باعث ناراحتی سایر افراد شود چرا که در یک فضای رقابتی تنها عده معدودی موفق می شوند و این به معنای این نیست که سایر افراد توان موفقیت را ندارند.
یادآور می شود، دهمین دوره ارزیابی قاریان و حافظان اعزامی به مسابقات بین المللی قرآن از صبح امروز، 17 آذرماه آغاز و تا روز جمعه 19 همین ماه ادامه دارد.
همچنین باید یادآور شد که در دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران که به صورت کامل جا نیفتاده بود و دوران شکل گیری خود را سپری می کرد شاهد حضور شرکت کنندگانی در بخش بانوان بودیم که البته رقابت خود را با آقایان برگزار می کردند.


منبع:
ایکنا