تبیان، دستیار زندگی
به گفته نادری، این مطالعه یکی از اولین تحقیقاتی است که آلایندگی هوا و صدای ناشی از ترافیک را به شکل هم زمان مورد بررسی قرار داده و دریافت که صدای ناشی از ترافیک با افزایش فشارخون در ارتباط است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلودگی هوا و صدا فشارخون را افزایش می دهد

به گفته نادری، این مطالعه یکی از اولین تحقیقاتی است که آلایندگی هوا و صدای ناشی از ترافیک را به شکل هم زمان مورد بررسی قرار داده و دریافت که صدای ناشی از ترافیک با افزایش فشارخون در ارتباط است.

بخش اجتماعی تبیان
آلودگی هوا و صدا فشارخون

مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: این مطالعه که در 25 اکتبر سال جاری در مجله اروپایی «قلب» منتشر شد، نشان داد که در میان بزرگسالان، از هر صد نفر که در نقاط آلوده زندگی می کنند، نسبت به همین تعداد کسانی که در نقاط با آلودگی کمتر به سر می برند، یک نفر بیشتر دچار عارضه فشارخون می شود. این خطر مشابه تأثیر اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 30 در قیاس با شاخص توده بدنی معمولی 18 تا 25 است. فشارخون بالا، مهم ترین عامل خطر برای بیماری و مرگ زودرس است.

ارتباط صدای ناشی از ترافیک در افزایش فشار خون

به گفته نادری، این مطالعه یکی از اولین تحقیقاتی است که آلایندگی هوا و صدای ناشی از ترافیک را به شکل هم زمان مورد بررسی قرار داده و دریافت که صدای ناشی از ترافیک با افزایش فشارخون در ارتباط است. در مجموع 42 هزار و هفتاد و دو نفر ساکن کشورهای نروژ، دانمارک، سوئد، آلمان و اسپانیا در مطالعه طولانی مدت تأثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان، شرکت کردند. اطلاعات فشارخون افراد در ابتدای مطالعه جمع آوری شده و در طول دوره مطالعه چندساله نیز مورد پیگیری قرار گرفت. هیچ کدام از افراد شرکت کننده در ابتدای دوره، مشکل فشارخون نداشتند اما در طول مدت پیگیری، 6207 نفر (15 درصدشرکت کنندگان) دچار فشارخون شده و یا داروی کاهش فشارخون مصرف می کردند.

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: بین سال های 2008 و 2011 محققان در سه بازه دوهفته ای، آلودگی هوا را اندازه گیری کردند. آنان با استفاده از فیلترهای مخصوص، PM10، PM2.5 و دوده را در 20 نقطه از هر منطقه مورد آزمایش، اندازه گرفتند و همین طور اکسیدهای نیتروژن نیز در 40 نقطه هر منطقه مورد آزمایش، موردسنجش قرار گرفت. حجم ترافیک نیز در اطراف منازل شرکت کنندگان ارزیابی شده و بر اساس رهنمودهای اتحادیه اروپا، صدای ناشی از آن مدل سازی شد. محققان دریافتند که خطر فشارخون برای ساکنان مناطق آلوده نسبت به ساکنین مناطق با آلودگی کمتر افزایش می یابد.

صدا سیستم های عصبی و هورمونی را تحت تأثیر قرار می دهد

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نادری اظهار کرد: در مورد مواجهه با صدای ناشی از ترافیک نیز محققان دریافتند که افرادی که در خیابان های پر سروصدا زندگی می کنند و با متوسط شدت صدای 50 دسی بل در هنگام شب روبه رو هستند، 6 درصد بیشتر از کسانی که با صدای 40 دسی بل مواجه هستند، دچار مشکل فشارخون می شوند. بر طبق نظر محققین، تأثیر آلودگی هوا و سروصدا بر روی عملکرد بدن می تواند متفاوت بوده و یا به طور کامل مشابه نباشد. آلودگی هوا بر روی عملکرد قلب و رگ های خونی مؤثر بوده و همین طور می تواند موجب بروز عدم تعادل در سیستم عصبی شود. صدا نیز سیستم های عصبی و هورمونی را تحت تأثیر قرار می دهد.


منبع:ISNA News Feed

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .