تبیان، دستیار زندگی
از چندی پیش که دمای هوا در کشور به شدت افت کرد و بارش و سرما شهرهای بسیاری را فرا گرفت، عکس هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شده که برخی از آن ها، القاکننده تضادهای آزاردهنده در جامعه هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتظار کارتن خواب ها از گرمای مساجد

از چندی پیش که دمای هوا در کشور به شدت افت کرد و بارش و سرما شهرهای بسیاری را فرا گرفت، عکس هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شده که برخی از آن ها، القاکننده تضادهای آزاردهنده در جامعه هستند.

بخش اجتماعی تبیان

کارتن‌خواب

از چندی پیش که دمای هوا در کشور به شدت افت کرد و بارش و سرما شهرهای بسیاری را فرا گرفت، عکس هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شده که برخی از آن ها، القاکننده تضادهای آزاردهنده در جامعه هستند.

در پس انتشار برخی از این عکس ها، بحث هایی مطرح شد مبنی بر این که آیا مصداق روایت های متعدد و تأکید ائمه و معصومین (ع) و شهدا مبنی بر نقش مسجد در حفظ انسجام و تقویت روحیه تعاون و همبستگی اجتماعی، نباید مصداق عینی و واقعی بیشتری یابد؟

کارکردهای مختلف مسجد

با نگاهی به کارکرد مساجد پس از پیروزی انقلاب متوجه می شویم تا مدت ها مهم ترین کانون اجتماعی و پایگاه عقیدتی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و مذهبی مسجد بود که می توانست از هر قشر و گروه سنی پیکره امت اسلامی را مانند دوران پیامبر گرامی اسلام گردهم جمع کند و تنها مراکزی برای انجام اعمال عبادی تلقی نمی شدند.

این نگاه در دوران دفاع مقدس بسیار منطبق با دوران صدر اسلام بود، اما رفته رفته شرایط اجتماعی به سمت و سویی پیش رفت که مساجد به واسطه کمبود اقدام عملی، از برخی کارکردهای خود مانند «محرومیت زدایی اجتماعی» و «پیشگیری از آسیب های اجتماعی» دور شدند و درحالیکه در اسلام بیش از هر اندیشه، مکتب بشری و قانونی بر حفظ شانیت هم نوع تاکید شده، اما به نظر می رسد مساجد دیگر مانند گذشته در این زمینه همت نمی کنند. این رویه تا آن جا پیش رفته که بسیاری از مساجد در کلانشهرها، حتا در ساعات اقامه نماز هم سردی درهای بسته را تجربه می کنند!

این روزها هم پدیده و ناهنجاریِ کارتن خوابی یا بی خانمانی به عنوان یک مسئله اجتماعی که ریشه در بی توجهی به اقشار آسیب پذیر و در معرضِ آسیب دارد، بسیار مطرح است و دامن گیر همه جوامع بشری حتی کشورهای توسعه یافته است. اما در این شرایط  آنچه از اهمیت برخوردار است، نقش تک تکِ افراد جامعه و نهادها در پذیرش، میزبانی و انجام مسئولیت اجتماعی در برابر این قشر از جامعه است تا به مدد آنها، این افراد به زندگی معمولی بازگردند.

قندیل ها بی رحم اند

البته در این شرایط، علاوه بر گسترش فعالیت نسبیِ برخی دستگاه های مسؤول در حوزه اجتماعی و شهری، برخی از گروه های مردم نهاد و سازمان های خیریه خصوصی هم به کمک جوانان نیک اندیش و معتقد و افراد خیّر، درصدد همیاری و حمایت از محرومان و اقشار آسیب پذیر جامعه برآمده اند و با ظرفیت و توان محدودی که داشته اند، به وُسع خود توانسته اند مقداری از درد و آلام بی خانمان ها را کاهش دهند.

با این حال این ضرورت احساس می شود که نهادها و مراکز مرتبط با مساجد با در نظر گرفتن تمام شرایط دینی و عرفی، اهتمام بیشتری به خرج دهند و طرح و برنامه ای عملی برای استقبال و پذیرش افراد بی خانمان و آسیب دیده اجتماعی داشته باشند تا در روزهای سرد زمستان بر اثر سرما و یخ زدگیِ بعد از ریزش برف، سقوط قندیل های لبه ساختمان ها، به این افراد بی سرپناه آسیب وارد نکند. بی شک این اقدام می تواند تعبیر حدیث «حُبِّ الْمَسَاکینِ وَ الدُّنُوِّ مِنْهُمْ»(۱) از پیامبر خوبی ها و آیت مهربانی، حضرت محمد مصطفی (ص) باشد.

ضرورت اهتمام به هم نوع

خالی از لطف نیست در پایان به نکته ای ظریف از امام سید موسی صدر درباره اهتمام ورزیدن به محرومان اجتماعی اشاره کرد؛ پیوند مؤمن به دیگر آدمیان، پیوندی کاملاً ارگانیک است. همه ادیان از زبان انبیاء تأکید کرده اند که جدایی میان ایمان و اهتمام به امور مردمان، ناممکن است. قرآن کریم نیز کسی را که از طعام یتیم بازمی دارد و بر اطعام مسکین تشویق نمی کند، تکذیب کننده دین می شمارد. به عبارت دیگر، اهتمام به امور محرومان جزء اساسی التزام عالم دین به دین است. (مسیره الامام السید موسی الصدر، ج ۵، ص ۱۳۷)

این اندیشمند همچنین در یک سخنرانی دیگر یادآور می شود: «دعوت اگر صحیح و توأم با عمل نباشد و وضع اجتماعی دعوت کننده یا هم مذهبان او بد باشد، کم اثر خواهد بود. اصولاً یکی از بزرگ ترین دلیل ها برای بطلان ادعای دعوت کننده، همان وضع اجتماعی اوست. آخر چطور ممکن است مردم ادعای مسلمانی را که اسلام را ضامن سعادت دنیا و آخرت می داند، باور کنند؟ در حالی که فقر و جهل و مرض و کثافت آن ها را فراگرفته و اخلاق تجار و روش جوانان و معامله زنان و رفتار سیاستمداران همه فاسد و منحرف باشد؟ این خود سند بی اعتباری مدعای هر دعوت کننده ای است.» ( کتاب نای و نی، ص، ۴۵-۷۰)

۱- «أَمَرَنِی رَبِّی بِسَبْعِ خِصَالٍ: حُبِّ الْمَسَاکینِ وَ الدُّنُوِّ مِنْهُمْ، وَ أَنْ أُکثِرَ مِنْ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، وَ أَنْ أَصِلَ رَحِمِی وَ إِنْ قَطَعَنِی، وَ أَنْ أَنْظُرَ إِلَی مَنْ [هُوَ] أَسْفَلَ مِنِّی وَ لَا أَنْظُرَ إِلَی مَنْ هُوَ فَوْقِی، وَ أَنْ لَا یأْخُذَنِی فِی اللَّهِ لَوْمَةُ لَائِمٍ، وَ أَنْ أَقُولَ الْحَقَّ وَ إِنْ کانَ مُرّاً، وَ أَنْ لَا أَسْأَلَ أَحَداً شَیئاً» (الأصول الستة عشر، مجموعه مؤلفان، ص۲۴۱)؛ پروردگارم مرا به هفت خصلت امر نموده است: دوست داشتن بینوایان و نزدیک شدن به آنها، ذکر لاحول و لاقوة الا باللّه را بسیار گفتن، با خویشاوندان رابطه برقرار کردن؛ هر چند آنان قطع رابطه کنند، [و در مسائل مادی]، به پایین تر از خود نگاه کنم نه به بالاتر، در راه خدا سرزنش ملامتگران را به خود نگیرم، حق را بگویم اگر چه تلخ باشد و از کسی چیزی نخواهم.


منبع:ISNA News Feed

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .