تبیان، دستیار زندگی
با نتایج رقم خورده در تیم ملی در سال 2016 ایران همچنان به عنوان بهترین تیم آسیا به آقایی خود رد فوتبال قاره کهن ادامه داده و رکورد جالبی از خود به ثبت خواهد رساند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آقایی ایران بر آسیا چهار ساله شد

با نتایج رقم خورده در تیم ملی در سال 2016 ایران همچنان به عنوان بهترین تیم آسیا به آقایی خود رد فوتبال قاره کهن ادامه داده و رکورد جالبی از خود به ثبت خواهد رساند.

بخش ورزشی تبیان

تیم ملی فوتبال

آخرین رنکینگ فیفا در سال 2016 که 22 دسامبر منتشر خواهد شد تیم ملی ایران با 814 امتیاز همچنان در رده 29 جهان و نخست آسیا قرار خواهد داشت تا برای چهارمین سال پیاپی به عنوان بهترین تیم قاره، سال میلادی را به پایان برساند.

افتخاری بزرگ که برای اولین بار در تمام سال های گذشته نصیب فوتبال ایران می شود و نقش مربی پرتغالی و ملی پوشان در ثبت آن غیر قابل انکار است.

تیم ملی در سال 2010  و پیش از حضور کارلوس کی روش در رده چهارم رنکینگ آسیا قرار داشت و در سال های 2011 و 2012 دو سال نخست فعالیت کی روش در همین رده باقی ماند اما از سال 2013 که عنوان بهترین تیم آسیا در رنکینگ را به خود اختصاص داد تا پایان سال 2016 موفق به حفظ این عنوان شده است.

جالب اینکه در تاریخ رنکینگ فیفا از سال 1993 تاکنون دو تیم ژاپن و استرالیا موفق شده بودند طی سه سال پیاپی این عنوان را به خود اختصاص دهند اما این برای اولین بار است که تیمی برای 4 سال پیاپی بهترین تیم سال آسیا می شود و شاگردان کی روش از این حیث یک رکورد بین المللی را به ثبت رسانده اند.

تیم ملی پیش از این در سال های 2001 و 2006 هم به این عنوان دست پیدا کرده بود و حالا برای ششمین بار به عنوان بهترین تیم سال آسیا انتخاب می شود. سیستم امتیاز دهی و رده بندی در رنکینگ فیفا بارها دستخوش تغییر قرار گرفته اما با توجه به محاسبات کنونی کنفدراسیون فوتبال آسیا، فوتبال ایران قدرتمندترین روزهای تاریخ خود را تجربه می کند به طوری که برای نخستین بار از مرز 800امتیاز عبور کرده است.

ایران در حالی در ماه دسامبر در رده 29 جهان قرار می گیرد که در گذشته حتی در رتبه های بهتری هم قرار گرفته بود اما در بین تیم های آسیایی بهترین تیم و بهترین رتبه را در اختیار نداشت که این بار به لطف درخشش شاگردان کی روش در مقدماتی جام جهانی و برنامه های این مربی پرتغالی این افتخار هم نصیب فوتبال ایران شد تا آقایی اش در قاره کهن چهارساله شود آن هم با اقتدار کامل و دل نواز.در بین آسیایی ها تاکنون فقط 5 تیم به عنوان بهترین تیم سال آسیا دست پیدا کرده اند.

ژاپن 8 بار، ایران 6 بار، عربستان 4 بار و کره جنوبی و استرالیا هر کدام سه بار عنوان بهترین تیم سال آسیا را به دست آورده اند.


منبع : ورزش 3