تبیان، دستیار زندگی
طراحان دفتر زاها حدید، به دعوت کانون معماران معاصر، از 27 آذر ماه تا 3 دی ماه برای برگزاری یک کارگاه هفت روزه به ایران می آیند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور طراحانِ دفتر زاها حدید در تهران

طراحان دفتر زاها حدید، به دعوت کانون معماران معاصر، از 27 آذر ماه تا 3 دی ماه برای برگزاری یک کارگاه هفت روزه به ایران می آیند.

بخش هنری تبیان

دفتر زاها حدید

کانون معماران معاصر از تیرماه امسال سلسله برنامه هایی را با عنوان تاک -واک ارائه داده است و تاکنون میزبان تعدادی از معماران سرشناس ایرانی و غیرایرانی بوده است. آرین حکیمی و استفانو پایوکی در سومین ورک شاپ از مجموعه برنامه های تاک واک، طی هفته ی آخر آذرماه، از لندن به تهران می آیند تا دوره ای با عنوان «Hyperloop» را برگزار کنند.

آنطور که در شرح دوره ی این کارگاه آمده است، روش طراحی جز به کل خواهد بود، به نحوی که دانشجویان در فاز اول، به بررسی, تحلیل, تجزیه و سپس باز آفرینی قطعات هندسی از پیش تعیین شده (کامپوننت) ضمن مستندسازی دیجیتالی مرتبط با مفاهیم معماری می پردازند. در قسمت دوم، تمرکز مطالعات در راستای خلق نوع توده ها،  گسترش پذیری، شبکه بندی کامپوننت ها می باشد. و در نهایت تولید سیستم های هوشمند طراحی و تطبیق دهی مطالعات با هدف پاسخگویی به برنامه ها، بافت و سایت پروژه.

استفانو پایوکی، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از پلی تکنینک میلان با معدل برتر و کارشناسی ارشد از سای آرک لس آنجلس در سال 2003، بلافاصله پس از اتمام دوره از دانشگاه شروع به کار در دفتر نیل دناری در لس آنجلس کرده و بر روی طیف متعددی از پروژه های ساخته شده و ساخته نشده کار کرده است که از جمله ی آنها می توان به پروژه ی HL23 نیویورک در مجاورت پارک Highline اشاره داشت. در این برج مسکونی که جایزه  هایی را از آن خود کرده است، استفانو در سمتِ طراح و معمار پروژه  همکاری داشته است. وی سپس مدیر دفتر دناری در نیویورک شد و پیش از شروع به کار در دفتر معماری زاها حدید، با دیلر اسکوفیدیو و رنفرو نیز در نیویورک همکاری داشته است. وی علاوه بر فعالیت حرفه ای معماری، در سمت همکاری آموزشی را در موسسه پرت بروکلین بر عهده داشته و به عنوان استاد و منتقد مدعو با کورنل و دانشگاه هاروارد نیز همکاری کرده است.

آرین حکیمی نژاد فارغ التحصیل کارشناسی از پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران در سال 2009 و دارای کارشناسی ارشد از مدرسه معماری اییک بارسلون در دو رشته ی طراحی شهری و خانه های هوشمند خورشیدی 2012. وی در حین تحصیل، با شروع به کار در دفتر ON-A بارسلون به پژوهش های شخصی و تجربه های آموزشی نیز پرداخته و بیش از ده کارگاه بین المللی را در همکاری با معماران، طراحان لباس و مهندسان اداره کرده است. آرین حکیمی در حال حاضر در دفتر زاها حدید (لندن) مشغول به کار است و پژوهش های تجربی خود را در زمینه های طراحی پارامتریک و بهینه سازی هندسه های پیچیده بر عهده دارد که از جمله میتوان طراحی قطعات کامپوزیت بتن مسلح با الیاف شیشه ایی در نما ، بهینه سازی و شبکه بندی پانل های سازه در پروژه ایستگاه قطار KAFD نام برد. وی همچنین به همراه استفانو در آخرین نمایشگاه طراحی لباس زاحا حدید "the extraordinary process" در گالری میسون واقع در سوهو لندن شرکت داشته است.


منبع: ایلنا