تبیان، دستیار زندگی
سخنگوی وزارت امور خارجه ادعاهای اخیر عربستان سعودی را مبنی بر محاکم یک تیم جاسوسی برای ایران، رد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پاسخ ایران به ادعای واهی عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه ادعاهای اخیر عربستان سعودی را مبنی بر محاکم یک تیم جاسوسی برای ایران، رد کرد.

بخش سیاست تبیان

عربستان، وزارت امور خارلجه،بهرام قاسمی،دادگاه،جاسوسی،عربستان سعودی،آل سعود،قاسمی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه فعالیت مغایر با مقررات بین المللی و اصول دیپلماتیک در عربستان نداشته و ندارد و چنین اتهام زنی های واهی و بی اساسی با اغراض سیاسی مطرح می شود که کذب و مردود است.

وی افزود: در شرایطی که جهان اسلام و منطقه نیازمند وحدت و اجتناب از طرح مسائل تنش آفرین است، جعل و انتشار اتهامات واهی و به دوراز حقیقت، به مصلحت هیچ یک از کشورهای منطقه نیست.

اخیرا دادگاهی در عربستان سعودی 15 نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه دربار هویت و اتهامات مطرح شده برای فرد ایرانیِ ذکرشده در اخبار، گفت: دولت عربستان تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی به جمهوری اسلامی ایران درباره این فرد ادعایی ارائه نکرده است.

قاسمی تأکید کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای حوز خلیج فارس، رعایت حسن هم جواری، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها است.

وی در حالی این اظهارات را مطرح کرد که پیش تر دادگاهی در عربستان سعودی 15 نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرده بود.

شبک تلویزیونی العربیه روز گذشته مدعی شد این 15 نفر بخشی از 32 نفری بودند که در سال 2013 به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده بودند.

این گزارش مدعی است محاکم این افراد که شامل 30 سعودی، یک تبعه ایرانی و یک افغان هستند، از ماه فوریه آغاز شده بود. هنوز جزئیات بیشتری دربار نتیج محاکم 17 بازداشت شد دیگر این پرونده در دست نیست. این اتهام زنی علیه تهران در حالی صورت گرفته که ایران بارها دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را رد کرده است.


منبع : خبرگزاری مهر