تبیان، دستیار زندگی
محمد جواد ظریف که در جمع تجار و بازرگانان ایران و ژاپن در هتل اوکورای شهر توکیو شرکت کرده به بازرگانان این کشور اطمینان داد که ایران برای سرمایه گذاری امن و جذاب است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سخنرانی دکتر ظریف در هتل اوکورای توکیو

محمد جواد ظریف که در جمع تجار و بازرگانان ایران و ژاپن در هتل اوکورای شهر توکیو شرکت کرده به بازرگانان این کشور اطمینان داد که ایران برای سرمایه گذاری امن و جذاب است.

بخش سیاست تبیان

دکتر ظریف، توکیو، سخنرانی، ژاپن، سرمایه گذاری، بازرگانی، محمد جواد ظریف، سرمایه، آخرین اخبار

محمد جواد ظریف که در جمع تجار و بازرگانان ایران وژاپن در هتل اوکورای شهر توکیو شرکت کرده به بازرگانان این کشور اطمینان داد که ایران برای سرمایه گذاری امن و جذاب است. وی در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه تجاری بین این دو کشور گفت: موسسات تجاری قرن ها موتور روابط ایران و ژاپن بوده اند.
ظریف با اشاره به سابقه تجارت دو کشور که به قرن های گذشته برمی گردد، گفت: به اعتقاد من ایران و ژاپن مشترکات زیادی دارند که آنها را قادر می سازد روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قدرتمندی داشته باشند.
وی در عین حال به همکاری ایران و ژاپن در مقابله با مواد مخدر در افغانستان و دیگر زمینه اشاره کرد و تصریح کرد: زمینه های همکاری میان ایران و ژاپن بسیار فراوان هستند. اگر ژاپن آمادگی داشته باشد که با ایران در تعامل باشد می تواند این روابط را قوی تر سازد.

بخش خصوصی ژاپن نیز باید به سهم خود فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی در ایران را شناسایی کرده و آمادگی ورود به تعامل با ایران باشند.

وی همچنین از این فرصت استفاده کرد ژاپنی اطمینان دهد که دلایل زیادی دارد که بتوانند به ایران به عنوان کشوری امن نگاه کنند.ایران امن ترین فرصت سرمایه گذاری برای تجارت ژاپن فراهم می کند
ظریف سپس به تشریح دلایل امنیت بالای ایران برای سرمایه گذاری و تجارت پرداخت و پیشرفت های ایران در زمینه های علمی و فناوری از جمله نانوتکنولوژی پرداخت. ظریف به پیشرفت ها و رشداقتصادی ایران در سال های تحریم پرداخته و گفت که این روند پیشرفت اکنون و در سال های پس از برداشته شدن تحریم ها به سبب توافق هسته ای تسریع شده است.
وی گفت: ما به کشورهای خارجی و تجارت با آنها چشم داریم چرا که ما کشوری هستیم که روی پای خود در تامین منافع خود ایستاده ایم و کشوری هستیم که به مردم خود برای امن بودن متکی هستیم.
ظریف خاطر نشان کرد: در منطقه ای که با بی ثباتی و تروریسم و دیگر مسایل بی ثباتی درگیر است مردم ایران آرامش را تجربه می کنند. ما کشوری هستیم که با وجود تضارب آرا در آن مردم اختلافات خود را پای صندوق های رای حل می کنند.
اینها امکاناتی هستند که ما به کسانی که تمایل به تعامل با ما دارند ارایه می کنیم.
ایران ارایه کننده بازار معتبر مستقل و منبع معتبر انرژی و راهی برای بازرهای منطقه ای است. ایران کریدوری برای اتصال جنوب به شمال از بندرعباس به کشورهای خلیج فارس و یا از بندر چابهار به آسیای میانه و از آنجا به آذربایجان و قفقاز.
شرکت های خصوصی ما آمادگی و توانایی آن را دارند که وارد تعامل با ژاپن و دیگر کشورها شوند.
بخش خصوصی ژاپن نیز باید به سهم خود فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی در ایران را شناسایی کرده و آمادگی ورود به تعامل با ایران باشند. این به نفع ایران و ژاپن و به نفع صلح و امنیت مناطقی خواهد بود که ما در آنها زندگی می کنیم.


منبع : خبرگزاری تسنیم