تبیان، دستیار زندگی
دادگاه عالی فدرال نیجریه در حکمی اعلام کرد که شیخ ابراهیم زکزاکی به همراه همسر وی ظرف مدت 45 روز آینده آزاد خواهد شد و دولت نیجریه قرار است مکانی را برای اقامت آن ها مهیا کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حواشی خبر آزادی شیخ زکزاکی

دادگاه عالی فدرال نیجریه در حکمی اعلام کرد که شیخ ابراهیم زکزاکی به همراه همسر وی ظرف مدت 45 روز آینده آزاد خواهد شد و دولت نیجریه قرار است مکانی را برای اقامت آن ها مهیا کند.

فرآوری: ع. امانی -بخش سیاست تبیان

شیخ زکزاکی، زکزکی، خبر آزادی، حکم دادگاه، نیجریه، دولت، توئیتر، پیام توئیتری، رهبر،رهبرشیعیان نیجریه

اخیرا خبری توئیتری مبنی بر آزادی "شیخ ابراهیم زکزاکی" در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش های فراوانی همراه گشت. این خبر که گواه آزادی شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه و همسرش طی 45 روز آینده بود، در توئیتری منتسب به جنبش اسلامی نیجریه آمده است. بر اساس این پیام توئیتری، دادگاه عالی فدرال نیجریه در حکمی اعلام کرده که "شیخ ابراهیم زکزاکی" به همراه همسر وی ظرف مدت 45 روز آینده آزاد خواهد شد و دولت نیجریه قرار است مکانی را برای اقامت آن ها مهیا کند.

شیخ ابراهیم زکزاکی

شیخ زکزاکی 23 آذر سال گذشته در حمل افسران ارتش نیجریه دستگیر شد. در این حمله 347 تن از شیعیان قتل عام شدند. وی پس از دستگیری، ماه ها بدون تفهیم اتهام و محاکمه در بازداشت به سر برده است.

نیروهای دولتی نیجریه ماه گذشته نیز به عزاداران اربعین حسینی در این کشور حمله کردند، در این حمله حدود 100 تن از هواداران جنبش اسلامی نیجریه شهید شدند.

"فمی فالانا"، وکیل شیخ زکزاکی، گفته بود دادگاه باید موارد اتهامی رهبر جنبش اسلامی نیجریه را اعلام و وی را تفهیم اتهام کند در غیر این صورت باید دستور آزادی شیخ را صادر کند چراکه ادامه بازداشت او غیرقانونی است.
سرویس امنیتی دولت نیجریه پیش تر اعلام کرده بود که زکزاکی را به منظور محافظ از وی در بازداشت نگه داشته است اما دادگاه اعلام کرد زندانی کردن شیخ و همسرش برای حفاظت از آنان مبنای قانونی ندارد.

حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزکی

با وجود صادر شدن حکم آزادی "شیخ ابراهیم زکزکی" و همسرش از زندان، اما حبس رهبر جنبش اسلامی نیجریه همچنان ادامه دارد. مقامات ایالت کادونا نیجریه بر محاکمه و زندانی شدن رهبر جنبش اسلامی نیجریه اصرار دارند، آنها اعلام کردند که شیخ زکزاکی باید به دلیل بی قانونی این جنبش محاکمه شود.
این مقام ها که چند ماه پیش جنبش اسلامی نیجریه را یک جنبش غیرقانونی خوانده بودند، دوشنبه گذشته نیز این جنبش را متهم کردند که به یک قدرت خارجی وابسته است!
این اتهامات جدید در واکنش به حکم چند روز پیش دادگاه فدرال نیجریه مبنی بر آزادی شیخ زکزکی از زندان داد و قاضی این دادگاه اعلام کرد: مقام های دولتی این کشور حداکثر 45 روز فرصت دارند تا برای رهبر جنبش اسلامی نیجریه محل اسکان فراهم کنند.
این دادگاه همچنین دولت نیجریه را به پرداخت غرامت به رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش موظف کرده است. اما درخواست و اتهامات جدید مقام های ایالت کادونا می تواند حکم آزادی شیخ زکزاکی از سوی دادگاه فدرال را به خطر بیندازد.
بعد از حمله ناجوانمردانه ارتش نیجریه به شیعیان نیجریه در آذر سال گذشته، شیخ زکزکی و همسرش با وجود زخمی شدن، تاکنون بدون هیچ محاکمه ای در زندان هستند.

آیا نظام قضائی نیجریه را مستقل ارزیابی می کنید؟

بله ما معتقدیم که نظام قضائی نیجریه مستقل است. اگرچه همانطور که می دانید نظام قضائی نیجریه با مواردی از فساد از قبیل اختلافات مربوط به انتخابات مواجه بوده است؛ لیکن در بیشتر موارد ما نظام قضائی نیجریه را مستقل می دانیم و به همین دلیل است که جنبش اسلامی در نیجریه پس از زخمی کردن و بازداشت شیخ به طرح موضوع در مجامع قضائی این کشور پرداخت.

روال قضائی آزادی شیخ در نیجریه چگونه است؟

دادگاه در رأی خود اعلام کرده است که دستگاه امنیت داخلی باید شیخ را به بازرسان پلیس تحویل دهد. پلیس نیز باید بنا به تصمیم شیخ چه در "زاریا" زادگاهش و یا در هر شهر دیگری بماند. البته ما هنوز مطمئن نیستیم که دولت با آزادی وی موافقت کند.

شایان ذکر است که نیروهای دولتی نیجریه ماه گذشته نیز به عزاداران اربعین حسینی در این کشور حمله کردند، در این حمله حدود 100 تن از هواداران جنبش اسلامی نیجریه شهید شدند. نیروهای دولتی نیجریه به سوی آن ها گلوله و گاز اشک آور شلیک کردند. مقام های دولتی نیجریه همچنین شماری از خانه های اعضای این جنبش را تخریب کردند. دولت نیجریه از حملات مرگبار دسامبر 2015 سرکوب اعضای جنبش اسلامی نیجریه را شدت بخشیده است.


منابع : خبرگزاری مهر / خبرگزاری ابنا / فردانیوز