تبیان، دستیار زندگی
نازلی بخشایش - نوازنده - که حدود دو دهه برای بانوان برنامه هایی را اجرا کرده است، گفت: تصمیم گرفته ام اجرایی برای بانوان نداشته باشم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصمیم گرفته ام برای بانوان اجرا نکنم

نازلی بخشایش - نوازنده - که حدود دو دهه برای بانوان برنامه هایی را اجرا کرده است، گفت: تصمیم  گرفته ام اجرایی برای بانوان نداشته باشم.

بخش هنری تبیان

نازلی بخشایش

این نوازنده چنگ و پیانو در این باره توضیح داد: من از سال 1374 برای بانوان اجرا می کردم و تقریبا با چهار - پنج خواننده زن کار کرده ام. این اجراها با استقبال روبه رو می شد و بلیت های شان نیز به فروش می رفت، اما اجراهای بانوان در جامعه موسیقی دیده نمی شود و انگیزه گروه ها برای انجام این کار کمتر است. در نتیجه، آن ها به این فکر نمی کنند که کار بهتری را ارائه دهند.

او ادامه داد: بانوان نمی توانند آلبوم موسیقی منتشر کنند و اگر قرار باشد خواننده خانمی با اجراهای صحنه ای شناخته شود، زمان زیادی می برد. از طرفی، برخی از زنانی که برای دیدن اجراها می آیند، صرفا می خواهند خوش بگذرانند. بنابراین جدیتی که برای اجرای موسیقی لازم است، در این کار وجود ندارد.

بخشایش اظهار کرد: البته پیشکسوت هایی مانند پری ملکی، هنگامه اخوان و پری زنگنه در حوزه موسیقی بانوان هستند که من برای آن ها احترام زیادی قائل هستم؛ اما تعداد اجراهای این عزیزان نیز کم و محدود است.

سرپرست گروه موسیقی «مهرنوا» با بیان این که در اجراهای ویژه بانوان، از صدابردار زن استفاده نمی شود، گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد، این است که ساعت اجرای ویژه بانوان معمولا 14 یا 15 است. صدابردار آقا پیش از اجرا همه چیز را تنظیم می کند و می رود و اگر مشکلی پیش بیاید، صدابردار حرفه ای در کنار صحنه حضور ندارد.

بخشایش در بخش دیگری از سخنانش، از یک اجرای صحنه ای براساس شاهنامه فردوسی خبر داد و درباره آن گفت: در حال حاضر با گروه «مهرنوا» روی پروژه ای با موضوع شاهنامه کار می کنیم. این اجرا احتمالا بهار سال آینده روی صحنه خواهد رفت. بهاره جهاندوست، نویسنده و کارگردان این اثر است که در آن، اجرای نقالی نیز دارد. من سرپرست بخش موسیقی آن هستم و ایده ابوطالبی مسوولیت طراحی حرکت این اجرا را برعهده دارد.

او ادامه داد: فضای این کار با نقالی های متداول تفاوت دارد و سازهایی مانند چنگ، کمانچه، تار، رباب و سازهای کوبه ای در آن استفاده خواهند شد. همچنین در آن، دو کودک 11 ساله به خوانندگی و نقالی خواهند پرداخت.

این نوازنده چنگ درباره حضورش در سی ودومین جشنواره موسیقی فجر نیز اظهار کرد: جشنواره فجر دو سال است که با تغییر سیستم مواجه شده است. از آنجا که فراخوانی برای جشنواره موسیقی فجر منتشر نمی شود، فکر می کنم گروه های مستعدی که می توانند در این رویداد اجرا داشته باشند، از آن باز می مانند. امسال به دلیل این که با اجرایی که در نمایشگاه کتاب فرانکفورت و بلگراد داشتم، درگیر بودم، فکر کردم اگر در جشنواره اجرایی نداشته باشم، بهتر است.

او اضافه کرد: من سال گذشته با خوانندگی پری زنگنه، اجرایی را در جشنواره فجر روی صحنه بردم. در این اجرا، گروه کُر نابینایان «عصای سفید» نیز حضور داشت.


منبع: ایسنا