تبیان، دستیار زندگی
ولی الله سیف در حاشیه همایش انجمن حسابداران در جمع خبرنگاران در مورد یکسان سازی نرخ ارز گفت: سیاست یکسان سازی نرخ ارز به طور قطع پیاده سازی خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وعده رئیس کل برای ارزانی ارز!

ولی الله سیف در حاشیه همایش انجمن حسابداران در جمع خبرنگاران در مورد یکسان سازی نرخ ارز گفت: سیاست یکسان سازی نرخ ارز به طور قطع پیاده سازی خواهد شد.

بخش اقتصاد تبیان

ارزانی ارز

ولی الله سیف در حاشیه همایش انجمن حسابداران در جمع خبرنگاران در مورد یکسان سازی نرخ ارز گفت: سیاست یکسان سازی نرخ ارز به طور قطع پیاده سازی خواهد شد، اما در این باره اطمینان از تامین ارز نیز بسیار مهم است که از طریق روابط بین المللی بانکی صورت گیرد تا بتوان ارز مورد نیاز بازار را تامین کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص نوسانات دلار در بازار ارز نیز افزود: طی سال های گذشته افزایش نرخ ارز و ایجاد نوسان در بازار مشاهده شده که بخشی از آن نیز طبیعی است، اما باید توجه داشت که در انتهای سال میلادی، شرکتهای خارجی باید با طرف های خود تسویه کنند و تقاضا برای دلار مسافرتی نیز بالا می رود.

وی تصریح کرد: یک عدم تعادل کوچک هم می تواند در بازار مشکل ساز شده و نوسان ایجاد کند، اما با این حال در سه ماهه پایانی سال روند نزولی آغاز می شود، چرا که ارز ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی بیشتر از گذشته عرضه شده و بانک مرکزی نیز در این باره اقدام خواهد کرد.

به گفته سیف،  روند نزولی کاهش نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال با توجه به عرضه بیشتر ارز محصولات پتروشیمی و همچنین خود بانک مرکزی شدت خواهد گرفت؛ این در شرایطی است که به هرحال صادرکننده محصولات پتروشیمی و محصولات غیرنفتی از عوامل موثر در عرضه ارز بازار به حساب می روند. از این رو باید بانک مرکزی از زمان عرضه ارز آنها و همچنین میزان آن مطلع باشد تا بتواند هرگونه کمبودی در این رابطه را جبران کند.

وی اظهار داشت: از سال قبل مذاکراتی با مدیران و تولیدکنندگان پتروشیمی داشته ایم تا آنها طبق زمانبندی انجام شده عمدتا برنامه های آنها اعلام و عرضه انجام شد، اما با توجه به این که گاها مغایرت هایی وجود داشت، در جلسات اخیر و برقراری نظم در این مورد تاکید شده است. با این حال ما هیچ اصراری نداریم که آنها مازاد بر توان خود بخواهند کمبودهای ارزی را جبران کنند.

سیف خاطرنشان کرد: لوایح دوقلوی بانکی که به منظور اصلاح ساختار نظام بانکی کشور تدوین شده اکنون مراحل پایانی بررسی را در هیات دولت می گذراند و احتمالا تا یکی دو جلسه آینده کار آن به اتمام رسیده و به زودی به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.منبع:خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .