تبیان، دستیار زندگی
بازیگر نقش سرلشگر فضل الله زاهدی در سریال «معمای شاه» با بیان اینکه «معمای شاه» تجربه ای متفاوت برایش بوده است، حضور در سریالهای تاریخی را بستری می داند که در آن یک هنرپیشه وقت بیشتری را صرف تحقیق و مطالعه کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سریال‌های تاریخی باعث تحقیق و مطالعه برای هنرپیشه‌ها می‌شود

بازیگر نقش سرلشگر فضل الله زاهدی در سریال «معمای شاه» با بیان اینکه «معمای شاه» تجربه‌ای متفاوت برایش بوده است، حضور در سریالهای تاریخی را بستری می‌داند که در آن یک هنرپیشه وقت بیشتری را صرف تحقیق و مطالعه کند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
title

عبدالرضا اکبری بازیگر نقش سرلشگر فضل الله زاهدی سریال «معمای شاه» طی گفتگویی ایفای نقش در «معمای شاه» را تجربه‌ای متفاوت عنوان کرد و افزود: در «معمای شاه» بیشتر شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران مرور می‌شوند و من نیز در نقش «سرلشگر فضل الله زاهدی» در این مجموعه حضور دارم.

این بازیگر در رابطه با شخصیت سرلشگر فضل الله زاهدی خاطرنشان ساخت: سرلشگر زاهدی از شخصیت‌های شناخته شده تاریخ معاصر ایران است که برهه‌های مختلفی از زندگی این شخصیت از جمله نقش وی در کودتای 28 مرداد و همچنین دوران نخست وزیری‌اش به نمایش گذاشته می‌شود، عمده‌ترین داستان این سریال مربوط به خاندان سلطنتی است.
اکبری در ادامه گفت: برای ایفای نقش این شخصیت و آشنایی و نزدیک شدن به نقش سرلشگر فضل الله زاهدی بیشتر کتاب‌هایی که شخصیت وی در آن مرور شده است را مطالعه کردم و از منابعی که محمد ورزی کارگردان کار در اختیارم گذاشتند بهره بردم ضمن اینکه دیدن تصاویر مربوط به این شخصیت و همچنین سخنرانی وی بعد از برکناری دولت مصدق کمک زیادی به من برای بهتر ایفا کردن نقشم کرد.
وی با اشاره به اینکه پیش از معمای شاه در چند اثر تاریخی ایفای نقش داشته است تصریح کرد: باید بگویم که «معمای شاه» برایم تجربه‌ای متفاوت را در فیلم‌های تاریخی به همراه داشت.
اکبری ادامه داد: حضور در سریال‌های تاریخی موجب می‌شود که یک هنرپیشه وقت بیشتری را صرف تحقیق و مطالعه کند و از سوی دیگر فیلم‌های تاریخی یکی از فیلم‌هایی است که مردم تماشای آن را خیلی دوست دارند، به همین علت به عنوان یک بازیگر علاقه زیادی برای حضور در این نوع از فیلم‌ها را دارم.
وی کار با محمد رضا ورزی را تجربه‌ای شیرین برای خودش ارزیابی کرد و گفت: ویژگی این مجموعه پرداختن به تاریخ معاصر است، ‌ یعنی از اواخر دوران قاجار شروع و تا سالهای 1357 و وقوع انقلاب را به تصویر می‌کشد. در دوران پنجاه‌ساله سلطنت پهلوی‌ اتفاقات سرنوشت‌ساز زیادی رخ داده و انسان‌های زیادی در این دوران آمده و رفته‌اند و همین اتفاقات فراوان برای بینندگان جذاب خواهد بود چرا‌که هر کسی باید از این رویداد‌ها مطلع بوده و دیدن و تصویری شدن این وقایع از تأثیر‌گذاری بهتری برخوردار خواهند بود.
وی اظهار داشت: کار در سریال‌های تاریخی خیلی سخت است. به این خاطر که باید لوکیشن‌های آماده شده، ‌ زمان به گذشته برگشته و شبیه‌سازی‌های تمام شخصیت‌ها به شکل درست صورت بگیرد. در کنار این موارد حضور حرفه‌ای‌ها دیدنی بوده و به جذابیت کار کمک می‌کنند. حضور بازیگران و ایفای نقش‌های تاریخ به دانش و معرفت آن‌ها کمک کرده و در کل حرکت خوبی است.
وی بیان کرد: قصه داستان در سریال «معمای شاه» در کنار روایت تاریخ، ‌ هم برای سرگرمی و هم برای بالا بردن سطح آگاهی است و شاید این موضوع جرقه و تلنگری باشد برای رفتن به سمت مطالعات تاریخی گذشته که برای زندگی نیز مفید خواهد بود.
اکبری گفت: به طور حتم کار در این سریال با وسواس و دقت زیادی دنبال شده است. حداقل در لحظاتی که در این کار حضور داشته‌ام دقت و ظرافت را در کار مشاهده کرده‌ام. کار با آقای ورزی بسیار خوب بوده و به تعامل مناسبی رسیدیم. ویژگی‌ بارز آقای ورزی برقراری ارتباط تنگاتنگ با عوامل است او طوری کار می‌کند که بازیگران امکان بروز خلاقیت را خواهند داشت.
این بازیگر باسابقه در سینِما و تلویزیون ادامه داد: در ایفای یک نقش تاریخی می‌توان با گریم مناسب به آن شخصیت خیلی نزدیک شد. شاید خیلی از بازیگران شباهتی به نقشی که بازی می‌کنند نداشته، ‌اما با گریم مناسب شباهت بسیار زیادی بوجود آمده و کار با موفقیت همراه بود است و اگر رفتار بازیگر را هم به نقش اضافه کنیم به تأثیر‌گذاری کار اضافه خواهد کرد. بخش زیادی از باورپذیری یک نقش به تلاش و ابتکار و قوه تخیل بازیگر و کارگردان مربوط می‌شود. در واقع از این راه می‌توانیم نشان دهیم چه اتفاقات و برخوردهایی در سیر تاریخ معاصر به وقوع پیوسته است.


منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .