وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محمود اکبرزاده گفت: رواج آثار داستانی ترکیه در ایران وحشتناک است. افزایش قرینه های فرهنگی بین دو کشور باعث موردپسند واقع شدن ادبیات ترکیه در ایران شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میزان رواج آثار داستانی ترکیه در ایران وحشتناک است

محمود اکبرزاده گفت: رواج آثار داستانی ترکیه در ایران وحشتناک است. افزایش قرینه های فرهنگی بین دو کشور باعث موردپسند واقع شدن ادبیات ترکیه در ایران شده است.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
title

 برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع شیوع ادبیات و رمان های عامه پسند وارداتی با حضور  محمود اکبرزاده روزنامه نگار و رمان نویس و کوروس احمدی منتقد و رمان نویس روانه آنتن رادیو گفتگو شد.

اکبرزاده در ابتدای این برنامه میزان رواج آثار داستانی ترکیه در ایران را وحشتناک دانست و گفت: اشتراکات فرهنگی و اقلیمی که به دلیل همجواری جغرافیایی و اعتقادات مذهبی مشترک با ترکیه شکل گرفته است  قرینه های فرهنگی بین دو کشور را افزایش داده است و همین اصل سبب مورد پسند واقع شدن ادبیات ترکیه از سوی ایرانیان شده است.

وی با اشاره به اینکه ترکیه دارای داستان نویسان مطرح در سطح جهانی است، گفت: متاسفانه اقبال ایرانیان به رمان های به اصطلاح زرد وارداتی که نویسنده بدون زحمت و کنکاش دست به نوشتن می زند بسیار بیشتر است این در حالی است که آثار ارزشمند ایرانی کمتر خوانده می شود.

این نویسنده شاهرگ اصلی تمامی رمان های پر فروش را موضوع عشق معرفی کرد و گفت: اگر یک نویسنده ایرانی بخواهد یک رمان عاشقانه مانند نوع ترکی بنویسد با ممیزی مواجه می شود بنابراین به مرور زمان کتاب های نویسندگان ایرانی توسط خوانندگان که به دنبال موضوعات عاشقانه هستند حذف می شود.

اکبرزاده ضمن بیان اینکه ممیزی در هر کشوری وجود دارد و انکارناپذیر است، گفت: باید دید واقعا خطوط قرمزی که برای چاپ کتاب های عاشقانه وضع می شود تا چه حد لازم است. در چند سال گذشته فیلم های زیرزمینی ترکیه ای خیلی باب شد که فاجعه بوده است.

در ادامه این گفتگو کوروس احمدی منتقد و رمان نویس نیز دلایلی را برای شیوع رمان های وارداتی برشمرد و گفت: نمودار کتابخوانی در ایران خیلی پایین است که سبب معضلات عدیده ای برای صنعت نشر شده است.

این منتقد گفت: تلاش ما بیشتر شناساندن چهره های برتر بوده است و در مقابل کوششی جهت مطالعه آثار افراد بزرگ صورت نگرفته است. با اعمال ممیزی های بی شمار، خواننده را به خواندن رمان های بی کیفیت سوق می دهیم و سبب از دور خارج شدن داستان های اصیل و غنی وطن می شویم.

وی ضمن برشمردن اصول فروش کتاب، گفت : باید برنامه ریزی شده به سمت فروش آثار برویم .کتاب هایی هستند که فروش قابل پیش بینی دارند مانند انتشار کتابی از یک شخصیت برجسته و مشهور. بنابراین سرمایه گذاری در شخصیت افراد است.

این نویسنده در ادامه گفت: اصل مهم در فروش کتاب آثاری است که به صورت غیر منتظره ظهور می کنند و با اقبال عموم مواجه می شوند که در ایران کمتر به آن بها داده شده است. ادبیات درک فرهنگی به مردم نمی دهد اما مردمی که دارای درک فرهنگی هستند سراغ ادبیات می روند. عشق به ادبیات باید نمود عملی پیدا کند یعنی مطالعه رواج پیدا کند.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین