تبیان، دستیار زندگی
نارسایی قلبی یک اتفاق آنی و ناگهانی نظیر سکته قلبی نیست و قلب در این بیماری به طور کامل و ناگهانی از کار نمی ایستد، بلکه آسیب های قلبی به تدریج سبب نارسایی قلب می شوند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق مظفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

8 واقعیت درباره نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک اتفاق آنی و ناگهانی نظیر سکته قلبی نیست و قلب در این بیماری به طور کامل و ناگهانی از کار نمی ایستد، بلکه آسیب های قلبی به تدریج سبب نارسایی قلب می شوند.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان
سکته قلبی

نارسایی قلبی یک مشکل رایج است

اگر مشکل نارسایی قلبی دارید، این را بدانید که شما تنها نیستید. نارسایی قلبی یک بیماری رایج است و هنگامی رخ می دهد که قلب عمل پمپاژ خون را به خوبی انجام ندهد. بیش از میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به این مشکل مبتلا هستند.در واقع تعداد افرادی که به دلیل این بیماری به بیمارستان ها مراجعه می کنند، از تعداد افرادی که برای تمامی انواع سرطان به بیمارستان مراجعه می کنند بیشتر است.

هر کسی می تواند به نارسایی قلبی دچار شود

افراد در سنین مختلف می توانند به این مشکل دچار شوند. هر چند که این بیماری در افراد بالای 65 سال رایج تر است، اما حتی کودکان هم می توانند به این بیماری دچار شوند، به عنوان مثال این مشکل می تواند در کودکان تازه متولد شده تحت عنوان نقص در عملکرد قلب رخ دهد که سبب سختی کارکردن قلب می شود.

عفونت های ویروسی می توانند یکی از دلایل بروز این مشکل در کودکان باشند. برخی از داروهایی که برای مداوای کودکان جهت بیماری هایی نظیر سرطان استفاده می شوند نیز می توانند سبب آسیب دیدن عضلات قلبی شوند. نشانه هایی که افراد جوان در مواجهه با این بیماری تجربه می کنند با نشانه های آن در بزرگسالان متفاوت است. همچنین روند درمان این مشکل در کودکان با درمان آن در بزرگسالان فرق دارد.

برخی افراد در معرض خطر بالاتری قرار دارند

افزایش سن سبب ضعیف شدن قلب می شود. این امر دلیل شیوع بیشتر نارسایی قلبی در این سنین بالا است. همچنین مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند و نیز سیاه پوستان نسبت به سایر نژادها در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

عوامل زیادی سبب افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند. یکی از این عوامل خطر، چاقی ست. اضافه وزن بار سنگینی را بر قلب تحمیل می کند. همچنین چاقی یکی از دلایل افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری های قلبی و دیابت نوع دو است که هر دوی این بیماری ها سبب افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی می شوند.

نارسایی قلبی به آرامی پیشرفت می کند

نارسایی قلبی یک اتفاق آنی و ناگهانی نظیر سکته قلبی نیست و قلب به طور کامل و ناگهانی از کار نمی ایستد، بلکه آسیب های قلبی سبب افزایش نارسایی قلب می شوند. این آسیب ها زمانی بیشتر می شوند که قلب آنطور که باید کار نکند و بروز حمله ی قلبی می تواند دلیل همین آسیب ها باشد.

بسیاری از افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، فکر می کنند که این نشانه ها تنها قسمتی از روند افزایش سن است و این امر به دلیل بروز موذیانه نارسایی قلبی در افراد است

همانطور که بسیاری از بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا می توانند دلیل آن باشند.

با افزایش سن، قلب کم کم ضعیف می شود و باید به این امر توجه داشته باشیم که قلب باید سخت تر کار کند تا بتواند خون را به سمت سایر اعضای بدن هدایت کند.

دامنه نارسایی قلبی از ضعیف به شدید است

نارسایی قلبی غالبا به طور ضعیف شروع می شود. در ابتدا برای بسیاری از مردم ضروری نیست تا فعالیت هایشان را کم کنند. آنها ممکن است حتی احساس خستگی و تنگی نفس هم نداشته باشند. به هر حال با گذشت زمان و افزایش سن، همانطور که قلب ضعیف تر می شود، نارسایی قلبی خفیف هم می تواند مزمن و شدید شود و افراد ممکن است موقع انجام کارهای روزمره شان احساس خستگی و تنگی نفس کنند. برای افرادی با نارسایی قلبی مزمن ، هر نوع از فعالیت های بدنی می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی شود.

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که دچار نارسایی قلبی هستند

بسیاری از افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، فکر می کنند که این نشانه ها تنها قسمتی از روند افزایش سن است و این امر به دلیل بروز موذیانه نارسایی قلبی در افراد است. این نشانه ها ممکن است شبیه علائم افزایش سن مانند خستگی زودرس آشکار شوند و حتی ممکن است با علائم سایر بیماری ها اشتباه گرفته شوند. به عنوان مثال می توان گفت که تنگی نفس می تواند دلیل بیماری های دیگری نظیر آسم و بیماری های مزمن انسداد ریوی (COPD) نیز باشد.

راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی قلبی وجود دارد

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی تان از بروز نارسایی قلبی جلوگیری کنید و یا آن را به تأخیر بیندازید. پیروی از یک برنامه غذایی سالم می تواند تأثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری داشته باشد. اگر سیگاری هستید، خیلی مهم است که آن را کنار بگذارید. اجتناب از مصرف مشروبات الکلی نیز اهمیت زیادی دارد.

کاهش اضافه وزن و درنظر گرفتن یک برنامه ی ورزشی منظم در حفظ سلامت قلب تان ضروری است. همچنین کنترل بیماری هایی که سبب افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی می شوند مانند دیابت، فشار خون بالا و سایر ناراحتی های قلبی بسیار حیاتی و مهم است.

نارسایی قلبی می تواند درمان شود

نارسایی قلبی قابل درمان است. خیلی از داروها توانایی این کار را دارند. بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجه اند، بیش از یک نوع دارو استفاده می کنند. برخی از این داروها نشانه های این نارسایی را درمان می کنند و برخی دیگر مشکلاتی که سبب ضعیف شدن قلب می شوند را هدف قرار می دهند.

داشتن سبک زندگی سالم علاوه بر کمک به شما در حفظ سلامت قلبتان، می تواند سبب بهبود کیفیت زندگی تان گردد. استفاده از غذاهای سالم ، رژیم های غذای کم نمک، انجام فعالیت های ورزشی منظم، مصرف داروها مطابق با تجویز پزشک، کاهش استرس، استراحت بیشتر، واکسینه شدن در برابر آنفلوانزای فصلی و... می توانند از جمله راه هایی باشند که به شما در حفظ سلامت تان کمک کنند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.