تبیان، دستیار زندگی
کوه های کله قندی با مناظر فرسایشی عجیب و غریب و دلفریب، راه آهن تهران - شمال در دل دشت، گاه گاهی صدای قطار، سرسبزی محیط و دریاچه «آهنک» تنها بخشی از جاذبه هایی است که گذران اوقات در سیمین دشت را دلچسب می کنند. سیمین دشت روستایی ژئوتوریسم است که تنوع پدیده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«آهَنَک» ؛ نگین دوقلوی سیمین دشت

کوه های کله قندی با مناظر فرسایشی عجیب و غریب و دلفریب، راه آهن تهران - شمال در دل دشت، گاه گاهی صدای قطار، سرسبزی محیط و دریاچه «آهنک» تنها بخشی از جاذبه هایی است که گذران اوقات در سیمین دشت را دلچسب می کنند. سیمین دشت روستایی ژئوتوریسم است که تنوع پدیده های زمین شناسی به همراه طبیعت بکر آن می تواند باعث توسعه گردشگری شود.

فرآوری: علیرضا عابدینی - بخش گردشگری تبیان
آهَنَک

«آهَنَک» دریاچه ای در استان تهران و در مسیر جاده فیروز کوه به سیمین دشت است که بر بلندای ارتفاعات جنوبی روستای سمین دشت و در 5/5 کیلومتری آن قرار گرفته است.وجود چنین منظره ای در چنین ارتفاعی برای هر گردشگری شگفت انگیز است. روستای سیمین دشت از روستاهای شهرستان فیروز کوه است.

موقعیت دریاچه

برای رسیدن به این دریاچه ها پس از طی مسیر اصلی آن در امتداد جاده تهران به سمت فیروزکوه ، بعد از پمپ بنزین سید آباد ، در سمت راست یک جاده فرعی وجود دارد که بعد از پشت سر گذاشتن پیچ و خم های سرسبز با منظره ای از کوه های فرسایشی و زیبا و پس از حدود یک ساعت و نیم به روستای سید آباد می رسید و پس از گذراندن روستاهای کلاک ، رودافشان ، مشهد و حصاربن ، در نهایت به سیمین دشت می رسید.

آهَنَک

برای رفتن به دریاچه آهنک باید از مسیر خاکی استفاده کنید و اگر بخواهید با ماشین به سمت دریاچه بروید ، حدود 20 دقیقه در راه خواهید بود ، اما اگر وسیله نقلیه تان را در روستا پارک کردید و قصد داشتید پیاده بروید ، تقریبا نزدیک به دو ساعت در راه خواهید بود تا به دریاچه برسید.جالب است که از هرکسی آدرس دریاچه را بپرسید ، کوهها را به شما نشان می دهند.

رود خانه دلیچای سیمین دشت

درابتدای ورودی روستای سیمین دشت ، قبل از پل رودخانه «دلیچای» در سمت راست جاده ای خاکی ولی سرسبز و زیبا دیده می شود و درتمام طول مسیر آن درختان گردو همراه شما هستند . در دو طرف این جاده ، شاخه های درهم پیچیده ، درختان جاده را مسقف نموده اند.در ابتدای جاده بعد از رد شدن از اولین سربالایی وارد محله کویر می شوید. کوه زیبایی به نام « انار کندو» دراین منطقه قرار دارد ، که منظره زیبایی را به وجود آورده است.

آهَنَک

این محله برعکس نامش بسیار سرسبز است و با وجود رودخانه «دلیچای» و دونهر«آسیاب» و نهراصلی «کویر»، این نام جای تعجب دارد . به نظرمی رسد، به دلیل وسعت این منطقه نام آن « کبیر» بوده و رفته رفته با اشتباه تلفظی به این نام تغییر نام یافته است. شاید هم ازآنجا که این منطقه بر خلاف سایر مناطق سیمین دشت فاقد درختان مسن بالای صد سال است، درگذشته نه چندان دور فاقد درخت و آب و علف بوده است و این موضوع باعث شده تا این محله به نام «کویر» و به دلیل قرارگرفتن در دامنه کوه «انار کندو» که یکی از کوه های زیبای سیمین دشت است به نام محله «انارکندو» نامیده شود.
رود «دلیچای» حاصل از دریاچه های تار و هویر، با گذر از دره و رسیدن به سیمین دشت به «نمرود» می پیوندد و با نام «حبله رود» راهی سمنان می گردد. وجود منابع آب از یک طرف و خطوط ارتباطی ریلی و جاده ای ، موقعیتی بسیار مناسب برای سیمین دشت پدید آورده است.

آهَنَک

دریاچه «آهنک»

این دریاچه از چهار آبگیر بزرگ و کوچک که مجموع آنها بر روی هم نیم هکتار است ، تشکیل شده است. دوتا از دریاچه ها همیشه پرآب هستند . عمق دریاچه بزرگتر به نقل از وبلاگ سیمین دشت 32متر و عمق دریاچه کوچکتر 8متر است. اطراف این دریاچه ها توسط گیاه نی پوشیده شده که ارتفاع آنها از 3 متر بیشتر است و مناظر زیبایی را ایجاد کرده است. آب دریاچه از ذوب شدن برفهای ارتفاعات اطراف دریاچه و چشمه ای که در کف آن قرار دارد ، تامین میگردد . آب آن بسیار زلال و شفاف است ، ولی به خاطر رسوبات و مواد معدنی خاص تلخ است و قابل شرب نیست. جالب است که بدانید این دریاچه یکی از سایت های غواصی به حساب می آید. طبیعت منطقه نیز بسیار جالب است. در یک سمت روستای سرسبز سیمین دشت با درختان بلند و سر به فلک کشیده و در سمت دیگر آن بیابانی خشک قرار دارد.
در اطراف دریاچه در گذشته سازه هایی ایجاد شده بود که اکنون تخریب شده اند ، ولی آثار باقی مانده آن همچنان به چشم می خورد. ویرانه هایی از خانه ها ، محل نگهداری احشام و درختان پوسیده و قدیمی که نشان از زندگی در گذشته های نه چندان دور در این منطقه است ، در مسیر رسیدن به دریاچه به چشم می آیند.
روستای سیمین دشت در همه فصل های سال زیباست ولی فصول بهار و پاییز به علت آب و هوای دلپذیر و مناظر بی نظیر بهترین زمان برای سفر به این منطقه است.


منابع : سیری در ایران، سفر زی، بهین سفر، گروه طبیعت گردی افرا، وبلاگ روستای سیمین دشت