وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
احمد محمدتبریزی در یادداشتی تجلی روحیه ایثارگری بسیجیان در دفاع مقدس را بررسی کرد و «ایثار» را میراث گران بهایی عنوان کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایثار ارثی برای بسیج

احمد محمدتبریزی در یادداشتی تجلی روحیه ایثارگری بسیجیان در دفاع مقدس را بررسی کرد و «ایثار» را میراث گران بهایی عنوان کرد.

بخش فرهنگ پایداری تبیان
ایثار

«ایثار» و «بسیج» دو نامی است که از زمان تأسیس بسیج مستضعفین هم خانواده هم بوده اند. هر جا در گوشه ای از تاریخ نامی از بسیج به میان آمده واژه «ایثار» پررنگ در ذهنمان نقش بسته است. دوران دفاع مقدس یکی از جلوه های بارز ایثار بسیجیان در میدان عمل بود. جایی که صدها هزار بسیجی عاشق تنها به فکر دفاع از دین و وطن راهی جبهه ها شدند تا برای هزاران سال تصاویری پررنگ در ایثارگری بسیجیان ثبت کنند.

چه بسیار پدرهایی که ایثار را به فرزندان خود می آموختند و هر دو باهم در جبهه ها حضور می یافتند و چه پدرهایی که ایثار را از فرزند بسیجی خود می آموختند و پیرو او رهسپار جبهه های نبرد می شدند

در روزهای نخستین جنگ که هنوز سپاه تیپ های خود را تشکیل نداده و ارتش از انسجام لازم برخوردار نبود، نیروهای داوطلب مردمی نقش مهمی در دفاع از کشور ایفا کردند. رزمندگانی که بسیجی وار رهسپار میدان های نبرد شدند و فرهنگی جاودانه و ماندگار خلق کردند تا «فرهنگ بسیجی» برای همیشه پیوندی محکم و ناگسستنی با ایثار و ازخودگذشتگی داشته باشد.
چه بسیار پدرهایی که ایثار را به فرزندان خود می آموختند و هر دو باهم در جبهه ها حضور می یافتند و چه پدرهایی که ایثار را از فرزند بسیجی خود می آموختند و پیرو او رهسپار جبهه های نبرد می شدند. سیدمحمد مبرمرتضایی آزاده، جانباز و فرزند شهیدی است که در سال 1363 و در 16 سالگی به عنوان بسیجی وارد جبهه شد و هشت روز پس از حضورش در مناطق عملیاتی جانباز شد. جالب اینجاست که پدر این رزمنده بسیجی هم حضوری فعال در جبهه ها داشت و در عملیات خیبر به درجه رفیع شهادت نائل می آید.
«مهدی صفائیان» یکی دیگر از جانبازهای بسیجی ایثارگری است که همراه پدرش در جبهه های جنگ حاضر می شوند. این رزمنده بسیجی که پدرش در آغوشش به شهادت می رسد درباره حضور در بسیج و تأثیری که این نهاد انقلابی بر او و هم دوره ای هایش برای دفاع از وطن گذاشته، می گوید: «ابتدای تشکیل بسیج بود که طبق فرمان امام (ره) در مساجد اعلام کردند افرادی که تمایل دارند، به بسیج 20 میلیونی ملحق شوند و ثبت نام کنند. هنوز جنگ شروع نشده بود و ما طبق فرمان امام برای بسیج ثبت نام کردیم. ما را برای آموزش به پادگان شهید کلاهدوز بردند و 45 روز آموزش های بسیار سختی را دیدیم. دو شب بعد از فارغ شدن از آموزش، متوجه شدیم جنگ شروع شده و دشمن به مرزها حمله کرده است. همان روز اول یکی از بستگانمان در سر پل ذهاب به اسارت دشمن درآمده بود. یک هفته ای گذشت و تب جنگ به مردم رسید و در رسانه ها هجوم دشمن اعلام شد. در مساجد برای اعزام به جبهه ها ثبت نام می کردند. من هم حدود 17، 18 ساله بودم و بدون هماهنگی با خانواده برای رفتن به جبهه ثبت نام کردم. شب بعد از ثبت نام به خانه آمدم و به پدرم گفتم که من داوطلب رفتن به جبهه شده ام. او خندید و گفت: شما بچه ها چه کاری می توانید انجام دهید؟ شماها باید باشید و ما باید برویم. پدرم یکی از مربیان کشتی من بود و با او رفاقتی صمیمانه داشتم. این کل کل های بین مربی و شاگرد ادامه داشت تا اینکه بعد از چند روز از سمنان به تهران و پادگان امام حسن (ع) اعزام شدیم. یک دوره آموزش برایمان گذاشتند و بعد به جبهه اعزام شدیم. 29 مهرماه 59 راهی جبهه سومار شدم و مقابل دشمن قرار گرفتم.»
روحیه بسیجی و ایثارگری سن و سال نمی شناسد و در کنار این نیروهای بسیجی جوان، رزمندگانی با سن و سال بالاتر هم خواهان عضویت در بسیج و حضور در جبهه ها بودند. شعبانعلی قربانی یکی از همین نیروهاست که با 75 سال سن عاشقانه وارد بسیج شد و 33 ماه در جبهه های حق علیه باطل مقابل دشمنان جنگید. او ثابت کرد چیزی جز داشتن روحیه ایثارگری و ازخودگذشتگی نمی تواند کسی را پای کار بیاورد.
خواهر شهید احمد حسنی که سال 61 برادرش به دست منافقین ترور شد درباره روحیه ایثارگری برادرش به «جوان» می گوید: «خانواده مان متوسط و مذهبی بود. خاطرم است سال 58 که احمد وارد بسیج شد وقتی به خانه می آمد و تمریناتی که در بسیج انجام داده بود را برایمان تعریف می کرد، می گفت، امروز این تمرین های نظامی را انجام داده ایم. وقتی جنگ به طور رسمی از سال 59 شروع شد ایشان به دلیل فعالیت هایی که در بسیج داشت و آموزش هایی که دیده بود برای شرکت در جنگ ثبت نام کرد. بااینکه سن زیادی نداشت ولی می گفت باید از مملکت، وطن و دینم دفاع کنم و نمی توانم دست روی دست بگذارم.» با مرور دوران رزمندگی بسیاری از رزمندگان تأثیر حضور در بسیج را در تقویت روحیه ایثارگری جوانان آن نسل شاهد خواهیم بود. این جوانان در کنار هم زیر چتری به نام بسیج، ویژگی های خوب و نیک شان را به اشتراک گذاشتند تا به نسل های بعدی درس خوبی و نیکی دهند. بسیج برای رزمندگان دفاع مقدس چون مدرسه ای پر شور می ماند. آن ها در این مدرسه درس «ایثار» آموختند تا در دانشگاه بزرگ تری به نام جنگ، هر چه آموخته بودند را به طبق اخلاص بگذارند.
حالا امروز میراث گران بهای بسیجی های دیروز را رزمندگان مدافع حرم دیکته می کنند. خاستگاه شهدای مدافع حرم درست همان جایی است که شهدای دفاع مقدس از آن آمده بودند. شهدای مدافع حرم بزرگی، بالندگی و ایثارشان را در بسیج آموختند و هنگام نیاز بدون هیچ ترس و واهمه ای تمام هستی شان را درراه آرمانشان گذاشتند.
«ایثار» میراث ارزشمندی از بسیج است که نسل به نسل منتقل شده است. از روزگار جنگ و دفاع مقدس تا روزهای دفاع از حرم اهل بیت (ع) «ایثار» پررنگ ترین واژه ای است که بر تارک بسیج می درخشد. ایثاری که گاه با شهادت توأمان می شود و گاه با جانبازی. این «ایثار» هربار ترجمانِ معنایی بوده و هر بار این روحیه «ایثارگری» حافظ دین و میهن بوده است. دو مفهومی که هیچ گاه میانشان جدایی نیفتاده و نخواهد افتاد.


منبع: روزنامه جوان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین