تبیان، دستیار زندگی

درد معده؛ 11 علتی که فکرش را هم نمی‌کنید

سوزش و سنگینی معده، ترش کردن غذا و به طور کلی احساس ناراحتی در معده جزو مشکلاتی است که بسیاری از افراد را درگیر می‌کند. اما این ناراحتی و دردمعده از کجا ناشی می‌شود؟ عوامل متعددی در بروز این مشکل دخالت دارند که گاه بسیار عجیب هستند. در این مطلب شما را با مجموعه‌ای از عوامل باورنکردنی درد معده آشنا می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 دل درد

مصرف دارو

معده درد می‌تواند عامل شیمیایی داشته باشد و به دلیل مصرف برخی داروها بروز کند. بهتر است بدانید داروهایی که بیشترین تاثیر را روی معده دارند، شامل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مسکن ها) مانند بروفن و آسپیرین است.

می‌توانید به جای این مسکن ها از استامینوفن استفاده کنید، اما بهتر است بدانید که مصرف بی‌رویه و خودسرانه این دارو نیز کبد را مسموم می‌کند. بنابراین بهتر است هیچ دارویی را خودسرانه استفاده نکنید و در صورت بروز مشکل با پزشک مشورت کنید تا داروی جایگزینی تجویز کند.

مشکلات قلبی عروقی

برخی بیماری‌های قلبی باعث ایجاد معده درد می‌شوند. زمانی که آنفارکتوس (سکته قلبی) در قسمت پایین قلب رخ می‌دهد، مانند آنوریسم آئورت می‌تواند باعث ایجاد معده درد شود. در این صورت نیاز به مراجعه به اورژانس وجود دارد.

سرطان معده

خداوند آن روز را نیاورد، اما دردهای شدید و مداوم معده می‌تواند نشان دهنده سرطان معده باشد. بعد از 50 سالگی، ورم معده به همراه کاهش وزن و خستگی زیاد می‌تواند از نشانه های این بیماری باشند. بهتر است به پزشک مراجعه کرده و وضعیت معده تان را بررسی کنید.

ورم یا زخم معده

دردمعده می‌تواند از خود معده ناشی شود، مانند زمانی که که التهابی در مخاط آن وجود داشته باشد. در اغلب موارد هلیکوباکترپیلوری باعث بروز التهاب و ورم معده می‌شود.  البته برای تشخیص این نوع ورم و پی بردن به عامل باکتریایی آن لازم است که از مخاط معده نمونه برداری شود.

بهتر است بدانید که همین باکتری می‌تواند باعث بروز زخم معده یا اثنی عشر نیز شود. زخم معده مسئله دردناکی است که باید مورد بررسی و درمان قرار بگیرد.

سوءهاضمه

در اکثر موارد، درد معده ناشی از سوءهاضمه است. در واقع معده درد در 40 درصد موارد به دلیل همین مشکل است. سوءهاضمه اختلالی در عملکرد سیستم گوارشی است که به واسطه هضم نادرست و سخت مواد غذایی بروز کرده و باعث ایجاد درد معده می‌شود.

سوءهاضمه معمولا خود را با احساس سنگینی بعد از مصرف غذای نامناسب، احساس سیری زودهنگام، درد و سوزش معده نشان می‌دهد.

این مشکل همچنین با اختلال عملکرد روده ها نیز در ارتباط است.

گاهی تند غذا خوردن باعث معده درد می‌شود، بویژه اگر از سوءهاضمه رنج می‌برید

 

درد انعکاسی

معمولا زمانی که کسی از درد معده شکایت می‌کند ، از درد بخش بالایی شکم صحبت می‌کند. اما معده الزاما باعث بروز چنین دردی نیست، چون این ارگان در قسمت بالاتر و زیر دنده‌ها قرار دارد. در این منطقه از بدن نیز ارگان های دیگری نیز وجود دارند. بنابراین گاهی درد معده ربطی به این ارگان ندارد، ممکن است چنین دردی از ارگان های دیگر باشد. در این صورت تشخیص مشکل دشوارتر می‌شود.

بر خلاف دردهای دیگر مانند درد مربوط به پوست، دردهای داخلی ابتدا پخش و سپس در یک نقطه واحد متمرکز می‌شوند، اما درد الزاما در عضوی که عامل درد است احساس نمی‌شود. یعنی ممکن است با فاصله دورتری از عضو مذکور مثلا در شانه، بازو، گردن، کمر و غیره احساس شود. در این صورت صحبت از دردهای انژاسی به میان می‌آید.

بهتر است بدانید درد معده ممکن است در اثر مشکلی در پانکراس یا کیسه صفرا باشد. التهاب پانکراس معمولا بر حسب سن و به دلیل مصرف الکل بروز می‌کند. بعد از 55 سالگی، احتمال بروز سرطان پانکراس بیشتر می‌شود.


برگشت اسید معده به مری

 

ریفلاکس معده

اختلال در عملکرد اسفنکتر تحتانی مری، همان عضله ای که دریچه بین مری و معده را کنترل می‌کند می‌تواند باعث بالا آمدن اسید از معده به مری می‌شود. این مسئله را ریفلاکس معده می‌گویند.

بهتر است بدانید که التهاب مری یا ازوفاژیت که شامل توموری در قسمت پایین مری است، یا بیماری آشالازی نیز می‌تواند باعث بروز درد معده شوند.

قورت دادن سریع لقمه

گاهی تند غذا خوردن باعث معده درد می‌شود، بویژه اگر از سوءهاضمه رنج می‌برید. بهتر است بدانید همه چیز به کیفیت غذای مصرفی تان نیز بستگی دارد. غذاهای چرب، ادویه ها و قهوه نیز باعث ایجاد معده درد می‌شود. این عوامل را به عادت‌های نادرستی مانند مصرف دخانیات یا الکل اضافه کنید. در این صورت درد معده با شدت بیشتری احساس خواهد شد.

گاهی عامل معده درد کمی دورتر از این ناحیه است و در اثر میگرن ایجاد می‌شود. در این صورت پای میگرن شکمی در میان است که بدون ایجاد سردرد فقط باعث ایجاد اختلالات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ و معده درد می‌شود

 

استرس

استرس باعث ایجاد تغییراتی در عادت‌های غذایی و خواب می‌شود. این مسائل نیز باعث بروز مشکلات گوارشی و در نتیجه معده درد می‌شوند. بهتر است بدانید که قبل از کشف هلیکوباکتر و تاثیر آن در ایجاد معده درد، تمام مشکلات معده را به استرس ربط می‌دادند.

گرچه این باکتری عامل اصلی معده درد محسوب می‌شود، اما در هر حال نباید از تاثیر استرس غافل شد.

در برخی افراد حساس، استرس عامل ایجاد درد در ناحیه شکم است.

این مسئله به کل بدن آسیب می زند و علاوه بر معده درد باعث ایجاد نفخ، درد کل شکم و اسهال می‌شود.

انسداد روده

مشکل مربوط به روده نیز می‌تواند منجر به درد در ناحیه معده شود. اگر درد معده در ناحیه اثنی عشر احساس شود ممکن است در نتیجه انسداد روده باشد. البته این مشکل نادر است و باید به صورت اورژانسی درمان شود.

میگرن

گاهی عامل معده درد کمی دورتر از این ناحیه است و در اثر میگرن ایجاد می‌شود. در این صورت پای میگرن شکمی در میان است که بدون ایجاد سردرد فقط باعث ایجاد اختلالات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ و معده درد می‌شود. در این صورت باید سابقه خانوادگی میگرن بررسی شده و بعد از تشخیص درست، درمان های لازم آغاز شود.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.