سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
با نگاهی گذرا به تاریخ در می یابیم که آمریکا از گذشته تا کنون یکی از اصلی ترین عاملان نقض حقوق بشر بوده و هست و در این مسیر تنها نقاب خود را عوض می کرده و شعارهایی سرشار از تناقض را در بوق و کرنا می کرد تا شاید از آشکار شدن حقایق جلوگیری کند اما ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حقوق بشر به سبک آمریکا!

با نگاهی گذرا به تاریخ در می یابیم که آمریکا از گذشته تا کنون یکی از اصلی ترین عاملان "نقض حقوق بشر" بوده و هست و در این مسیر تنها نقاب خود را عوض می کرده و شعارهایی سرشار از تناقض را در بوق و کرنا می کرد تا شاید از آشکار شدن حقایق جلوگیری کند اما ...

فرآوری: ع. امانی -بخش سیاست تبیان

آمریکا، جنایات آمریکا، حقوق بشر، حقوق بشر آمریکایی، جنگ آمریکا، نیروی نظامی، مدافع حقوق بشر، کودتا

"حقوق بشر" اساسی ترین و ابتدایی ترین حقوقی است که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره مند می شود. مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد بین المللی این حقوق ویژگی هایی همچون جهان شمول بودن، سلب ناشدنی، انتقال ناپذیری، تفکیک ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم پیوستگی و در هم تنیدگی را دارا است. از این رو به تمامی افراد در هر جایی از جهان تعلق دارد و هیچ کس را نمی توان به صرف منطقه جغرافیایی که در آن زیست می کند، از حقوق بشر محروم کرد ضمن اینکه همه? افراد فارغ از عواملی چون نژاد، ملیت، جنسیت و غیره در برخورداری از این حقوق با هم برابر و یکسانند و در این خصوص کسی را بر دیگری برتری نیست.

عامل اصلی نقض حقوق بشر

امروزه هر شر و بدی در جهان امروز با نام آمریکا گره خورده است و گاهی اوقات برخی افراد دوست دارند از این گزاره ی کوتاه و پرتکرار در سراسر جهان، برای ساختن متون طنزآلود در زمینه مسائل داخلی کشور استفاده کنند. حرفی نیست! طنز تلخ، اما بدون شک این است که آمریکا بخواهد خود را توزیع کننده اصلی سهام دموکراسی، حقوق بشر،آزادی و ... در سراسر جهان معرفی کند.
این طنز تلخ، متاسفانه هم اکنون یکی از واقعیات های جهانِ امروز ماست و آمریکا علیرغم مرتکب شدن بیشترین کشتار ممکن در تاریخ بشریت، همواره از ابزار حقوق بشر برای تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل استفاده می کند. در این راستا یک پایگاه تحلیلی آمریکایی با استناد به تحقیقات یک مجله معروف پزشکی، شمار عراقی هایی که در جنگ آمریکا در عراق کشته شدند را یک میلیون و 455 هزار و 590 نفر اعلام کرده است.
براساس تحقیقاتی که در مجله پزشکی "لنست" منتشر شده است، این آمار و ارقام حداقل 10 برابر بیش از رقم تخمینی است که در رسانه های آمریکایی آورده می شود و این رقم جدید، بر اساس یک تحقیقات و مطالعات علمی از شمار قربانیان عراقی که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003 تاکنون کشته شده اند، به دست آمده است. این در حالی است که بر اساس اعلام منابع عراقی، آمریکا در مدت حضور خود در عراق، به طور متوسط روزانه 700 نفر عراقی را قتل عام می کرده است.
"پل کریگ رابرتز" (دستیار سیاستگذاری اقتصادی وزیر خزانه داری اسبق آمریکا) چندی پیش طی مقاله ای در پایگاه اختصاصی خود، تعریف دقیقی از حقوق بشر و دموکراسی آمریکایی به دست داده است. رابرتز می نویسد: آزادی و دموکراسی چیزی است که ماشین جنگی آمریکا با تحریم ها، بمباران ها، مناطق پرواز ممنوع و پهبادها برای کشورهایی به ارمغان می آورد که جرات به خرج داده و به دنبال استقلال خود از زیر سیطره آمریکا می روند! آمریکاییان در جهانی ساخته و پرداخته تبلیغات زندگی می کنند که در آن یک دولت پلیسی بی رحم، پشت پوشش کلمات خوش آب و رنگی چون آزادی و دمکراسی، پنهان شده است ... در نخستین سال های قرن بیست و یکم، دولت آمریکا که مرتکب جنایات جنگی شده، میلیون ها نفر را بر اساس دروغ و تبلیغات کشته و معلول و بی خانمان کرده است. واشنگتن به منظور پر کردن جیب نخبگان آمریکایی و پیروی از دستورکار نومحافظه کارانه برای هژمونی آمریکا بر جهان، هفت کشور را به کلی یا تا حدی ویران کرده است.

ادعاهای حقوق بشر و دموکراسی

طشت رسوایی ادعاهای حقوق بشری و دموکراسی خواهی آمریکا حالا از پشت بام افتاده است. خاصه آنکه با اعترافات اخیر دبیر کل سازمان ملل درباره دلایل حذف نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان، سازمان های بین المللی ساخته غرب نیز به تدریج مشروعیت خود را در نزد افکار عمومی جهان، بیشتر و بیشتر از دست می دهند.
با این حال، بر خلاف آنچه تصور می شود، مشکل اصلی آمریکا نیست. مشکل اصلی بدون شک، پنهان کردن جنایت های آمریکا است. سوال این است که چگونه برخی جریانات داخلی با وجود دیدن این همه جنایت از سوی آمریکا، باز هم سعی دارند جامعه ایران را به سمت و سوی ارزش های موهوم غربی سوق دهند؟ آیا جز این است که نتیجه ی روشن حقوق بشر و دموکراسی آمریکایی را باید در حمایت آمریکا از جنگ یمن، تروریست های سوری، اسرائیل، عربستان، رژیم بحرین و دیگران دیکتاتورهای حاکم در سراسر جهان دید؟ طرفه آنکه همین آقای کریگ رابرتز در بخش دیگری از مقاله خود، آمریکا را شیطان خطاب کرده می نویسد: "تنها دو کشور مسلح به ظرفیت نظامی قدرتمند و تسلیحات اتمی- روسیه و چین- بین واشنگتن و هدف واشنگتن برای سلطه بر کل جهان قرار گرفته اند. اگر روسیه و چین متزلزل شوند، شیطان نشسته در واشنگتن بر جهان حاکم خواهد شد. آمریکا جای دجال را خواهد گرفت. در این صورت پیش بینی های انجیلی های مسیحی که پایان جهان را موعظه می کنند، معنای جدید پیدا خواهد کرد."

اظهارات وکیل رئیس جمهور ربوده شده هائیتی به وسیله آمریکا

ما به خوبی می دانیم که تمامی کودتاهای رخ داده در سراسر جهان، بدون استثناء با حمایت مالی و سیاسی آمریکا رخ داده است. اندکی پس از کودتای سال 2004 آمریکا در هائیتی، آیرا کورزبان وکیل ژان برتراند آریستاید رئیس جمهور این کشور در میامی آمریکا طی سخنرانی خود یک سوال و جواب جالب را مطرح کرده است. وی می گوید: "چرا تا کنون در واشنگتن کودتا شکل نگرفته است؟ چون در واشنگتن سفارت آمریکا وجود ندارد."
اظهارات وکیل رئیس جمهور ربوده شده هائیتی به وسیله آمریکا در حالی ابراز می شد که هائیتی در آن زمان پنجاه و ششمین کشوری محسوب می شد که آمریکا در آن کودتا به راه انداخته بود. حالا تعداد کودتاهای رخ داده به وسیله آمریکا، به عدد 70 نزدیک شده است! باید توجه داشت که تمامی این کودتاها نیز همچون کودتای 28 مرداد ایران، بر علیه حکومت های مردمی و به سود دیکتاتورهای دست نشانده آمریکا رخ داده است.

نتیجه

با نگاهی گذرا به تاریخ در می یابیم که آمریکا از گذشته تا کنون یکی از اصلی ترین عاملان "نقض حقوق بشر" بوده و هست و در این مسیر تنها نقاب خود را عوض می کرده و شعارهایی سرشار از تناقض را در بوق و کرنا می کرد تا شاید از آشکار شدن حقایق جلوگیری کند اما امروزه و با توجه به پیشرفت انواع ابزار ارتباطات و گسترش رسانه ها، حقایق به سرعت منتشر شده و جلوگیری از انتشار اخبار، فیلم ها و تصاویر حضور و جنگ های نظامیان آمریکایی در بسیاری از کشورهای آسیایی، غیرممکن شده است. باتوجه به آنچه گفته شد، بازهم آمریکا خود را حامی حقوق بشر جهانی می داند؟!منابع : پایگاه اطلاع رسانی 598 / شبکه اطلاع رسانی دانا / ویستا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین