تبیان، دستیار زندگی

مشکلات زنان یائسه مبتلا به ایدز

درصدی از زنان مبتلا به اچ آی وی در حال حاضر سنی بیش از 50 سال دارند و در حال گذراندن دوران یائسگی هستند. لذا تحمل تغییرات یائسگی به همراه بیماری ایدز می‌تواند شرایط سخت‌تری را برای فرد ایجاد نماید. درمان موثر بیماری ایدز به این معناست که بتوان در دوران یائسگی نیز به راحتی زندگی کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

مشکلات زنان یائسه، یائسگی، ایدز، یائسه،

مسائل بهداشت روانی

بانوان ممکن است در دوران یائسگی نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری و حتی افسردگی را تجربه کنند. این علائم بعلاوه‌ی استرس ناشی از بیماری ایدز (اچ آی وی) می‌تواند روح فرد مبتلا را بیازارد. از نشانه‌های افسردگی در این دوران روی آوردن به مصرف بیش از حد مواد الکلی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت بخش، مشکلات خواب، و هر گونه تغییر (بالا یا پایین شدن) وزن می‌باشد.

پوکی استخوان

خطر ابتلا به پوکی استخوان زمانی افزایش می یابد که فرد در دوران یائسگی به سر می‌برد، در حالیکه به بیماری ایدز نیز دچار است. پوکی استخوان به نوبه‌ی خود، خطر ابتلا به شکستن استخوان به ویژه استخوان لگن و ستون فقرات خود را افزایش می‌دهد. به توصیه های پزشک در مورد انجام تست سنجش تراکم استخوان عمل کنید تا در صورت ابتلا به پوکی استخوان، اقدامات درمانی مناسب و به موقع صورت بگیرد.

هورمون درمانی می‌تواند با برخی از درمان‌های ایدز تداخل داشته باشد. همچنین شانس ابتلا به بیماری قلبی و یا سکته مغزی را افزایش می‌دهد

بیماری قلبی

با پایین رفتن سطح هورمون استروژن در زمان یائسگی، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی افزایش پیدا می کند. زندگی با ویروس ایدز نیز احتمال بروز مشکل قلبی را افزایش می‌دهد و خود یک عامل خطر است.


به علاوه، برخی از داروهایHIV، می‌توانند نوع بد کلسترول و خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند. همه این عوامل، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش خواهند داد. حدود 20 درصد از مردم در زمان درمان اچ آی وی دچار کلسترول خون بالا هستند.

گرگرفتگی شدید

طبق تحقیقات انجام شده، داشتن HIV باعث می شود شما به طور متوسط گرگرفتگی شدیدتر از سایر زنان را تجربه کنید. با اینکه کسی تا به حال دلیل این مسئله را نمی‌داند، اما ممکن است خانم یائسه مبتلا به ایدز علائم دیگر یائسگی را نیز شدیدتر از بقیه خانم‌ها نشان دهد، مانند مشکلات خواب و تغییرات خلق و خوی شدیدتر.

رابطه زناشویی سخت

یائسگی می‌تواند موجب خشکی واژن شود، در نتیجه ممکن است رابطه ی جنسی ناراحت کننده باشد. اما از آن جا که خشکی واژن احتمال انتقال ویروس ایدز را افزایش می‌دهد بهتر است از ابزارهای جلوگیری از بارداری استفاده شود. می توان برای کاهش ناراحتی از موادی که خشکی واژن را رفع می کنند استفاده نمود.

عوارض هورمون درمانی

اگر شما علائم شدید یائسگی مانند گرگرفتگی و نوسانات خلقی را دارید، شاید وسوسه شوید تا هورمون درمانی جایگزین (HRT) را امتحان کنید. با این حال هورمون درمانی می‌تواند با برخی از درمان‌های ایدز تداخل داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد درصورتی که شما در حال انجام مراحل HRT هستید، شانس ابتلا به بیماری قلبی و یا سکته مغزی در شما افزایش پیدا خواهد کرد.

یائسگی و اچ آی وی: مثبت بمانید

از آنجا که امروزه نسبت به گذشته درمان HIV بسیار موثرتر است، شما می‌توانید انتظار یک زندگی طولانی را داشته باشید. به شرط آن که تمام این سال‌ها با پزشک خود رابطه‌ی خوبی برقرار کنید، یک رژیم غذایی مناسب برای سالم ماندن قلب مصرف کنید و ورزش منظم و اجتناب از عادات بد مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر را جزئی از برنامه‌ی زندگی خود قرار دهید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.