تبیان، دستیار زندگی
معاون اول رئیس جمهوری گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی نقشه راه جامع و کامل برای پیشرفت اقتصاد کشور است که به سمت رونق و پیشرفت پیش برویم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیاستهای اقتصاد مقاومتی نقشه راه پیشرفت کشور

معاون اول رئیس جمهوری گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی نقشه راه جامع و کامل برای پیشرفت اقتصاد کشور است که به سمت رونق و پیشرفت پیش برویم.

بخش سیاست تبیان

سیاست، اقتصاد مقاومتی، نقشه راه، رییس جمهور، جهانگیری، اقتصاد، آخرین اخبار

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاریایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج افزود: باید رفاه و اشتغال مردم را بتوان درست کرد و قدرت اقتصادی ایران را بالا برد و مجموعه سیاست های اقتصاد مقاومتی مجموعه کاملی است که دولت مصصم است بدون هیچ دغدغه ای این مسائل را دنبال کند.
وی بیان کرد: با افزایش بهره وری در صنعت و کشاورزی و افزایش صادرات کالا، منابع درآمدی ارزی دیگری را به وجود آوریم و اقتصاد دانش بنیان ایجاد کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: ما حق نداریم از حق ملت ایران کوتاه بیاییم که بقیه این حق را برداشت کنند و این جزو اقتصاد مقاومتی است،
جهانگیری اظهار کرد: یکی از سیاست های قطعی که امام راحل برای نظام جمهوری اسلامی تدوین کردند و جزو اهداف اصلی نظام جمهوری اسلامی است این بود که از مناطق محروم کشور رفع محرومیت شود.
وی تصریح کرد: در دستاوردهای دولت تدبیر و امید در زمینه رفع محرومیت توفیقات زیادی نصیب شده و اگر مقایسه ای بخواهیم در نظر بگیریم وضع راه ها، برق و امکانات زیربنایی و رفاهی خانوارهای کشور، دستاوردهای بزرگ و مهمی در مناطق محروم کشور شکل گرفته است.

آیین افتتاح طرح آبرسانی 141 روستا در ادامه سفر اسحاق جهانگیری به استان علاوه بر کرمان به صورت ویدئو کنفرانس در استان های لرستان و یزد برگزار شد.

جهانگیری گفت: مقام معظم رهبری منادی همین صدا و جهت گیری هستند که ما باید به دنبال رفع محرومیت از مناطق عقب افتاده و محروم کشور حرکت کنیم و اگر حرکت کنیم آثار و تبعات برای کشور چندین برابر رفع محرومیت است.
وی بیان کرد: وقتی گفته می شود 11 میلیون نفر در شهرهای بزرگ در کشور حاشیه نشین شده اند معنایش این است اینها در مناطقی وجود داشته که زیربناها و راه و مدرسه و امکانات نبوده یا امکانات بوده است و زندگی که قابل اداره و معیشت مناسبی باشد، وجود نداشته و مجبور به مهاجرت شده اند. وقتی در حاشیه شهرها مستقر می شوند تبعات آسیب های اجتماعی به این راحتی قابل پاک کردن نیست و ما در همین یک سال گذشته از آبان سال گذشته تا آبان امسال چهار جلسه در حضور رهبر معظم انقلاب و سران سه قوه و بقیه مقامات اول کشور داشتیم و آسیب های اجتماعی که دامن کشور را گرفته است چه کنیم که دور شوند.
وی گفت: علیرغم محدودیت شدید منابع مالی موضوع روستا و حل زیربنایی روستاها اولویت اول را داشته است.
جهانگیری بیان کرد: با کارهایی که امروز و از قبل انجام شده است تعداد قابل توجهی از آب سالم بهداشتی برخوردار شده اند و این افتخاری نیست که الان بگوییم هنوز مسئله تامین آب سالم و بهداشتی جزو کارهایی است که باید انجام دهیم.
وی گفت: گازرسانی یک مطالبه طبیعی است و علیرغم اینکه بودجه ای برای این کار نداشتیم با بودجه ای که داشته ایم تا سال آینده باید گازرسانی در تمام روستاها انجام گیرد و البته این گازرسانی مطالباتی را ایجاد می کند. بعضی استانداران ابتکاراتی به خرج داده اند در این زمینه و یکی از کارهایی که در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شد انتخاب قلعه گنج به عنوان پایلوت بود و پنج عضو دولت در قلعه گنج امروز حضور دارند.
وی بیان کرد: امنیت کشور طوری فراهم شده که بدون کوچکترین دغدغه ای مردم زندگی می کنند و این دستاورد بزرگی است در منطقه ناامنی که پایتخت آنها امنیت ندارد این نقطه دورافتاده نزدیک به مرزهای کشور ما و امن است. باید قدردان کسانی باشیم که این شرایط را از جهت امنیتی برای کشور به وجود آوردند.
وی افزود: مناطق محروم توسعه پیدا نمی کنند مگر با مشارکت مردم و این شعار خوبی است که در قلعه گنج انتخاب شده است که هر کاری که می خواهند انجام دهند همه با مشارکت مردم باشد.
جهانگیری بیان کرد: کار دیگر مشاوره گرفتن است که دقیقا نقشه راه و برنامه جامع تهیه شود که چگونه می توان معیشت و اقتصاد پایدار برای این مناطق ایجاد کرد و مهمترین تکیه گاه برای انجام هر کار است که به ظرفیت های منطقه اتکا کنیم و نباید فکر کنیم حتما نیروهای زبده ما در پایتخت هستند و استعدادهای ملت ایران بخش قابل توجهی از آن از جیرفت و اطراف هستند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به حضور پررنگ بانوان در فعالیت های اقتصادی قلعه گنج گفت: مسلما نیمی از جامعه را در حرکت های اقتصادی نمی توانیم نادیده بگیریم.
وی به تشکیل صندوق های خرد در شهرستان قلعه گنج اشاره کرد و افزود: اینکه موفق شدیم با 5 هزار تا 20 هزار تومان به ساده ترین روش وام دهیم و جالب است هر کسی وام گرفته به موقع برگردانده است و این کارها به نظر من ارتقا پیدا کند.
جهانگیری بیان کرد: هنر این است که به هنرمندان مهارت های جدید را در کنار مهارت هایی که دارند یاد دهیم.  مهمترین سیاست این است که یک معیشت مطمئن و پایدار درست کنیم و باید همه کمک کنیم و دستگاه های مختلف باید کمک کنند. منابع خوبی در دولت تصویب شد که می توانند پشتیبان همین کارها در روستاها و مناطق کوچک باشد.
وی با اشاره به وضعیت تالاب جازموریان در شهرستان رودبارجنوب بیان کرد: خانم ابتکار نیز اخطار می دهد تالاب جازموریان می تواند یک کانون آسیب رسان برای کرمان به شمار رود و باید حتما تدبیری در این زمینه اندیشیده شود.
معاون اول رئیس جمهوری که روز دوشنبه از طریق فرودگاه سیرجان وارد استان کرمان شد، پس از افتتاح مجموعه ورزشی و کارخانه گندله سازی شماره 2 مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر با ظرفیت پنج میلیون تن در سیرجان راهی جنوب استان کرمان شد.
ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان دیشب با حضور معاون اول رئیس جمهوری در شهرستان جیرفت تشکیل جلسه داد.
آیین افتتاح طرح آبرسانی 141 روستا در ادامه سفر اسحاق جهانگیری به استان علاوه بر کرمان به صورت ویدئو کنفرانس در استان های لرستان و یزد برگزار شد.
فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاه کهنوج و کارخانه تیتانوم نیر امروز در سفر معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد.


منبع : خبرگزاری ایرنا


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .