وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کشور ایران، سرزمینی لرزه خیز می باشد و هر ساله زلزله های عظیمی در مناطق مختلف رخ می دهد. پدیده ال نینو در اقیانوس صورت می گیرد. در سال های گذشته این پدیده روی جانداران آبزی خلیج فارس اثر گذاشت و باعث مر گ و میر آنان شد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صادقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ال نینو- زلزله – ایران دستاورد تقدیری دوره اول پژوهشسرای آفرینش

ال نینو- زلزله – ایران دستاورد برتر دوره اول پژوهشسرای آفرینش

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 185 گروه به عنوان گروه های تقدیری در بخش های سمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های تقدیری برگزیده و معرفی شدند.
 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های تقدیری علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
 
مقطع: دوره اول
موضوع: ال نینو- زلزله - ایران
نام مدرسه: پژوهشسرای آفرینش
نام استاد: خانم زهراصالحی
دانش آموزان: دینا خلیلی، ریحانه مولایی


چکیده:
کشور ایران، سرزمینی لرزه خیز می باشد و هر ساله زلزله های عظیمی در مناطق مختلف رخ می دهد. پدیده ال نینو در اقیانوس صورت می گیرد. در سال های گذشته این پدیده روی جانداران آبزی خلیج فارس اثر گذاشت و باعث مر گ و میر آنان شد. اما در کل در کنار ضررهایی که زلزله و ال نینو برای بشر دارد، با فوایدی نیز همراه می باشد.کار تحقیقی صورت گرفته بر روی دانش آموزان نشان داد متاسفانه بیش از 98.3 درصد فقط از اثرات مخرب زلزله و ال نینو آگاه هستند. 

یکی از مهمترین رویداد هایی که منجر به ظهور نابهنجاری های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود، پدیده ال نینو می باشد. هواشناسان و اقیانوس شناسان جهان در سال های اخیر مطالعات زیاد و دقیقی در مورد مکانیزم ایجاد ال نینو و تاثیرات متقابل جو و اقیانوس انجام داده اند، به ویژه مطالعات گسترده ای در ارتباط با ناموزونی دما در سطح دریا و نوسانات فشار جو در سال هایی که ال نینو رخ می دهد انجام گرفته است، مجموعه این تغییرات را بنام نوسانات جنوبی می نامند. همچنین زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در پوسته زمین در مدتی کوتاه روی می‌دهد. هر زلزله شامل سه مرحله پیش لرزه، زلزله اصلی و پس لرزه می باشد. 

اهداف تحقیق:
با توجه به باورهای عمومی در ارتباط با اثرات مخرب زلزله و ال نینو، بر آن شدیم تا با استفاده از فواید این دو پدیده طبیعی برای ادامه حیات کره زمین دیدگاه جدیدی ایجاد شود. و بدانیم برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد.

ال نینو- زلزله – ایران دستاورد برتر دوره اول پژوهشسرای آفرینش

- در هر زمین لرزه ابتدا فشار و نیروهای درونی ممکن است باعث ایجاد لرزه های بزرگ و کوچک در سنگ ها شود که پیش لرزه می گویند. بعد از اینکه فشار درونی بر مقاوت سنگ ها غلبه کرد، انرژی نهفته آزاد می گردد و زلزله اصلی رخ می دهد. معمولاً بعد از زلزله های اصلی، پس لرزه ها رخ می دهند. البته لازم به ذکر است بعضی زلزله ها با پیش لرزه همراه نیستند و وقوع زلزله را نمی توان پیش بینی کرد.

- دلیل وقوع زلزله، گرمای زیاد نهفته در داخل زمین است که سبب می شود دمای آن به بیش از 5 تا6 هزار درجه برسد. هر جا که حرارت باشد، حرکت هست در نتیجه حرارت منتقل می شود و انرژی حاصل از گرما از شکستگی های زمین خارج می شود.

- با توجه به جوان بودن علم زمین شناسی، تا به حال هیچ یک از دانشمندان در سرتاسر دنیا نتوانسته اند زمان وقوع زلزله را پیش بینی کنند. امیدواریم پیشرفت علم بتواند ما را به جایی برساند که بتوانیم در آینده با مطالعه سابقه و کاوش در گسل ها، همچنین تحقیق در رابطه با شکستگی ها بتوان تعیین کرد که هر منطقه چه مقدار لرزه خیزی دارد. در ایران گسل های فراوانی وجود دارد که برخی شناخته شده است و حرکت داشته و برخی هم که هنوز حرکتی نداشتند هر لحظه ممکن است فعال شود.

برای مشاهده مجموعه فایل هایضمیمه اینجا کلیک کنید.
 
بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین