تبیان، دستیار زندگی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز فصل چهارم کاوش باستان شناسی در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان و همکاری ایران و آلمان در این خصوص خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همکاری ایران و آلمان در پروژه باستان شناسی ریوی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز فصل چهارم کاوش باستان شناسی در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان و همکاری ایران و آلمان در این خصوص خبر داد.

بخش گردشگری تبیان
طبیعت

به گزارش توریسم آنلاین از ایسنا، محمد سویدانلویی افزود: طی پژوهش های باستانشناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی "ریوی" واقع در نزدیکی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان آغاز شده است، باستان شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف، موسسه باستان شناسی آلمان در ایران با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کرده است.
وی افزود: طی سال 1394 با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همکاری های بین المللی برگزار شد و در اردیبهشت سال جاری با حمایت و صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور، این پژوهش ها آغاز شد.
سویدانلویی ادامه داد: در روند کاوش های باستان شناسی در شهرستان مانه و سملقان که در سال های 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود 900 سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقرار داشته است. اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.
وی توضیح داد: بر اساس این پژوهش ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است که نشان از توالی استقرار پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است، بنابراین با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان شناسی ریوی" جهت کاوش و پژوهش های باستان شناسی به مدت پنج سال برنامه ریزی کرد.
سویدانلویی بیان کرد: با توجه به شواهد باستان شناختی، "ریوی" یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش های باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.


منبع: توریسم آنلاین