تبیان، دستیار زندگی
توسعه بازار بدهی اقدام بسیار خوبی بود که با تلاش دولت شکل گرفت که البته بخش خصوصی باید نقش بیشتری در این زمینه ایفا کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازار سرمایه ایران در شمار پربازده ترین ها در دنیا است

شاپور محمدی در همایش فرصت های سرمایه گذاری در ایران در جزیره کیش اظهار داشت: توسعه بازار بدهی اقدام بسیار خوبی بود که با تلاش دولت شکل گرفت که البته بخش خصوصی باید نقش بیشتری در این زمینه ایفا کند.

بخش اقتصاد تبیان

بازار سرمایه ایران

شاپور محمدی در همایش فرصت های سرمایه گذاری در ایران در جزیره کیش اظهار داشت: توسعه بازار بدهی اقدام بسیار خوبی بود که با تلاش دولت شکل گرفت که البته بخش خصوصی باید نقش بیشتری در این زمینه ایفا کند.

وی با اشاره به انتشار اوراق مختلف از جمله اوراق خزانه افزود: در این مدت مراجعات زیادی برای خرید این اوراق می شد و در واقع تقاضا بیش از عرضه بود و ما به میزانی که تقاضا برای اوراق وجود داشته باشد، به انتشار آن مبادرت می کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به انتشار اوراق سلف موازی و اوراق خرید گندم تصریح کرد: بازار بدهی هم اکنون از حجم 35 هزار میلیارد تومانی برخوردار است که حجم زیادی نیست، اما برای شروع خوب است و امیدواریم در آینده با افزایش نقش بخش خصوصی حجم این بازار افزایش یابد.

محمدی طراحی ابزارهای جدید مالی را از جمله برنامه های دولت و سازمان بورس عنوان کرد و گفت: امیدواریم معاملات اختیار و خرید و فروش استقراضی را به زودی عملیاتی کنیم.

وی همچنین با اشاره به تلاش این سازمان برای افزایش شفافیت مالی عنوان کرد: براساس مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت های حاضر در بورس مکلف شدند، ماهانه میزان تولید و فروش خود را افشا کنند و این گام بسیار خوبی برای افزایش شفافیت و حمایت از حقوق سهامداران است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: سامانه زمان سنجی فعالیت ها و صدور مجوزها راه اندازی شده که این سامانه باید به سایر بخش ها تسری یابد تا هدف اصلی از راه اندازی این سامانه که تسهیل فرایندها بود، محقق شود.

محمدی با اشاره به کاهش نرخ تورم گفت: با توجه به اینکه بازدهی بورس با کاهش تورم فاصله زیادی گرفته است، هم اکنون می توانیم این را بگوییم که در کمتر کشوری چنین بازدهی بازار سهام وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی بازارهای جهانی و بهای نفت انتظار می رود که بازدهی در بازار سرمایه و آینده مثبت باشد که این خود مزیت مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به اقدام این سازمان برای تقویت سامانه های معاملاتی و تفکیک سامانه معاملاتی بورس و فرابورس افزود: با این اقدام بستر برای تحولات جدید در آینده فراهم شده است.

محمدی افزایش شفافیت، استانداردسازی صورت های مالی براساس IFRS و افزایش امنیت اقتصادی را از جمله نتایج مثبت سرمایه گذاری خارجی برای اقتصاد ایران دانست و گفت: وقتی اقتصاد جهانی با اقتصاد یک کشور درگیر می شود و از بازده آن سهم می برد، قطعاً امنیت اقتصادی آن کشور افزایش خواهد یافت.منبع:Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .