تبیان، دستیار زندگی
ترجمه ای فارسی از کتاب «پرچم های سیاه» نوشته جابی واریک در ایران منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«پرچم های سیاه» روایتی مستند از تولد داعش

ترجمه ای فارسی از کتاب «پرچم های سیاه» نوشته جابی واریک در ایران منتشر شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
«پرچم های سیاه» روایتی مستند از تولد داعش

کتاب پرچم های سیاه از جابی واریک خبرنگار کهنه کار واشنگتن پست برنده جایزه پولیترز 2016در آمریکاست که با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از طریق ارتباط تنگاتنگ وی با سازمان سازمان سیا و ارتش آمریکا نگاشته شده و به همین مساله می پردازد.

این کتاب تا به حال موفق به دریافت چندین جایزه از جمله جایزه پولیتزر شده و تقریبا تمامی روزنامه های مطرح آمریکا به نقد و بررسی آن پرداخته اند.

واریک معتقد است ایجاد گروه داعش به دو دلیل عمده بود که یکی اشتباه دولت اردن در عفو «ابو مصعب الزرقاوی» در میان زندانیان سیاسی آزاد شده در سال 1999 از زندان های این کشور بود. «الزرقاوی» مدتی پس از آزادی به القاعده افغانستان پیوست.

اما مورد دوم، اشتباه دو رئیس جمهور آمریکا یعنی «بوش» و «اوباما» است. به اعتقاد نویسنده, اشتباه عمده دولت «بوش»، حمله به عراق در سال 2003 بود که منجر به ایجاد هرج و مرج در این کشور شد و زمینه را برای ایجاد القاعده عراق به دست همین شخص یعنی «الزرقاوی» فراهم کرد.

وقایع کتاب از سال 1920 با ارسال نیرو از سوی عربستان سعودی به عراق و سوریه و اردن آغاز می شود. مقصود عربستان سُلطه بر منابع کشورهای یاد شده از طریق استقرارِ حکومت های دست نشانده است. ولی با شروع جنگ جهانی دوم و برنامه های بریتانیا برای تأسیس کشور اسرائیل و ایجاد دولت های کوچک در نوار اردن، عربستان به هدف خود نمی رسد ولی تحریکات منطقه ای و مذهبی را ازطریق گسترش وهابیّت و عقاید تند و افراطیِ تعصب آمیز پی می گیرد. این تحریکات، منجر به پیدایش گروه های افراطی در منطقه می شود. یکی از این گروه ها با رهبری شخصی به نام«ابومُصعَب زَرقاوی» فعالیت های تخریبی خود را علیه عراق و اردن آغاز می کند که شرح آن ها درکتاب آمده است. سرانجام با کُشته شدن «زَرقاوی » درعراق(2006) مرحله ای از شرارت ها پایان می گیرد ولی ماجرا تمام نمی شود.

این کتاب در ایران توسط احمد عزتی پرور ترجمه و از سوی نشر ملورین منتشر شده است.


منبع: حلقه وصل