تبیان، دستیار زندگی
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی به منظور بررسی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهای آغاز شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لحظه به لحظه از رای اعتماد به 3 وزیر پیشنهادی

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی به منظور بررسی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهای آغاز شد.

بخش سیاست تبیان

رای اعتماد، وزیر، وزیر پیشنهادی، حسن روحانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی لاریجانی، صلاحیت، جلسه

قاضی زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس رسیدگی به صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان را به عنوان اولین دستور کار جلسه علنی امروز قرائت کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود واعظی وزیر ارتباطات، حمید چیت چیان وزیر نیرو، نعمت زاده وزیر صنعت نیز در این جلسه حضور دارند.

8:59- روحانی: این اولین دیدار در خانه ملت در حضور شما نمایندگان ملت است. به خاطر 5 ماه تلاش به شما خسته نباشید می گویم. به خاطر همکاری و هماهنگی بسیار خوبی در مجلس دهم با دولت وجود دارد تشکر می کنم. دولت یازدهم در آغاز کارش و شروع فعالیت خود با مشکلات بزرگی روبرو بود و شاید بتوان نام آن را بحران ها نامید. هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت کشور با تورم بیش از 23 درصد روبرو باشد. کشور در آغاز دولت با تورم 40 درصد روبرو بود. هیچ دولتی در کشور نبوده که کشور با رشد منفی روبرو شده باشد.

این کشور اسلامی است نگذاریم دیگران که به کشور ما خیانت کرده اند به استناد حرف های نادرست برخی افراد در داخل کشور، نظام را هو کنند.

هیچ دولتی با تحریم های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت کار خود را آغاز نکرد. دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود. اگر من بگویم در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و به ویژه اقتصاد کلان با معضلاتی شبه بحران روبرو بودیم سخنی به مبالغه نگفتم. دولت ناچار بود به بحث سیاست خارجی و بحث اقتصادی بیش از بخش های دیگر توجه کند. دولت معتقد بود و هست که زیر بنایی ترین مسئله فرهنگ است.

مردم در سال 92 اعتدال را برگزید و این فریاد را یکبار دیگر در اسفند 94 تکرار کرد. مسیر و راه را به همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل و معضلات ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است با چه شیوه ای آنها را به حل و فصل برسانیم.

ما به رشد اقتصادی 4/4 رسیده ایم و تا پایان سال هدفگذاری دولت رشد 5 درصد در سال 95 است. در مسئله اشتغال گرچه بسیار عقب هستیم و ورود نسل جوان به بازار کار و نیروی فعال کار در بهار امسال کم سابقه بوده است بیش از 1 میلیون 20 هزار نفر وارد بازار کار شدند و گرچه دولت در شرایط فعلی اقتصادی توان ایجاد یک میلیون شغل در سال را ندارد اما اشتغال خالص دولت بیش از 700 هزار نفر بوده است. رقم قابل ملاحظه ای نسبت به سال گذشته است تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله است.

همه تلاش دولت ایجاد اشتغال بیتشر است. بانک ها و ستاد اقتصاد مقاومتی همین راه را دنبال کرده و خواهند کرد. هنوز به شکوفایی افتصادی نرسیده ایم و با رشد 8 درصدی فاصله داریم. آمار می گوید مسیر صحیحی را انتخاب کرده ایم. در اقتصاد هدف ما آرامش و اعتماد و امید به آینده بود. آمارهای بانک مرکزی نسبت به امید آینده می گوید در یک سال اخیر امید مردم به آینده اقتصاد کشور بیشتر شده است و این بدان معناست که مسیر درست انتخاب شده است. رشد اقتصاد 3 ماه نشان می دهد رشد اقتصادی ما درست است. روابط خارجی ما در دنیا به ما می گوید مسیر انتخابی تعامل سازنده با جهان جز سیاست های نظام است مسیر صحیح و درستی است که انتخاب شده است.

ما افتخار می کنیم به اقدام ملی ملت ایران به رهنمودهای مقام معظم رهبری و به دستیابی ایران به حقوق خود در برابر قدرت های جهانی که بالاترین دستاورد آن گسترش انتخاب آزاد برای ملت ایران است. ما در این که چقدر نفت بفروشیم انتخاب آزاد داریم. آنهایی که دور ما دیوار  کشیده بوندد که ایران تنها 1 میلیون بشکه نفت بفروشد. امروز ایران خود می تواند مشخص کند چقدر نفت بفروشد. صادرات ما از 2 میلیون بشکه نفت فراتر رفته است.

عده ای انقلابی نما مسائل کشور را درک نمی کنند اما همه دنیا به این نکته اعتراف می کنند که ایران امن ترین و بهترین کشور برای سرمایه گذاری خارجی است.

فروش نفت در اختیار ملت ایران است. نمی توانند به ما بگویند فقط به این چند کشور نفت بفروشیم. آنها که سوال می کنند برجام چه کرده، برجام راه انتخابی ایران را برای تعامل با جهان برای صادرات برای واردات، برای انتخاب نوع مشتری و نوع کالا. ملت ایران دارای انتخاب آزاد شده است. ما خودمان با اقتدار و استقلال کالا را انتخاب می کنیم از هر کشوری. امروز بهترین دارو و کیفیت و بهترین تجهیزات پزشکی با انتخاب خود ما انتخاب می شود. رقابت برای تحریم ما وجود ندارد و جهان به این نتیجه رسیده است که باید با کلام احترام سخن بگوید.

دیگر مجبور نیستیم کشتی های که کالاهای ما را حمل می کند به بنادر دیگر بروند و با آنها را با بنادر خود منتقل کنیم با هزینه اضافه. ما امروز در شرایطی هستیم که آنها از ایران هراسی سخن می گفتند زبانش به لکنت افتاده است و شنوده های آنها کمتر می شود.

آرامش در اقتصاد و گشایش در سیاست خارجی. هر روز می گذرد ما گشایش تازه ای را مشاهده می کنیم. حتی در برابر بدعهدی برخی کشورها هم آنها را مجبور می کنیم به تعهدهای خود عمل کنند. هر روز که می گذرد حتی در مسائلی که همه مشکلات آن حل نشده مانند روابط بانک ها گشایش نوعی در روابط ما با بانک های جهان بوجود می آید. در مسئله هسته ای ما گشایش نوعی روبرو می شویم. اگر می کفتند محصول نطنز غیرقانونی است امروز محصول نظنز را با افتخار صادر می کنیم.

امروز تلاش ملت، دولت و مجلس توانستند این افتخار ملی را رقم بزنند. دولت موظف بود در قدم اول گره های اصلی اقتصاد را باز کند. صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفته است. بار اصلی بودجه به جای اینکه بر دوش نفت باشد بر دوش غیرنفتی است نشان می دهد مسیر درستی را انتخاب کرده است. ما امروز در روابط خارجی در جهان در شرایط مناسب تر هستیم. از تحرک سیاست خارجی ما اسرائیل عصبانی است. این که می بینید در منطقه ما بر عصبانیت کشورهای کم هوشی چون عربستان افزوده می شود نشان میدهد مسیر ما درست است.

اساس کار این دولت بر مبنای ترمیم مداوم کابینه شکل نگرفته ما دولتی نبودیم که هر از چندگاه چند وزیر را برای ترمیم کابینه عزل کنیم یا استعفای آنها را بپذیریم و افراد جدیدی را به مجلس معرفی کنیم.

یک زمانی تغییر کابیینه شده بود قاعده و تثبت کابینه استنثا بود. امروز تثبیت قاعده است. اگر ببینم ترمیم کابینه سرعت دولت را افزایش دهد نه اینکه جهت دولت را تغییر دهد حتما صورت می کیرد.

دولت از تخریب و فشار هراسی ندارد، آنچه مهم است رضایت خدا پیشرفت ملت و اقتدار ملی است. ایرانی اقتدار ایران را می خواهد. دیشب مقام معظم رهبری در جلسه مهم مقابله با آسیب های اجتماعی فرمودند : برای مقابله با آسیب ها حتی آنهایی که به اسلام و دین اعتقادی ندارند اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند.

ایشان فرمودند حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردیدی باشد و در وجدان سالم او تردید نباشد باید با همه توان برای مقابله با آسیب های اجتماعی آماده شود و تحرک داشته باشد. مگر می شود ما در جامعه ای زندگی کنیم که اعتیاد ان خدای ناکرده رو به افزایش باشد و ما راحت بخوابیم

آمار وزیر بهداشت از افسردگی نگران کننده بود. نسل جوان ما باید به آینده امیدوار باشد.

در شیوه ها نیاز به شیوه نو داریم. در تحرک ما نیاز به سرعت بیشتری داریم. در جهت گیری نیاز به تداوم داریم. حتی اگر از عمر دولت یک ماه باقی مانده باشد. برخی می گویند 10 ماه چرا ترمیم کابینه؟ اگر نشاط بیشتری نیاز باشد اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد برای خدمت به مردم رییس جمهور به خود تردیدی راه نمی دهد. اصل ما تثبیت یا تغییر و یا ترمیم نیست اصل ما ادامه خدمت بانشاط نسبت به مردم است. اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت حرکت را اضافه می کند و نه آنکه جهت را تغییر دهد ، ما پای پیمان خود تا روز آخر می ایستیم

یک روز نمی توانیم خدمات خود به مردم را تعطیل کنیم. سه وزیر پیشنهادی هر سه وزیر امور اجتماعی هستند. برخی از آنها نقش بنیادی دارند. اتفاقا در جلسه دیشب رهبری در زمینه آسیب های اجتماعی راجع به سه وزارتخانه، صحبت شد و جز دستگاه هایی بودند که رهبری از آنها برای مقابله با آسیب های اجتماعی از آنها نام بردند.

دستگاهی که می تواند به جامعه ما نشاط بدهد و از لحاظ جسمی و روحی سالم کند وزارت ورزش است. آمار وزیر بهداشت از افسردگی نگران کننده بود. نسل جوان ما باید به آینده امیدوار باشد. برخی از رسانه ها پمپاژ ناامیدی در نسل جوان انجام میدهند. بسیاری از کشورهای نفت خیر دچار بحران اقتصادی شده اند و همه آنها از ذخایر گذشته خود استفاده می کنند و این تنها ایران است که در شرایط سخت اقتصادی هم تورمش کاهش یافته و هم رشد اقتصادی داشته و هم اشغال داشته و 30 میلیارد دلار به ذخیر اضافه کرده است. عده ای انقلابی نما مسائل کشور را درک نمی کنند اما همه دنیا به این نکته اعتراف می کنند که ایران امن ترین و بهترین کشور برای سرمایه گذاری خارجی است.

اگر همه از امید حرف بزنیم آن زمان جوان با امید به کشور و آینده به سمت مواد مخدر یا خدای ناکرده الکل و یا به سمت فساد می رود؟ امکان پذیر نیست. ورزش و جوانان می تواند به جامعه امید دهد. خواست من از سلطانی فر برای دعوتش به این وزارت این بود که ورزش همگانی فوق العاده مهم است. ورزش قهرمانی مهم است و از این دو مهم تر مسئله جوانان است. ورزش مهم است و هم ورزش حرفه ای و هم برای سلامت جوانان و هم برای جان. مسئله جوانان اهمیت دارد. بعدا باید با شما نمایندگان مشورت کنیم شاید راه حلی بهتری پیدا کنیم که جوانان نسبت به آینده کشور امیدوار باشند.

فضای مجازی یک واقعیت است. فضا می تواند به نفع جامعه باشد. فضا ابزار است. محتوا مهم است. همه باید تلاش کنیم محتوای فضای مجازی را درست کنیم. چرا ما جاذبه ایجاد نکنیم. بعد کسی که برای ما جاذبه ایجاد می کند و بعد ما با ابزار می جنگیم. ابزار که مشکلی ندارد مقصر اصلی محتواست. ما باید محتوا را غنی کنیم. ما باید شبکه های اجتماعی ایجاد کنیم که عاشقان ایران به آن شبکه بروند.

اگر می خواهیم اقتصاد ما پیشرفت کند و اگر می خواهیم در علم پیشرفت کنیم همه اینها ریشه اش به فرهنگ بر می گردد. فرهنگ است که با فساد مبارزه می کند. دادگاه، پلیس، نیروهای اطلاعاتی نمی توانند به تنهایی با فساد مبارزه کند. مبارزه با فساد از فرهنگ آغاز می شود.

بعضی ها مثل اینکه بالا و پایین کردن فساد برایشان لذت بخش است. برخی رسانه ها بدهی را اختلاس می گویند. برخی فساد را عادی سازی می کنند. نباید گناه کسی را به دورغ جار زد. این کشور اسلامی است نگذاریم دیگران که به کشور ما خیانت کرده اند به استناد حرف های نادرست برخی افراد در داخل کشور، نظام را هو کنند. برای این نظام خون داده شده. این همه زندان و تلاش شده است.

8:57- آغاز سخنرانی رییس جمهور

8:56- رییس جمهور پشت تریبون قرار گرفت.

8:48: به علت تاخیر رییس جمهور،گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره طرح الحاق دو تبصره به ماده 617 قانون مجازات اسلامی در دستور کار مجلس قرار گرفته است. بعد از بررسی این گزارش، مجلس وارد دستور رای اعتماد می شود.

8:28- دقایقی پیش روحانی وارد مجلس شد. علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس و برخی دیگر از وکلای ملت از جمله محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید به استقبال روحانی رفتند.


منبع : عصر ایران