تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زائران برای بهره مندی از خدمات ارائه شده، بهتر است از طریق سامانه سماح اقدام به ثبت نام کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه اندازی پرواز ایلام نجف قبل از اربعین/ ۱۶ تا ۲۳ آبان اوج خروج زائران

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زائران برای بهره مندی از خدمات ارائه شده، بهتر است از طریق سامانه سماح اقدام به ثبت نام کنند.

بخش اجتماعی تبیان
م

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: تاکنون ۶۰۰ هزار نفر از زائران اربعین حسینی از طریق سامانه سماح ثبت نام کرده اند که در این بین ۳۵ درصد ثبت نام شدگان را خانم ها و ۶۵ درصد را آقایان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: زائران برای دریافت خدمات بیمه ای و سایر خدمات بهتر است از طریق سامانه سماح اقدام کنند.

اوحدی گفت: کمیته هایی مانند بهداشت و حمل و نقل از طریق سامانه سماح اطلاعات زائران را دریافت می کنند و خدمات بهداشتی و حمل ونقل را به موقع به زائران ارائه خواهند داد. بنابراین برای تسهیل روند بهتر است زائران برای ثبت اطلاعات خود در سامانه سماح اقدام کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: بر اساس اطلاعات ثبت شده از سوی زائران تا به حال هفت درصد ثبت نام کنندگان از طریق مرز هوایی عازم نجف می شوند. بر همین اساس چندی پیش معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز از راه اندازی پروازهای ایلام نجف تا قبل از اربعین امسال خبر داده بود.

این در حالی است که ۲۵ درصد زائران اعلام کرده اند با وسایل نقلیه شخصی به مرزهای خروجی مراجعه می کنند.

اوحدی خاطر نشان کرد: بر اساس اعلام مرزبانی کشور سه مرز مهران، چزابه و شلمچه مرزهایی هستند که گذر گاه عبوری زائران به سمت عراق تعیین شده اند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات ثبت شده ۴۲ درصد زائران از مرز مهران خارج می شوند که همین موضوع باعث شده است این مرز پرتردد ترین مرز در ایام اربعین باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال برای نخستین بار اعزام کاروانی زائران هم در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت از ارسال پیامک به زائران اربعین خبر داد و گفت: قرار است با همکاری سپاه زائران را به صورت کاروانی با اتوبوس های مخصوص به مرز بفرستیم، به همین دلیل در این پیامک از آن ها سوال می شود که آیا با خودرو شخصی به مرزها مراجعه کرده یا با وسایل حمل و نقل عمومی مسافرت می کنند. زائران با پاسخ دادن به این پیامک کمک بزرگی به ما برای تأمین وسایل حمل و نقل زائران تا مرز می کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: ۱۶ تا ۲۳ آبان اوج خروج زائران از مرزهای سه گانه اربعین خواهد بود.

گفتنی است با توجه به اینکه طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تمامی زائرانی که قصد شرکت در مراسم اربعین سال جاری را دارند می بایست در سامانه سماح ثبت نام نماید، این سازمان طی اطلاعیه ای عنوان کرد: افرادی که که ویزای خود را خارج از سامانه سماح دریافت کرده اند، می توانند بدون پرداخت حق کارگزاری اطلاعات خود را در سامانه سماح درج نمایند و با پرداخت هزینه بیمه و خدمات درمانی، از این خدمات بهره مند گردند.


منبع:
سایت کرب و بلا