تبیان، دستیار زندگی
رژیمی که برای همه به عنوان یک رژیم کودک کُش شناخته شده است و رژیمی که کمترین ارزش را برای زنان قائل نیست و ابتدایی ترین حقوق آنها را پایمال کرده، با شعار توسعه همه جانبه بانوان در شورای حقوق بشر عضو می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی کفایتی سازمان ملل متحد

رژیمی که برای همه به عنوان یک رژیم کودک کُش شناخته شده است و رژیمی که کمترین ارزش را برای زنان قائل نیست و ابتدایی ترین حقوق آنها را پایمال کرده، با شعار توسعه همه جانبه بانوان در شورای حقوق بشر عضو می شود.

بخش سیاست تبیان

سازمان ملل، امنیت، شورا، حقوق بشر، رژیم، آمریکا، اسرائیل، عراقچی

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در حاشیه مراسم هفتاد و یکمین سالگرد سازمان ملل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سوریه، یمن، عراق و خیلی جاهای دیگر نمونه های خوبی از موفقیت سازمان ملل نیستند.

وی افزود: سازمان ملل به خصوص شورای امنیت نتوانستند به هدف اصلی خود که تامین صلح و امنیت بین المللی است، دست پیدا کنند، این موجب تاسف است. امیدواریم در دوره دبیرکل جدید شاهد تحرکی در این زمینه باشیم.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه درباره دستاورد سفر موگرینی به تهران هم عنوان کرد: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای یک سفر دوره ای درباره موضوع سوریه به ایران و برخی کشورهای منطقه سفر کرد و بعد از پایان این سفر جمع بندی ارائه می شود.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که با وجود انتقاداتی که از سازمان ملل دارید برای چه در مراسم جشن امروز حضور پیدا کردید؟ گفت: وجود گله گی از سازمان ملل که ناشی از ناکارآمدی های آن است دلیل نمی شود که وجود این سازمان را به طور کامل نادیده بگیریم. سازمان ملل تنها جایی است که اراده کشورها در آن می تواند بروز و ظهور کند.

وی ادامه داد: اینکه در برخی از مناطق حساس جهان سازمان ملل نتوانسته اقدامی انجام دهد، یک واقعیت است، اما در جاهای دیگر هم بوده که این سازمان توانسته به اهدافش دست یابد.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه عنوان کرد: به خصوص در بحث های انسانی در مناطق آسیب دیده به ویژه در بحث توسعه پایدار که رشد اقتصادی متوازن و حفظ محیط زیست را در پی دارد، توانسته هماهنگی را در سطح بین المللی ایجاد کند.

عراقچی یادآور شد: در عین حال این سازمان ایراداتی هم دارد به خصوص ارگان امنیتی آن که شورای امنیت است به خاطر موضوع حق وتو هیچگاه نتوانسته به هدف اصلی خود که برقراری صلح و امنیت است، به صورت کامل دست یابد.

معاون ظریف در پاسخ به سوالی درباره عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل که سوال یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: ایران برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل کاندید نشده بود و فکر می کنم عضویت برخی کشورها مثل عربستان بهترین نشانه است که باور کنیم ابزارهای بین المللی حقوق بشر صرفا در راستای اهداف سیاسی قرار دارد.

وی گفت: رژیمی که برای همه به عنوان یک رژیم کودک کُش شناخته شده است و رژیمی که کمترین ارزش را برای زنان قائل نیست و ابتدایی ترین حقوق آنها را پایمال کرده، با شعار توسعه همه جانبه بانوان در شورای حقوق بشر عضو می شود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه اضافه کرد: این نشان می دهد تنها چیزی که در انتخاب اعضا ملاک نیست، انتخاب اعضا براساس معیارهای اصلی حقوق بشر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این در حالی است که نظام جمهوری اسلامی ایران که کاملا نظامی مردم سالار است، علیه اش در این باره قطعنامه صادر می شود.


منبع : خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .