تبیان، دستیار زندگی
ست آیت الله سیستانی، مرجع شیعی عراق در جمع نمایندگان و مسئولان دفترشان در مناطق مختلف عراق تأكید كردند: خریدن آرای انتخاباتی از سوی كاندیداها حرام شرعی است. این مرجع شیعی در این دیدار ضمن تأكید مجدد بر اهمیت برگزاری انتخابا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خریدن آراء شرعا حرام است

آیت الله سیستانی، مرجع شیعی عراق در جمع نمایندگان و مسئولان دفترشان در مناطق مختلف عراق تأكید كردند: خریدن آرای انتخاباتی از سوی كاندیداها حرام شرعی است.

این مرجع شیعی در این دیدار ضمن تأكید مجدد بر اهمیت برگزاری انتخابات در موعد مقرر افزودند: تمامی واجدین شرایط باید در انتخابات شركت كنند و حتی شهروندان مسن، مریض و ضعیف نیز باید به كمك دیگران رأی خود را اعلام كنند. این مرجع شیعی آرای ملت عراق را گرانبهاتر از طلا توصیف كردند و گفتند: خریدن آراء توسط كاندیداها به نفع خود شرعاً حرام است چرا كه موجب تضییع حقوق دیگران می‌گردد. آیت الله سیستانی همچنین گرفتن اموال از طرف شیوخ عشایر و بزرگان طایفه‌ها جهت حمایت از شخص و یا گروهی خاص را نیز حرام اعلام و تصریح كردند: این اموال سمت به حساب می‌آید و مصرف آن حرام است. ایشان در ادامه حضور در انتخابات را تكلیفی شرعی و عملی عبادی برشمردند و افزودند: افراد مستقلی كه تحت حمایت حزب و یا جنبش نیستند نیز باید حقوقشان محترم شمرده و زمینه حضورشان در عرصه انتخابات به راحتی فراهم شود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا سیستانی فرزند آیت الله سیستانی نیز پس از سخنان ایشان در جمع مسئولان دفتر آیت الله سیستانی طی سخنانی ضمن تأكید بر ضرورت برگزاری انتخابات در موعد مقرر، خواستار تشویق و ترغیب مردم به حضور در انتخابات شد و گفت: شركت فعال در عرصه انتخابات باید بین مردم فرهنگ‌سازی شود. وی همچنین خاطر نشان كرد: مردم باید نسبت به افرادی كه انتخاب می‌كنند، آگاه باشند و از هرگونه عملی كه طبق فتوای آیت الله سیستانی حرام اعلام شده، بپرهیزند.
این در حالی است كه به گزارش منابع آگاه، كمیته‌های متعددی در شهرهای گوناگون عراق در حال شكل‌گیری است كه مسئولیت آماده‌سازی زمینه انتخابات طبق نظر آیت الله سیستانی را بر عهده دارد و با اقدامات خود ضمن منتقل كردن فتاوا و نظرات این مرجع شیعی به مردم، آنان را به حضوری گسترده در انتخابات تشویق می‌كنند.
منبع: روزنامه صوت‌العراق