تبیان، دستیار زندگی
در واقعه 15 خرداد طیب نقشی اساسی ایفا کرد و با بستن بازار میوه، تظاهراتی در حمایت از امام(ره) به راه انداخت و برخلاف تصور رژیم که انتظار داشت طیب حداقل از برپایی تظاهرات در میدان جلوگیری کند، خود سردسته تظاهرکنندگان بر علیه رژیم شاه شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی گذرا بر زندگی طیب حاج رضایی

در واقعه 15 خرداد طیب نقشی اساسی ایفا کرد و با بستن بازار میوه، تظاهراتی در حمایت از امام(ره) به راه انداخت و برخلاف تصور رژیم که انتظار داشت طیب حداقل از برپایی تظاهرات در میدان جلوگیری کند، خود سردسته تظاهرکنندگان بر علیه رژیم شاه شد.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
نگاهی گذرا بر زندگی طیب حاج رضایی

دو روی سکه زندگی طیب حاج رضایی

در جریان مبارزه با رژیم شاه در دوران استبداد و پیروزی نهضت امام خمینی(ره)  شخصیتهای متعددی نقش داشتند. برخی افراد، شناخته شده و از تاثیرگذاری بالایی برخوردار بودند و برخی دیگر ممکن است کمتر شناخته شده باشند.طیب حاج رضایی یکی از شخصیتهای مبارز در عرصه نهضت امام ( ره) بود که کمتر در مورد نقش و جایگاه وی در نهضت سال 1342 صحبت شده است. وی  از جمله  شخصیتهایی بود که زندگیش از دو فصل کاملا متفاوت تشکیل شده بود.نیمه نخست زندگی حاج رضایی را می توان در خدمت حکومت پهلوی دانست و نیمه دوم زندگی وی تاثیرپذیری از افکار انقلابی امام خمینی (ره) بود. در این نوشتار بر آنیم تا به بررسی زندگی و جایگاه فکری طیب حاج رضایی بپردازیم و بررسی کنیم که وی چه شخصیتی داشت و چگونه تحت تاثیر افکار امام خمینی (ره) قرار گرفت؟

از خالکوبی عکس رضاشاه تا تلاش برای ماندگاری حکومت محمدرضاشاه

طیب حاج رضایی در دوران جوانی همانطور که فراخور زمان بود، به سمت ورزشهای باستانی رفت و با حضور در زورخانه های جنوب شهر به ویژه زورخانه شعبان جعفری به چهر ه ای سرشناس در میان مردم و لوطیهای آن زمان تبدیل شد.1در واقع این اشخاص کسانی بودند که با پا گرفتن در زورخانه ها و همراه شدن با به اصطلاح گنده لاتها برای خود نوچه هایی  جمع کردند و با ظاهر شدن در کوچه و گذر به دعوا و ضرب و شتم می پرداختند و از این طریق در دل مردم ایجاد وحشت می کردند.

طیب حاج رضایی نیز از این دسته آدمها جدا نبود و در گزارش شهربانی رضاشاه بیش از صد درگیری از وی ثبت شده است و به خاطر همین گزارشها بارها به زندان  افتاد و حتی بنا به روایتهایی به دلیل قتل، 5 سال به بندر عباس تبعید شد.2 با این وجود وقتی به سوابق و فعالیتهای او نگاه می کنیم، می بینیم که وی از همان ابتدا به اهل بیت(ع) ارادت خاصی داشته استو بنا به برخی روایتهادرگیر یها و به زندان افتادنهایش به خاطر درگیری با ماموران دولتی به دلیل مسائل مذهبی بوده است. طیب حاج رضایی در خاطراتش می نویسد:"وقتی رضا شاه به قدرت رسید فهمیدم که این نامرد مهره خارجیهاست. وقتی شروع کرد چادر رو از سر زنها بگیره، خیلی از لوطیهای تهران با مامورها و دولت رضاخان درگیر شدند. من هم چند بار با اون نامرد درگیر شدم.... سال 1316 بود که با مأمورهای دولتی و پاسبانها درگیر شدم. آن روز نتوانستم فرار کنم و به خاطر این درگیری دستگیر و به دو سال حبس محکوم شدم."

درگیری و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم تا آنجا در زندگی وی برجسته بود که به وجه جدایی ناپذیر از شخصیت وی بدل شده بوده که  حتی پس از آزاد شدن از زندان و زمانی که اعلام کرده بود از اقدامات گذشته در زمینه ایجاد درگیری و رعب و وحشت تبری جسته و به دنبال کسب و روزی حلال است، باز هم نتوانست آن را کنار بگذارد و این مسائل ادامه داشت.

با توجه به برخی گفته ها و روایتها، وی  با جمع کردن نوچه در کنار دروازه میدان میوه و تره بار آن زمان، اقدام به زورگیری می کرد. به این معنا که دم دروازه میدان به همراه نوچه های خود می ایستاد و از هر کسی  که میوه ای را  وارد و یا خارج می کرد، باج می گرفت. در اواخر دهه 20 و اوایل دهه 30 طیب حاج رضایی با پولی که از این طریق جمع کرده بود توانست حجره ای در همان بازار میوه خریداری کند و  از آن به بعد جزو نامیان میدان میوه شهر شد.

در مورد فعالیت سیاسی طیب حاج رضایی نیز حرف و حدیثهای فراوانی وجود دارد،بنا به برخی گفته ها  وی شیفته خاندان پهلوی بوده  و حتی ژس رضا شاه را بر بدن خود خالکوبی می کند اما خود طیب در این باره  نظر دیگری دارد و می گوید:«اوایل دوران پهلوی بود. آن موقع من رضاخان را دوست داشتم. می گفتند آدم خوبیه، مقتدره، با خداست. به مردم کمک می کنه و ... من دیده بودم که رضاخان توی محرم میون دار دسته تکیه دولت بود. خلاصه خیلی از رضاخان خوشم اومد. برای همین روی بدنم تصویر سر رضاخان رو خالکوبی کردم.»

فارق از اینکه وی شیفته خاندان پهلوی بوده است یا خیر، در دوره محمدرضاشاه پهلوی و در دهه های 20 و 30 طیب به عنوان حامی شاه شناخته می شدو وقتی در سال 31 و در زمان مصدق به همراه شعبان جعفری بازداشت می شود، در نامه ای اعلام می کند که به جرم طرفداری از شاه بازداشت شده است. اوج همکاری و طرفداری طیب با حکومت شاه در کودتای 28 مرداد اتفاق می افتد. تا آنجا که بنا به اسناد موجود ساواک، نقش وی کمتر از نقش شعبان جعفری در کودتا نبود و به دلیل حضور و نقش آفرینی در رویدادهای 28 مرداد مدال دریافت کرد  و حتی بنا به برخی اسناد واردات انحصاری موز را به خاطر خدماتش به وی دادند.یکی دیگر از اقدامات طیب برای دربار شاه زمان تولد پسر اول محمدرضا شاه اتفاق افتاد. در آن زمان پسر شاه در بیمارستان چهارراه مولوی متولد شد و حاج رضایی هم همه محله را چراغانی کرد.

اعتقادات مذهبی زمینه ساز نجات از تاریکی، تیرباران در راه نهضت امام خمینی(ره)

دوره دوم زندگی طیب حاج رضایی با آنچه در قبل این نوشتار گفتیم، کاملا متفاوت است. بنا به گفته دوستان و نزدیکان تغییر در رویه رفتار او از اواسط دهه 30 و به دلیل اعتقادات مذهبی و آشنایی  با حاج مهدی عراقی اتفاق افتاد. در خاطرات رفیقدوست طیب مردی با روحیات مذهبی معرفی می شود و به این امر اشاره می کند  که وی در ماههای محرم و صفر و و رمضان تمامی کارهای خلاف را کنار می گذاشت و با بستن تکیه در ماه محرم بزرگترین دسته عزاداری را در شهر راه می انداخت.

بر اساس اسناد ساواک، در کودتای 28 مرداد، نقش وی کمتر از نقش شعبان جعفری نبود و به دلیل حضور و نقش آفرینی در این رویداد مدال دریافت کرد و حتی بنا به برخی اسناد واردات انحصاری موز را به خاطر خدماتش به وی دادند.

احترام به روحانیت هم  در آن زمان در رفتار  طیب دیده می شود. در گزارشهای ساواک هم به این مسئله اشاره شده است. به عنون مثال در آن زمان که آیت الله کاشانی تا حدودی محدود شده بود طیب به منزل ایشان رفت و آمد داشت و در گزارش ساواک هم آمده است که وی با نزدیکان آیت الله کاشانی رفاقت و دوستی نزدیک برقرار کرده است.

این دگرگونی رفتاری همراه شد با آشنایی با حاج مهدی عراقی در محرم 1342، در آن سال طرفداران امام(ره) نگران استفاده رژیم شاه از افرادی مانند طیب برای سرکوب جنبش بودند(مانند آنچه در کودتای 28 مرداد اتفاق افتاد) اما برخلاف انتظار بنا به خاطرات و گفت وگوی طیب با مهدی عراقی، وی پیشنهاد ساواک در جریان حمله به مدرسه فیضیه قم را رد کرد و در موارد دیگری نیز حاضر به همکاری با رژیم شاه برای سرکوب نهضت امام(ره) نشده است.

پیام امام(ره) به طیب در مورد خصوصیات روحی و دینی او، طیب را آن چنان از لحاظ روحی و فکری منقلب کرد که در روز 13 خرداد 42 و در عزاداری محرم در شرایطی که امام (ره) در زندان بود،  ژس امام خمینی در دسته ها و علمهای عزاداری طیب نصب شد. 2 روز بعد هم یعنی در واقعه 15 خرداد طیب نقشی اساسی ایفا کرد و با بستن بازار میوه، تظاهراتی در حمایت از امام(ره) به راه انداخت و برخلاف تصور رژیم که انتظار داشت تا طیب حداقل از برپایی تظاهرات در میدان جلوگیری کند، خود سردسته تظاهرکنندگان بر علیه رژیم شاه شد.

پس از 15 خرداد و در اوج دستگیریها طیب حاج رضایی نیز دستگیر می شود و بنا به اعتراف اغلب دستگیرشدگان در بازار میوه همگی طیب را عامل اصلی شکل گیری تظاهرات دانستند. پس از این ماجرا وی 5 ماه در زندان بود و هرچه رژیم تلاش کرد از راههای مختلف از جمله شکنجه وی را مجبور کنند که اعتراف نماید از امام(ره) پول گرفته است، زیر بار این موضوع نرفت و بنا به روایتی خود او گفته است:«من در زندگی خلافهای زیادی کرده ام ولی هرگز حاضر نیستم به خاطر چند صباحی بیشتر زیستن دامان مرجع تقلیدی را لکه دار سازم. من در 28 مرداد پول گرفتم و کودتا راه انداختم، نه در 15 خرداد.»

با توجه به محاکمه طیب حاج رضایی و عدم همکاری وی با رژیم شاه، به حکم دادگاه به جرم فعالیت مجرمانه و خیانتکارانه به منظور برهم زدن نظم و امنیت عمومی در روز 15 خرداد ماه به اعدام محکوم شد و در 11 آبان در میدان تیر حشمتیه به همراه اسماعیل رضایی تیرباران شد.

سخن پایانی این که دو روی سکه زندگی طیب حاج رضایی با تمام فراز و نشیبهایی که داشت به دلیل شخصیت و علاقه مندی به اسلام، پایان متفاوتی با هم مسلک او شعبان جعفری داشت. همین مسلک جوانمردی، شجاعت و ارادت داشتن به اهل بیت سبب شد تا کسی که زمانی برای ماندگاری رژیم شاه تلاش می کرد با تحولی درونی در پایان برای نهضت امام خمینی از جان خود بگذرد.


منبع: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران