تبیان، دستیار زندگی
ادوارد مونک یکی از مشهورترین نقاشان دوره مدرن و مکتب اکسپرسیونیسم است. حراج ساتبی اعلام کرده به زودی اثری از این هنرمند را به معرض فروش خواهد گذاشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اثری جدید از نقاش "جیغ" در ساتبی عرضه می شود

ادوارد مونک یکی از مشهورترین نقاشان دوره مدرن و مکتب اکسپرسیونیسم است. حراج ساتبی اعلام کرده به زودی اثری از این هنرمند را به معرض فروش خواهد گذاشت.

فرآوری: یاسمن پیشوایی- بخش هنری تبیان

ادوارد مونک

ادوارد مونش هنرمندی است که جهان او را با نقاشی «جیغ» می شناسد. تابلوی «جیغ» که معروف ترین اثر این نقاش اکسپرسیونیست نروژی است در مجموعه ای به نام «کتیبه زندگی» قرار می گیرد. در این مجموعه، مونش موضوع های مختلف زندگی را مانند عشق، ترس، مرگ و دیوانگی بررسی کرده  است. کارهای مونش سمبلیک هستند و بیشتر از واقعیت های بیرونی، کیفیتی از ذهن را بیان می کنند.

نگاه مونک به دنیای پیرامون خود برآمده از تمام مصائبی است که وی از دوران کودکی تا جوانی خود تجربه کرد. مونک هنرمندی به شدت «شخصی» بود که حال و هوای او در آثارش در دوره های مختلف متجلی شده اند .خودنگاره های او در دوره های گوناگون، احوال روحی اش را که غالبا ملتهب بود، نمایان می کند.

جوهره هنر مونک در این جمله اش نهفته است: «از آن زمان که یادم می آید، احساس عظیمی از اضطراب و تشویش مرا رنج می دهد که سعی کرده ام آن را با هنرم بیان کنم».

هنر مونک به غایت گویای شخصیت وی بود. مونک تحت تاثیر اکسپرسیونیست آلمان بود. کابین او به نام «خانه شاد»، توسط شهرداری «آسکارداستراند» در سال 1944 به «موزه کوچک مونک» تبدیل شد. در حال حاضر «موزه مونک» مرکز رسمی نگهداری آثار اوست.

حال حراجی «ساتبی» یک اثر نقاشی از «ادوارد مونک» را که پیش بینی می شود بیش از 50 میلیون دلار ارزش داشته باشد، در حراجی آینده خود عرضه خواهد کرد.

جوهره هنر مونک در این جمله اش نهفته است: «از آن زمان که یادم می آید، احساس عظیمی از اضطراب و تشویش مرا رنج می دهد که سعی کرده ام آن را با هنرم بیان کنم».

«دخترها روی پل» نام تابلوی نقاشی از «ادوارد مونک»   هنرمند سرشناس نروژی  است که به زودی در حراجی هنرهای مدرن و امپرسیونیست «ساتبی» به فروش می رسد.

پیش بینی می شود کار سال 1902 خالق نقاشی «جیغ» به قیمت 50 میلیون دلار (بیش از 45 میلیون یورو) به فروش برسد. این اثر که چند دختر ایستاده روی یک پل را در فضایی روستایی نشان می دهد، 14 نوامبر در شعبه «نیویورک» ساتبی چوب حراج می خورد.

«دخترها روی پل» سال 1996 به قیمت هفت میلیون و 700 هزار دلار و سال 2008 به قیمت 30 میلیون و 800 هزار دلار به فروش رسید. هر دو قیمت  در زمان خود، رکوردی برای کارهای هنری «مونک» به حساب می آمدند.

از مشهورترین نقاشی های او چهار تابلوی مجموعه «جیغ» است. «ادوارد مونک» چهار تابلوی «جیغ» را اواخر دهه 1890 میلادی و در طول دهه اول قرن بیستم به صورت رنگی و رشته ای از طرح های قلمی و زغالی به نقاشی کشید. «جیغ» یکی از شاهکارهای هنر مدرن و از الگوهای آشنای سبک اکسپرسیونیسم به شمار می آید.  این تابلو روز دوم می سال 2012 به قیمت 119 میلیون و 900 هزار دلار (100 میلیون یورو) در حراجی «ساتبی» خریداری شد و عنوان گران قیمت ترین اثر هنری جهان در آن زمان را به خود اختصاص داد.

ادوارد مونک

«پیتر اولسن» که پدرش حامی و دوست مونش بوده است، این اثر هنری را به «ساتبی» ارائه کرد. به گفته اولسن درآمد حاصل از فروش این اثر صرف ساخت یک موزه، یک مرکز هنری و یک هتل در زادگاه مونش و پدرش در نروژ خواهد شد.
قیمت پیشنهادی جیغ 40 میلیون دلار بود كه هفت یا هشت خریدار برای دستیابی به آن با هم به رقابت پرداختند. اما در نهایت از میان دو رقیب باقی مانده كه تلفنی قیمت های خود را بالا می بردند، یكی از آنها موفق شد جیغ را با قیمت 119 میلیون و 900 هزار دلار به دست آورد.

این رکورد از آن زمان تا کنون چهار بار شکسته شده است. لقب گران قیمت ترین اثر هنری دنیا در حال حاضر از آنِ «زنان الجزایر» یکی از تابلوهای «پابلو پیکاسو» بنیان گذار سبک کوبیسم است. این نقاشی سال 2015 به قیمت 179 میلیون و 400 هزار دلار (بیش از 160 میلیون یورو) در شعبه نیویورک «کریستی» به فروش رسید.


منابع: مهر/هنر نیوز