تبیان، دستیار زندگی
در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در سنین بالا هنوز ازدواج نکرده اند؛ یعنی این افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده اند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمار زنان متاخر در ازدواج ٣ برابر مردان است

در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر هنوز ازدواج نکرده اند؛ یعنی این افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده اند.

بخش همسان گزینی تبیان

«سن یک میلیون و 300  هزار مجرد در کشور از حد متعارف ازدواج گذشته است» این خبری است که «شیرین احمدنیا» مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی به رسانه می دهد و اعتقاد دارد: «افزایش سن بلوغ تا ازدواج و مجرد ماندن افراد باعث افزایش رفتارهای پرخطر و در نهایت بیماری های مقاربتی شده است.»

به گزارش ایران، البته این آمار جدید نیست و پیش تر هم از سوی سازمان ثبت احوال اعلام شده بود. نخستین سؤالی که با این شرایط به ذهن مخاطب می رسد این است که چطور می توان بدون هیچ برنامه حمایتی قوی و با این حجم از مشکلات اقتصادی و اجتماعی از نسل جوان توقع داشت که مسئولیت یک خانواده را بپذیرد؟ دکتر « مصطفی آب روشن » نیز، نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می کند و می گوید: « در شرایطی که بسترهای مشروع و مقبول اجتماعی امکان ازدواج را مهیا نکند نسل جوان ترجیح می دهد تن به روابط خارج از چارچوب خانواده بدهد تا از این طریق به خلأهای عاطفی و جنسی اش پاسخ بدهد. »

سیر نزولی ازدواج

نرخ ازدواج در چند سال اخیر کاهش چشمگیری داشته است. ثبت احوال نیز این موضوع را تأیید کرده و اعلام می کند: «در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در سنین بالا هنوز ازدواج نکرده اند؛ یعنی این افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده اند. از این بین ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار زن هستند. «حفظ پاکدامنی، تأمین نیاز جنسی، تداوم نسل و رفع نیاز های عاطفی از مهم ترین کارکردهای ازدواج محسوب می شود. با کمی تأمل این سؤال مطرح می شود که 11 میلیون جمعیتی که در حال حاضر در سن ازدواج هستند اما هنوز مجرد باقی مانده اند، چطور قرار است این نیاز ها را تأمین کنند؟

اگرچه تعداد مجردان قطعی یک میلیون و سیصدهزار نفر است اما تنها 320 هزار نفر از این آمار مرد هستند. بنابراین تعداد زنان هرگز ازدواج نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است.

دکتر مصطفی آب روشن وجود ابزارهای ارتباطی از جمله شبکه های اجتماعی را نه به عنوان علت، بلکه به عنوان ابزاری تسهیلگر رابطه های خارج از ازدواج ارزیابی و بیان می کند: «ازدواج به علت پیامدهای اجتماعی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.میل به کار، تحصیل و رقابت در زندگی شهری موجب بالا رفتن سن ازدواج جوانان شده و تمایل به زندگی مجردی را افزایش داده است. تأخیر در ازدواج که برخی از کارشناسان آن را در قالب مد مفهوم سازی می کنند، علت نیست بلکه معلول شرایطی است که این سبک از زندگی را به جوانان تحمیل کرده است.»

این جامعه شناس در ادامه می گوید: «ما در عصری زندگی می کنیم که تحصیلات آکادمیک و ورود به دانشگاه از ضرورت های الزام آور زندگی تلقی می شود که این واقعیت، بخشی از دلایل افزایش سن ازدواج محسوب می شود. بحران بیکاری دومین علتی است که نقش مؤثری در تجرد جوانان و از سوی دیگر ریشه اکثر نابسامانی های اجتماعی دارد.»

هراس از کابوس طلاق
«از این پس آمار طلاق به صورت رسمی اعلام نخواهد شد. چرا که این کار تکرار مکررات است » این خبری بود که برخی از رسانه ها از سوی سازمان ثبت احوال اعلام کردند. پس از اعلام این خبر جامعه شناسان و مسئولان بسیاری مخالفت خود را با توقف اعلام آمار طلاق اعلام کردند. آن ها معتقد بودند که این کار به نوعی پاک کردن صورت مسأله است و حتی نتایج زیان بار تری را به همراه دارد.

افزایش طلاق

واکنش های منفی در خصوص این خبر آنقدر بالا بود که «علی اکبر محزون» مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، با تکذیب توقف اعلام آمار طلاق، گفت: «اطلاع رسانی در این حوزه باید کنترل شده و هدفمند باشد تا در تحلیل و ارزیابی برنامه ها بتوان به این آمارها استناد کرد. بنابراین نه تنها اعلام آمار طلاق متوقف نشده بلکه از این پس این آمارها با برنامه ریزی صورت گرفته در زمان های مختلف و در پایان سال برای استفاده پژوهشگران، محققان وصاحب نظران از طریق مرجع رسمی یعنی سازمان ثبت احوال اعلام خواهد شد.»

این واقعیت است که جوانان ما علی رغم ظاهر مدرن متأسفانه بشدت سنت زده هستند زیرا درصد بالایی از این پسران که روابط آزاد دارند اکراه دارند با دوستان دختر خود ازدواج کنند که این واقعیت بخشی از وضعیت پیچیده جامعه ما را تبیین می کند.

تعدادی از جوان ها علت تجرد خود را افزایش طلاق در کشور و ترس از شروع زندگی عنوان می کنند. این جامعه شناس نیز با تأیید این موضوع می گوید: «پیامدهای حقوقی، اقتصادی و روانی ناشی از طلاق بسیار نگران کننده است. این عوامل ریسک یک زندگی با کیفیت را برای تشکیل خانواده بشدت بالا می برد. بنا براین طلاق به عنوان یک عامل مؤثر باعث بروز ترس در مسئولیت پذیری جوانان می شود، چراکه جوانی که هیچ گونه آینده شغلی روشنی را برای خودش تصور نمی کند چگونه می تواند به ازدواجی خالی از محتوا تن دهد؟ این نکته مهمی است که پیامدهای روانشناختی فراوانی را در پی دارد و موجب افزایش بی اعتمادی در بین دختران نیز شده است.»

آب روشن، در ادامه بیان می کند: «این واقعیت است که جوانان ما علی رغم ظاهر مدرن متأسفانه بشدت سنت زده هستند زیرا درصد بالایی از این پسران که روابط آزاد دارند اکراه دارند با دوستان دختر خود ازدواج کنند که این واقعیت بخشی از وضعیت پیچیده جامعه ما را تبیین می کند.»

او با اشاره به اینکه در مبحث ازدواج نمی توانیم با رویکرد های دستوری جوانان را وادار به ازدواج نماییم، می گوید: «برای یک ازدواج موفق، علاوه بر بلوغ فیزیولوژی و فکری شخص باید تمکن اقتصادی نیز داشته باشد تا بتواند به بلوغ اجتماعی نیز برسد لذا تا زیربنا و مقدمات ازدواج مهیا نشود هر گونه شتابزدگی در این امر آسیب زا خواهد بود در واقع دولت باید به عنوان نهادی تسهیلگر ونه مداخله گر با ایجاد زمینه های اشتغال و فراهم سازی بسترهای حمایتگرانه، نقش سازنده خود را بخوبی ایفا کند.»

معمای «درآمد» و زندگی شیرین
برخی از کارشناسان اجتماعی نبود شغل و درآمد کافی را مهم ترین علت کاهش نرخ ازدواج می دانند. آن ها اعتقاد دارند خانواده ها در گذشته قانع تر بودند و کمتر به مسائل مادی توجه می کردند اما امروزه درآمد پسر ملاک اصلی برای پذیرفتن او است تا بتواند یک زندگی ایده آل را برای دختر فراهم کند.

اما دکتر ناصر صبحی، مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد که اقتصاد حرف اول را برای شروع یک زندگی نمی زند چرا که اگر اقتصاد حرف اول را در ازدواج بزند چرا نرخ ازدواج در اقشار پر درآمد هم پایین است و چرا هنوز شاهد ازدواج در اقشار کم درآمد جامعه هستیم؟ بسیاری از عوامل در کاهش این نرخ مؤثر هستند اما اگر افراد این عقیده را داشته باشند که تا مشکلات اقتصادی برطرف نشود نمی توان ازدواج کرد، این عقیده خطرناک است.»

صبحی با تأکید بر اینکه باورها و ارزش های فکری افراد هستند که در ازدواج نقش اساسی دارند، بیان می کند: «نرخ ازدواج و طلاق از سال 90 به بعد به صورت معکوس بوده است. به طوری که هر ساله آمار ازدواج کاهش و آمار طلاق افزایش می یابد. بر همین اساس در سال 94 برنامه ریزی های لازم برای افزایش ازدواج در کشور توسط سازمان ورزش و جوانان انجام شد، به طوری که در سال 95 توانستیم برای 7هزار وپانصد جوان کلاس های آموزش پیش از ازدواج برگزار کنیم.»

او با تأکید بر اینکه در نیمه اول سال 95 شاهد افزایش نرخ ازدواج در برخی از استان های کشور بودیم، ادامه می دهد:«در اردیبهشت ماه امسال نیز فرایند اثر بخشی این کلاس ها را بر 2 هزار جوان بررسی کردیم که نتایج آن بسیار قابل قبول بود. همچنین برگزاری این کلاس ها را به ادارات و استان های مختلف اعلام کردیم تا در نقاط مختلف کشور نیز شاهد افزایش ازدواج باشیم. خوشبختانه در برخی از استان ها مانند گلستان و همدان تأثیرات مثبت قابل توجهی را در این زمینه مشاهده کردیم افزایش خوبی داشت هرچند که در حال حاضر در ابتدای کار هستیم اما می خواهیم این روند را ادامه دهیم.»

مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش با اشاره به اینکه به جوان ها باید آموزش داد که با حقوق کم و مشکلات اقتصادی هم می توانند زندگی خود را آغاز کنند، بیان می کند: «اغلب افراد متاهل با اینکه چندین سال از زندگی آنها می گذرد در حال پرداخت قسط هستند اما یکی از نکات مهم این است که جوانان باید از سوی خانواده ها و دولت حمایت شوند. مجلس و قوه قضائیه باید زمینه تسهیل ازدواج را فراهم کنند.»

کسر مبلغ زیادی از وام تحت عنوان کارمزد، بلوکه کردن درصدی از وام، صف های طولانی مدت وام ازدواج در برخی استان ها و تقاضای بانک ها برای بیش از یک ضامن از دغدغه هایی است که جوانان برای دریافت وام ازدواج دارند. شواهد نشان می دهند هنوز سازو کار های محکمی برای حمایت از زوج های جوان در کشور شکل نگرفته است. تعداد زیادی از آن ها کلافه و سردرگم برای گرفتن وام ازدواج هستند و در نهایت هم اگر موفق به گرفتن این پول شوند این هزینه نیز دردی از دردهایشان کم نمی کند.

صبحی نیز بر افزایش حمایت های دستگاه های دولتی از جوانان تأکید کرده و می گوید: «سازمان ورزش و جوانان تنها پیگیر و هماهنگ کننده امور مربوط به جوانان است. بنابراین سازمان های مختلفی که در زمینه ازدواج جوانان کوتاهی کردند باید برای رفع این معضل راهکارهای مؤثری بیندیشند.»

اعلام آمار طلاق در هر سال و رشد آن نسبت به سال گذشته هر ساله موج جدیدی از نگرانی ها را در میان نسل جوان به راه می اندازد. آن طور که «حمید درخشان نیا» رئیس سازمان ثبت احوال کشور کمتر از 3 ماه قبل اعلام کرد: «در حال حاضر یک طلاق در مقابل هر 4.2 ازدواج ثبت می شود و میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق های ثبت شده 8.2 سال بوده است که 12.1 درصد زوجین دوام زندگی کمتر از یک سال داشته اند.»

صبحی در پاسخ به این سؤال که چقدر افزایش طلاق و بدبینی به ازدواج در کاهش نرخ ازدواج مؤثر است، می گوید: «بله ممکن است تعدادی از جوان ها با افزایش طلاق در کشور نسبت به ازدواج کمی سست شوند.طلاق یک زوج نشان می دهد که آن ها توانمندی های پیش ازدواج را بخوبی کسب نکردند. زوج های جوان باید مدتی قبل و بعد از ازدواج مهارت های کافی را بدست بیاورند تا بتوانند با مسائل و مشکلات بخوبی برخورد کنند. از نظر من طلاق به عنوان یک آسیب مطرح نیست بلکه عوارض آن است که یک معضل محسوب می شوند.»

مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش، بیان می کند: «اینکه می گویند با کاهش ازدواج بیماری های مقاربتی در کشور افزایش پیدا می کند تنها یک فرضیه است، چراکه این حرف سند پژوهشی ندارد. اگر تعدادی از جوان هایی که ازدواج نکردند در یک پژوهش بررسی شوند و مشخص شود آن ها رابطه غیر مشروع دارند و نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند می توان گفت که کاهش ازدواج باعث افزایش بیماری های مقاربتی شده است.»

کاهش نرخ باروری با افرایش سن ازدواج
در حالی که کارشناسان وزارت بهداشت بار ها افزایش سن ازدواج را یکی از دلایل ناباروری بیان می کنند اما همچنان این معضل در حال افزایش است.آن ها بر این باور هستند که افزایش متوسط فاصله بین ازدواج و فرزند آوری و فاصله تولد بین فرزندان، روند رو به افزایش تمایل به تک فرزندی و افزایش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سقط جنین و رفتارهای پر خطر از دیگر عوامل تأثیرگذار بر رشد ناباروری در جامعه است.

کاهش نرخ باروری

کمتر از یک هفته قبل نیز «محمداسماعیل مطلق»، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، از افزایش 4 تا 6 ساله سن ازدواج خبر داد و گفت: «کاهش سن ازدواج موجب افزایش نرخ باروری در جامعه می شود. بیشترین نرخ باروری در کشور مربوط به سال 62 با 6.8 درصد بوده که از سال 65 سیر نزولی داشته و هم اکنون به 1.9درصد رسیده است.»

صبحی هم با تأیید این موضوع بیان می کند: «در هر سنی می توان خانواده تشکیل داد اما افزایش سن ازدواج باعث کاهش قدرت باروری در زنان می شود. اینکه سن یک میلیون و سیصد هزار نفر از سن ازدواج عبور کرده تنها یک مسأله جامعه شناختی است. تعدادی از افراد در سنین بالا ازدواج می کنند. بنابراین این یک میلیون و سیصد هزار نفر نیز ممکن است پس از مدتی تصمیم به ازدواج بگیرند، حتی اگر در سن میانسالی باشند.»

تعداد زنان مجرد قطعی 3 برابر مردان
اگرچه تعداد مجردان قطعی یک میلیون و سیصدهزار نفر است اما تنها 320 هزار نفر از این آمار مرد هستند. بنابراین تعداد زنان هرگز ازدواج نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است.مریم 39 سال دارد و در یک شرکت بازرگانی کار می کند. او هم به این موضوع اشاره کرد و گفت: «متاسفانه تعداد پسران نسلی که من در آن متولد شدم بسیار کم بوده و این موضوع یکی از عوامل اصلی تجرد من محسوب می شود.»

رضا 28 ساله است و در یک مغازه کابینت فروشی کار می کند. او هم هنوز مجرد است و برنامه ای برای ازدواج ندارد. او نداشتن خانه و درآمد کافی را مهم ترین علت مجرد ماندش، بیان می کند: «درآمد ماهیانه من یک میلیون و نیم است و این حقوق برای اداره زندگی کافی نیست. به خواستگاری دختران زیادی رفتم اما هیچ مورد مناسبی حاضر نیست با این شرایط با من ازدواج کند.»

نازنین32 ساله است و در یک آژانس هواپیمایی کار می کند. او معتقد است که ازدواج باعث محدودیتش در زندگی می شود، چراکه اغلب مردانی که به خواستگاری اش آمده اند مخالف کار کردن او بوده اند. او در ادامه عنوان می کند: «بی بند و بار نیستم اما دختر آزادی هستم. به واسطه کارم هم از لحاظ مالی مشکلی ندارم. بنابراین نمی خواهم ازدواج کنم تا یک مرد برایم تعیین تکلیف کند.»


منبع: عصر ایران