تبیان، دستیار زندگی
سرمربی تیم ملی والیبال بانوان ایران می گوید پرسپولیس تیم مورد علاقه اوست و نتایج آن را دنبال می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در حرم امام رضا حس خاصی داشتم

سرمربی تیم ملی والیبال بانوان ایران می گوید پرسپولیس تیم مورد علاقه اوست و نتایج آن را دنبال می کند.

بخش ورزشی تبیان

مایدا چیچیچ

مایدا چیچیچ مربی از اسلوونی که مدت کوتاهی است هدایت تیم ملی والیبال بانوان را برعهده گرفته و به نتایج خوبی هم دست پیدا کرد. مربی ای که در مسابقات آسیایی با حجاب ظاهر شد و اعتقاد داشت به خاطر بازیکنان و احترام به قوانین ایران حجاب را انتخاب کرده است.

مایدا در طول مدتی که در ایران بوده به شیراز و مشهد هم سفر کرده و حضور در حرم امام رضا (ع) را یکی از سفرهای به یادماندنی می داند.  طرفدار تیم پرسپولیس است و سالهاست که با برانکو دوستی صمیمانه ای دارد.

متن کامل مصاحبه وی را در زیر می خوانید:

درباره حضورتان در ایران صحبت کنید؟ از قبل شناختی داشتید؟ برای حضور در ایران با کسی مشورت کردید؟

اولین ارتباط من با فدراسیون والیبال و آقای افشار دوست بود. او با من صحبت کرد تماس گرفت و درباره همکاری احتمالی صحبت کرد.  فارس: قبل از آمدن به ایران اطلاعاتی درباره والیبال بانوان داشتید؟  البته، من از طریق اینترنت اطلاعاتی را کسب کردم.

نظرتان درباره والیبال بانوان چه بود؟

پیش از آمدن با افشاردوست صحبت کردم. اطلاعاتی درباره جایگاه والیبال بانوان در جهان داشتم، اما اطلاعاتم زیاد نبود. وقتی اولین ارتباط برقرار شد من هم شروع کردم تا درباره آنها مطالبی را بخوانم. از طریق ایران و افرادی که در فدراسیون جهانی می شناختم درباره بانوان اطلاعاتی را گرفتیم.

شما در اروپا بوده اید و هیچ شناختی از تیم های آسیایی نداشتید حضور در ایران برایتان سخت نبود؟

من واقعا والیبال را دوست دارم آن هم به صورت تکنیکی، الان می دانم چطور چینی ها و آمریکایی ها والیبال بازی می کنند الان می دانم که فیزیک بدن ایران و اروپا به هم نزدیک است اما آنها تفاوت زیادی با تیم های شرق آسیا مثل کره و تایلند دارند. این تفاوت ها برایم نکته مثبت است چون از آن می توانم استفاده کنم. بعد از اینکه به ایران آمدم متوجه تفاوت آناتومی دختران ایران و شرق آسیا شدم، روی آن تمرکز کردم و حالا این تفاوتها به من کم می کند.

شما همراه با تیم ایران در مسابقات جام باشگاه های آسیا و AVC CUP داشتید نظرتان چیست؟

بسیار خوب بود و من فهمیدم می توانیم کم کم پیشرفت کنیم. اعتقاد دارم تیم من بهتر از نتیجه ای بود که کسب شد. آنها سعی می کردند هرچه را که می گویم انجام دهند. از آنها تشکر می کنم چرا که ارتباط و همکاری خوب بین مربی و بازیکن مهم است. چون همه برای یک هدف و موفقیت تیم ملی ایران کار می کنیم این مهم است که هر بازیکن و مربی این هدف را بداند.

نخستین تجربه تان چطور بود؟

شگفت انگیز بود من از تفاوتهایی که وجود داشت تجربه کسب کردم آنها را مانند ؟خودم می دانم و به آنها بسیار احترام می گذارم چون واقعا جنگیدند.

نظرتان درباره حجاب چیست؟ برایتان سخت نبود در مسابقات آسیایی با حجاب رفتید؟

این موضوع به نگرش شما بستگی دارد اگر شما چیزی را سخت بگیرید برایتان سخت خواهد بود اگر آسان بگیرید آسان خواهد بود. این قانون جمهوری اسلامی است و برایم سخت نبود که آن را انتخاب کنم. اگر من مربی ایران هستم و زیر پرچم ایران در مسابقات شرکت می کنم باید حجاب را رعایت کنم.

ما مربیان خارجی دیگری هم داشتیم که در خارج از کشور حجاب نداشتند؟

پدر و مادرم به من یاد دادند اگر می خواهم به من احترام بگذارند باید من هم به فرهنگ و عقاید دیگران احترام بگذارم.

شنیدم شما حجاب را انتخاب کردید چون ایران بانوان در مسابقات حجاب داشتند.

من بازیکنان را دیدم که ساعتها با پوشش و حجاب تمرین می کردند و مسابقه می دادند اگر من یک درصد حجاب برایم سخت بود وقتی بازیکنان را می دیدم آنرا فراموش می کردم.  من دختر 11 ساله ای دارم که همراه با همسرم به ایران آمد. همه به او گفتند شما نیاز به حجاب ندارید اما او انتخاب کرد چون گفت همه اینجا حجاب دارند و او خودش انتخاب کرد و دوست داشت مثل سایر بازیکنان باشد.

در زمان آمدن شما سیما صدیقی و سلیمانی به عنوان کمک کار را شروع کردند، اما مدتی بعد کنار رفتند. مشکل چه بود؟

سیما صدیقی به خاطر پسرش نیامد. به من در این مورد گفت و من هم گفتم مشکلی نیست. من این موضوع را متوجه می شوم چرا که خودم هم مادر هستم. درباره سلیمانی هم باید بگویم او سرپرست تیم بود، در آن زمان که برای من بسیار مهم بود، این نکته قابل اهمیت بود که سرپرست تیم زبان انگلیسی بداند چرا که من اطلاعات زیادی را درباره والیبال ایران و بازیکنان می خواستم. من می خواستم بدانم بازیکنان چه احساسی داشتند و مشکلات شان را بدانم این مهم بود چون اگر این اطلاعات را می دانستم می توانستم کمک کنم.  خانم سلیمانی خوب است، اما او نمی توانست انگلیسی صحبت کند و ما نمی توانستیم به خوبی با هم صحبت کنیم. من نیاز به کسی داشتم که سطح بالایی داشته باشد و بتواند به من در همه موارد کمک کند. شاید این خواسته های من برای سلیمانی سخت بود و او نتوانست ادامه دهد. مشکل خاصی نبود و شاید انتظارات من برای سلیمانی سخت بود.

در زمان حضور شما اردویی هم در اسلوونی برگزار شد. پیش از این ایران اردویی در اروپا نداشت و دیدارهای دوستانه به ترکیه و آذربایجان خلاصه می شد...

ما و فدراسیون والیبال ایران دوست هستیم و این کمپ هم شرایط خوبی را برای بانوان فراهم کرد. ما دیدارهای دوستانه ای هم داشتیم و کشورهای دیگر هم در این کمپ اردو برگزار کرده اند. من وقتی از ترکیه اطلاعاتی ندارم نمی توانم تیم را به آنجا بفرستم، اما درباره کمپ اسلوونی اطلاعات خوبی داشتم. 24 ورزشکار را هم به این اردو بردیم.

این اردو چقدر به شما کمک کرد؟

خیلی کمک کرد. من در ابتدا توسط فیلم ها با تیم ایران آشنا شدم، بعد در لیگ بازی ها را دیدم و همه مسابقات را آنالیز کردم. در نهایت هم آنها را در اردو دیدم، اما بازهم کافی نبود و به اردوی اسلوونی رفتیم. این اردو به من نشان داد بازیکنان در چه سطحی هستند. بعد از هر ست هم فهمیدم بازیکنان چطور هستند و در مسابقه در چه شرایطی قرار می گیرند. در مسابقات AVC فهمیدم بازیکنان را باید دقیقا کجا بگذارم و چیزهای زیادی فهمیدم.

به نظرتان کدام بازیکن از همه بهتر بود؟

همه آنها خوب بودند. هر کسی نقش خودش را در تیم ملی بازی می کند.

در مصاحبه اخیرتان گفته بودید تغییراتی در تیم ملی خواهید داشت، آیا منظورتان این است میانگین سنی بازیکنان بالاست؟

نه، تغییرات در همه تیم ها طبیعی است و شما هر سال نیاز دارید تا تیم را جوان تر کنید و بازیکنان جوان را وارد تیم ملی کنید. من در این باره صحبت کردم و حرف از تغییر نبود هر چند شاید در آینده تغییراتی به وجود بیاید.

در حال حاضر با تیم نوجوانان کار می کنید سطح آنها را چطور می بینید؟

من در حال حاضر با تیم استعدادیابی کار می کنم تا بهترین ها را انتخاب کنیم. ما نیاز داریم بازیکنان زیادی را شناسایی کنیم و بعد از انتخاب نهایی باید با آنها کار کنیم تا برای مسابقات آسیایی آماده شوند. من واقعا از کار کردن با این بازیکنان خوشحالم.

شما نخستین تجربه خود را با تیم ملی در مسابقات آسیایی داشتید و در این مسابقات تیم هایی مثل چین و ژاپن بودند که در المپیک هم بوده اند، فاصله ما را با آنها چطور می بینید؟

الان نمی توانیم تیم ها را مقایسه کنیم، چرا که چین در رنک یک جهان است و ما در رده 101 جهان و 100 تیم بین ما وجود دارند. چین هم از اول قدرتمند نبوده و حتی میانگین قدی پایینی هم نسبت به ما داشته اند. ما نیاز به برنامه استراتژیک و ساختار خوب داریم تا کم کم پیشرفت کنیم.

حریفان در مسابقات متعددی شرکت کرده اند. ما هم نیاز به شرکت در رقابت ها و تورنمنت های مختلف داریم. ما باید کار کنیم و برای رسیدن به نتایج خوب به برنامه نیاز داریم. رسیدن به المپیک سخت نیست. می توانیم در این باره تیم مردان را مثال بزنیم که الان در چه مرحله ای هستند. هر کسی که در این باره از من سوال می پرسد تیم مردان را مثال می زنم.

شما در مسابقات جام باشگاه های آسیا مربی تان را دیدید درست است، این تجربه چطور بود؟

بله درست است او مربی کره شمالی بود. برایم تجربه جالبی بود که مقابل او قرار می گرفتم. وقتی من در تیم ملی جوانان یوگسلاوی بازی می کردم او مربی من بود. در آن زمان 16 سال داشتم و سال ها از این اتفاق می گذرد.

دوری از خانواده برایتان سخت نیست؟

واقعا سخت است. البته من همیشه با خانواده ام ارتباط دارم از طریق تلفن و شبکه های اجتماعی اما بدون آنها زندگی سخت است. وقتی می خواستم به ایران بیایم جلسه ای را با خانواده ام برگزار کردم شرایط را برایشان توضیح دادم، نقاط مثبت و منفی را گفتم. اینکه نمی توانیم همدیگر را ببینیم و اینکه فاصله زیاد است. دخترم گفت او تمام تلاش خود را خواهد کرد که ضعف نشان ندهد و دانش آموز خوبی در مدرسه باشد و مرا حمایت خواهد کرد. من به او گفتم باید به ایران بروم و به همه  نشان دهم چه طور مربی هستم. همسرم بازیکن حرفه ای بسکتبال بود و حالا هم مربی است. او شرایط زندگی ورزشی را درک می کند، اگرچه می دانم شرایط سخت است و در حال حاضر نیز با دخترم تنهاست. او مجبور است حالا آشپزی کند و همه کارهای خانه را انجام دهد.

آشپزی می داند؟

بله، ژس های غذاهایی را که درست می کند برایم می فرستد. من به او افتخار می کنم دخترم هم به او کمک می کند چون آشپزی دوست دارد.

در مدتی که ایران بودید از شهر دیگری بازدید کردید؟

اول بگویم تهران را به طور کامل ندیدم. اما وقتی خانواده ام به ایران آمدند میهمان هیات والیبال شیراز بودیم. همسرم و من واقعا از دیدن پرسپولیس لذت بردیم از فدراسیون والیبال و هیات شیراز تشکر می کنم ما زمان خوبی را در شیراز داشتیم همچنین در سمیناری در مشهد حضور داشتم و دو بار به زیارت امام رضا (ع) رفتم.

چطور بود؟

خیلی خاص بود احساسی را که در آنجا داشتم اصلا فراموش نمی کنم. انرژی زیادی گرفتم و همین طور اعتقاد داشتم زنان در آنجا انرژی زیاد داشتند و فکر می کنم آنها می توانند دنیا را تغییر دهند. سمینار مشهد برایم جالب بود. داورزنی رئیس فدراسیون والیبال هم در این سمینار مرا دعوت کرد. جالب بود که در این سمینار نواب رئیس با خانواده هایشان حضور داشتند. ما در آنجا برای تیم ملی مردان که در مسابقات انتخابی ژاپن شرکت می کردند دعا کردیم. من هم فرصتی داشتم تا با داورزنی صحبت کنم. هیچ رئیس فدراسیونی را مانند او ندیدم که همه را این طور جمع کند برایم تعجب برانگیز بود.  فدراسیون والیبال به من یک فرش هدیه داد و آن را به خانه ام فرستادم. واقعا برایم کار کردن با داورزنی فوق العاده است. من حتی برای طراحی لباسم به اندیمشک رفتم و رنگ و همین طور طراحی لباسم از خودم بود. برای مسئولان کمپانی هم تعجب برانگیز بود که یک مربی خودش طراحی لباس را انجام می دهد.

تیم والیبال مورد علاقه تان کدام است؟

صربستان و فکر می کنم بهترین مربی هم نیکولا گربیچ.

فوتبال را دوست دارید؟

بله.

تیم مورد علاقه تان چیست؟

پرسپولیس. من برانکو را سالهاست می شناسم و قبل از اینکه به ایران بیایم او را می شناختم. او دوست من است و با او در ایران در ارتباط هستم. مسابقات تیم او را هم دنبال می کنم و می دانم در آخرین مسابقه هم پیروز شد.

به چه غذایی علاقه دارید؟

من همه غذاهای ایرانی را دوست دارم به ویژه دیزی.


منبع : فارس