تبیان، دستیار زندگی
جان کری : اما تندروهایی هستند که با قدم به قدم این مسیر مبارزه می کنند. آن ها با توافق هسته ای که به آن دست یافتیم مبارزه کردند و با هر تماسی با غرب مبارزه کرده و هرکسی را که درگیر تماس با غرب است را بدنام می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بعد از برجام هم ایران را تحریم کردیم

"جان کری" : "اما تندروهایی هستند که با قدم به قدم این مسیر مبارزه می کنند. آن ها با توافق هسته ای که به آن دست یافتیم مبارزه کردند و با هر تماسی با غرب مبارزه کرده و هرکسی را که درگیر تماس با غرب است را بدنام می کنند."

بخش سیاست تبیان

جان کری، مذاکرات هسته ای، دولت روحانی، مصدق، ظریف، برجام، برجام چیست، موشک، آزمایش موشکی

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در نشستی در دانشگاه «شیکاگو» به صحبت در مورد مسائل مختلف از جمله روابط با ایران و توافق هسته ای پرداخت.

وی در بخشی از این نشست گفت: «خوب، من تا الان هیچ برنامه ای برای سفر به ایران نداشته ام. اما ایران مورد بسیار خوبی برای مطالعهد است، چراکه ایران کشور و تمدنی با تاریخ 5000 ساله است، البته نه به عنوان کشوری به نام ایران، بلکه به عنوان یک تمدن.»

وی در مورد دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران، گفت: «به این خاطر که احتمالا به آنطور که باید و شاید به اینکه در حال حمایت از چه کسی هستیم و چه اعمالی دارد در آنجا انجام می شود، نمی اندیشیدیم. سیا به طور مستقیما در کنار زدن نخست وزیر (محمد) مصدق در سال 1953 نقش داشت.»

می توانیم از این فرقه گرایی راحت شویم. می توانیم شروع به حل مسئله اسرائیل و فلسطین کرده و به توافق صلحی برسیم که محرکه های حزب الله و لبنان و منطقه و دیگر چالش هایی را که ما داریم، حل کند.

کری افزود: «بنابراین، چنین سابقه ای وجود داشت و بعد هم وقتی در سال 1979 آن ها سفارت ما را اشغال کرده و گروگان هایی گرفتند، این مسئله روی عرصه سیاسی ما تأثیری اساسی گذاشت. آن مسئله یکی از دلایل اصلی شکست رئیس جمهور (جیمی) کارتر در برابر "رونالد ریگان" بود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا ایران در خلیج فارس یک متحد طبیعی برای ایالات متحده است، گفت: «نه. خوب بین عبارت "مردم ایران" و دولت انقلابی ای که رویکردی به شدت تندروانه در قبال جهان و آمریکا و منطقه دارد، اختلاف زیادی هست. بنابراین، تنها باید بگویم که شما باید بسیار بسیار به دقت به ایران بنگرید. مردمی در ایران هستند که ایرانی متفاوت می خواهند؛ ایرانی که به دنبال همکاری با دنیا است، ایرانی که با مردم تعامل می کند، ایرانی که بتواند با احترام و مقبولیت به جامعه جهانی بازگردد.»

وی افزود: «اما تندروهایی هستند که با قدم به قدم این مسیر مبارزه می کنند. آن ها با توافق هسته ای که به آن دست یافتیم مبارزه کردند و با هر تماسی با غرب مبارزه کرده و هرکسی را که درگیر تماس با غرب است را بدنام می کنند، حتی اگر این افراد با تلاش برای تعامل با جهان در حال تلاشی اساسی برای اقتصاد و جامعه این کشور باشند. بنابراین، داخل ایران چنین تنشی وجود دارد و ایرانی ها باید این مسئله را حل کنند. این چیزی نیست که قرار باشد ما آن را حل کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد رابطه ایران در ارتباط با مبارزه با تروریسم، گفت دو کشور «منافعی مشترک» دارند، اما همکاری ای بین طرفین در این زمینه وجود ندارد.

کری گفت واشنگتن خواستار ایفای «نقش سازنده» از سوی ایران است و اکنون هم تهران به همراه روسیه در مذاکرات سوریه حضور دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در مذاکرات هسته ای، برای توقف حمایت تهران از حزب الله و دیگر گروه های مقاوت تلاش نشده، گفت آن مذاکرات تنها در مورد مسئله هسته ای بود و اگر قرار بر این بود که مسائل دیگر هم مطرح شود، «ما هنوز داشتیم مذاکره می کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا با تکرار اظهاراتش در مورد «فاصله ایران با بمب پیش از توافق هسته ای»، گفت برجام جهان و منطقه را امن تر کرد.

در واقع، از زمان توافق، به این دلیل که آن ها موشک شلیک کردند، ما تحریم هایی هم اضافه کردیم.

کری افزود: «این مایه اعتبار ایران است، البته خوب اعتباری برای این کار نمی گیرند، اما می خواهم بگویم که این مایه اعتبار آن هاست که رهبر عالی این تصمیم را گرفت که آن ها سلاح هسته ای نمی خواهند و به دنبال سلاح هسته ای نرفتند و حاضر شدند برای ساز و کاری که بتوان با آن ثابت کرد که آن ها در مسیر صلح آمیز قرار دارند، مذاکره کنند.»

تحریم های تسلیحاتی و تروریسم را کنار نگذاشتیم

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «تحریم تسلیحاتی پابرجا ماند و آن را کنار نگذاشتیم. در واقع، ما بر سر اینکه این تحریم چه مدت ادامه پیدا کند، مبارزه کردیم. به این دلیل که بر اساس ترتیبات قبلی، این (تحریم) از بین می رفت. ما با مذاکره توانستیم آن را برای هشت سال دیگر پابرجا نگه داریم. ما در عین حال تحریم های ایالات متحده علیه حمایت ایران از تروریسم را هم نگه داشتیم.»

وی افزود: «بنابراین، ما هیچ یک از چیزهایی را که در این ارتباط در اختیار داشتیم، کنار نگذاشتیم. در واقع، از زمان توافق، به این دلیل که آن ها موشک شلیک کردند، ما تحریم هایی هم اضافه کردیم. بنابراین، ما حتی ذره ای به سمت کاهش اهمیتی که برای امنیت منطقه قائل هستیم، حرکت نکرده ایم.»

کری با برشمردن محدودیت ها و ساز و کارهای نظارتی در نظر گرفته شده در برجام برای برنامه هسته ای ایران، گفت این ابزارها به آمریکا این امکان و فرصت را می دهد که اگر ایران 15 یا 20 سال دیگر به سمت افزایش توان هسته ای حرکت کرد، واشنگتن از دلایل این کار مطلع شده و در صورت نیاز از گزینه هایی که همین حالا هم در اختیار دارد، استفاده کند.

وی افزود: «می توانیم از این فرقه گرایی راحت شویم. می توانیم شروع به حل مسئله اسرائیل و فلسطین کرده و به توافق صلحی برسیم که محرکه های حزب الله و لبنان و منطقه و دیگر چالش هایی را که ما داریم، حل کند.»

کری با بیان اینکه توافق هسته ای مایه حفاظت از اسرائیل، منطقه و ایالات متحده است، گفت: «به همین خاطر هم معتقدم که این توافق خوبی است.»


منبع : خبرگزاری فارس