تبیان، دستیار زندگی
هدف از انجام این پروژه خنک سازی با استفاده از انرژی حرارتی خورشیدی است با توجه به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است در فصل تابستان انرژی زیادی به منظور خنک سازی استفاده می شود همچنین نور خورشید به میزان زیادی در دسترس قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خنک ساز جذبی خورشیدی در کشور ساخته می شود

هدف از انجام این پروژه خنک سازی با استفاده از انرژی حرارتی خورشیدی است با توجه به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است در فصل تابستان انرژی زیادی به منظور خنک سازی استفاده می شود همچنین نور خورشید به میزان زیادی در دسترس قرار دارد.

بخش دانش و زندگی تبیان
خنک‌ساز جذبی خورشیدی

بهنام مستاجران مجری پروژه «طراحی و ساخت واحد خورشیدی ۴۰ کیلووات در دمای بالا به منظور خنک سازی» اظهار کرد: هدف از انجام این پروژه خنک سازی با استفاده از انرژی حرارتی خورشیدی است با توجه به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است در فصل تابستان انرژی زیادی به منظور خنک سازی استفاده می شود همچنین نور خورشید به میزان زیادی در دسترس قرار دارد.

وی افزود: بنابراین در این پروژه در نظر داریم انرژی حرارتی خورشید را در چیلرها جذب و ذخیره سازی کنیم و در نهایت برای خنک سازی استفاده کنیم.

مستاجران با بیان اینکه در چیلرها از سوخت های فسیلی استفاده می شود اما در این پروژه انرژی خورشیدی که سوختی پاک است جایگزین آن می شود، ادامه داد: حداقل ۶۰ درصد مصرف برق در فصل تابستان صرف خنک سازی استفاده می شود همچنین مصرف صنایع نیز برای خنک سازی میزان زیادی است اما برای تولید هر کیلووات برق حداقل ۴ کیلووات سوخت فسیلی مصرف می شود بنابراین با تجاری سازی طرح ذکر شده میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی رخ می دهد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم و فناوری نوین دانشگاه اصفهان همچنین بیان کرد: با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی فاز نخست پروژه با عنوان جمع آوری و ذخیره سازی انرژی خورشیدی در چیلرهای جذبی مراحل پایانی را سپری می کند و فاز دوم نیز که کاربرد انرژی جمع آوری شده برای خنک سازی است در حال انجام است.

به گفته وی، ۸۰ درصد در ساخت کالکتورهای مربوطه پیشروی داشتیم و یکی از مزیت های آن این است که محدودیتی در ابعاد وجود ندارد.

وی عنوان کرد: فعالیت های پراکنده ای به صورت چاپ مقاله در دنیا توسط محققان در این حوزه انجام شده اما در عمل می توان گفت که این نخستین خنکساز جذبی خورشیدی است که به این صورت تولید می شود که با توجه به اهمیت موضوع در طراحی ها بحث تجاریسارزی در نظر گرفته شده و نمونه نیمه صنعتی نیز ساخته شده است.منبع:خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .