تبیان، دستیار زندگی
بورس بستری است که می توان از این طریق بخش کشاورزی را تحت نظارت به بخش خصوصی واگذار کرد،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه اندازی صندوق کالایی بورس برای حذف دلالان بازار کشاورزی

بورس بستری است که می توان از این طریق بخش کشاورزی را تحت نظارت به بخش خصوصی واگذار کرد، چرا که همواره لازم است بخش دولتی در کنار بخش خصوصی حضور داشته باشد تا اگر نیاز به راهنمایی و هدایت بود، دولت این کار را انجام دهد.

بخش اقتصاد تبیان
دلالان بازار کشاورزی

جواد فلاح در کارگاه آموزش خبرنگاران بخش کشاورزی با بیان اینکه بخش کشاورزی در اولویت های اصلی بورس کالا قرار گرفته است، اظهار داشت: بورس بستری است که می توان از این طریق بخش کشاورزی را تحت نظارت به بخش خصوصی واگذار کرد، چرا که همواره لازم است بخش دولتی در کنار بخش خصوصی حضور داشته باشد تا اگر نیاز به راهنمایی و هدایت بود، دولت این کار را انجام دهد.

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران، کارکردهای بورس کالا در بخش کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: کشف نرخ بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا یکی از کارکردهای این موضوع است. به عنوان مثال اگر بحث عرضه و تقاضا و موضوع قیمت ها حل شود، به نفع تولیدکننده و مصرف کنندگان خواهد بود.

فلاح با بیان اینکه حذف دلالان باعث می شود تولیدکنندگان سود بیشتری کنند و از جیب مصرف کنندگان نیز پول کمتری خارج شود، اظهار داشت: بورس می تواند به جای بازارهای منطقه ای، بازار ملی ایجاد کند. به عنوان مثال وقتی که در دو استان قیمت یک محصول متفاوت است، این تفاوت قیمت باید فقط به خاطر هزینه حمل باشد در حالی که هم اکنون بیشتر از این میزان است و این پول به جیب دلالان می رود.

وی ادامه داد: بنابراین با ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، بازارها ملی شده و واسطه ها حذف خواهند شد.

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران، ایجاد فرصت سرمایه گذاری، تسهیل تجارت فیزیکی، تسهیل تأمین مالی، گسترش بازارها و مواردی از این دست را از جمله کارکردهای بورس کالا در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: ما به دنبال راه اندازی صندوق کالایی در بورس هستیم.

فلاح اضافه کرد: وقتی کشاورز محصولی را تولید می کند، در زمان اوج عرضه مجبور است آن را به کمترین قیمت به فروش برساند. در این میان دلالان از شرایط سوءاستفاده کرده و محصول کشاورز را خریداری کرده و آن را تا زمانی که از فصل برداشت دور شویم، نگهداری می کند؛ بدین ترتیب با افزایش قیمت محصول، دلالان آن را در بازار عرضه می کنند و سودی که برای این کار در نظر دارند، بیش از ۳۶ درصد است.

به گفته وی، صندوق کالایی بورس به دنبال سود بالا نیست و با سودهای متعارف بازار یعنی بین ۱۸ تا ۲۰ درصد سود کار خود را انجام می دهد ضمن اینکه این صندوق محصول کشاورزی را خرید و نگهداری می کند و سپس آن را به فروش می رساند.

سرپرست مدیریت مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران ادامه داد: بنابراین در صورت تشکیل این صندوق ۲۰ درصد از سود فروش محصول به صندوق تعلق می گیرد و ۱۶ درصد این سود بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تقسیم می شود.

فلاح همچنین با اشاره به اینکه طبق ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی باید سیاست قیمت تضمینی جایگزین قانون خرید تضمینی شود، گفت: در خرید تضمینی، کل محصول توسط مباشر خرید دولتی انجام می شود اما در سیاست قیمت تضمینی، تحویل محصول به انبارهای تحت نظارت بورس کالا انجام شده و سپس فروش آن در بورس کالای ایران انجام می شود.

وی اضافه کرد: در این میان مابه التفاوت قیمت بازار و قیمت تضمینی توسط وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان پرداخت می شود.منبع"خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .