تبیان، دستیار زندگی
محققان دریافتند هنگام دروغ گفتن چه اتفاقی در مغز شما رخ می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنگام دروغ گفتن چه اتفاقی در مغز رخ می دهد؟

محققان دریافتند هنگام دروغ گفتن چه اتفاقی در مغز شما رخ می دهد.

بخش دانش و زندگی تبیان

دروغ

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا به نقل از واشنگتن پست، نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که هرچه انسان تمرین بیشتری برای دروغ گویی داشته باشد، انجام این کار هر بار نسبت به دفعه قبل برایش آسان تر می شود.
محققان در کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه دوک در جدیدترین مقاله خود در زمینه دروغ گویی، نشان داده اند که تکرار دروغ های کوچک، احساسات منفی در ارتباط با دروغ گفتن را تضعیف کرده و همین امر منجر به دروغ های بزرگتر می شود.

محققان این پژوهش طی انجام یک آزمایش از مغز 80 شرکت کننده، اسکن FMRI تهیه کردند.

این اسکن زمانی انجام شد که این شرکت کنندگان مشغول انجام کارهای مختلف بودند.

این دانشمندان با تمرکز توجه خود بر آمیگدال، که با احساسات، رفتار عاطفی و انگیزه ارتباط دارد، کشف کردند زمانی که افراد برای حفظ منافع خود دروغ می گویند، فعالیت آمیگدال کمتر می شود.

به عبارت دیگر، هر چه دروغگویی در افراد بیشتر باشد، احساس تردید در مورد گفتن دروغ در آنها بیشتر از بین می رود وتکرار اعمال منفی از احساس پشیمانی و احساس گناه می کاهد.

اما چیزی که بسیار هیجان انگیز و شگفتی آور است، مسئله ای است که محققان درباره صداقت کشف کرده اند.

سال گذشته محققان آزمایش شبیه آزمایش بالا را انجام دادند اما به جای اسکن مغز افراد، از آنها گروهی از سوالات مختلف در مورد شخصیت، شغل، تحصیلات و حتی ضریب هوشی آنها پرسیده شد و نتایج پژوهش نشان داد که هرچه صداقت افراد بیشتر باشد، آنها از هوش بیشتری برخوردار هستند.

دلیل این امر این است که افراد باهوش دارای قدرت تجزیه و تحلیل بیشتری بوده و آینده دروغگویی را در ذهن خود مورد بررسی قرار می دهند و نسبت به دیگران بیشتر قادرند تا پیامدهای منفی بالقوه دروغ گفتن را در نظر بگیرند.

به گفته داستایوفسکی نویسنده روسی:"هیچ چیز در این جهان سخت تر از گفتن حقیقت نیست".

این پژوهش در Nature Neuroscience به چاپ رسیده است.


منبع: ایسنا