تبیان، دستیار زندگی
در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی جهان، از مزیت توسعه پتروشیمی برخوردار است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات حمله جدید عربستان به بازار پتروشیمی ایران

سیدحسین میرافضلی در نشستی خبری با انتقاد از گرانفروشی قیمت خوراک اتان به صنایع پتروشیمی ایران و تصویب فرمولی غیرمنطقی و یکجانبه از سوی وزیر نفت، گفت: در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی جهان، از مزیت توسعه پتروشیمی برخوردار است.

بخش اقتصاد تبیان
بازار پتروشیمی ایران

سیدحسین میرافضلی در نشستی خبری با انتقاد از گرانفروشی قیمت خوراک اتان به صنایع پتروشیمی ایران و تصویب فرمولی غیرمنطقی و یکجانبه از سوی وزیر نفت، گفت: در حال حاضر ایران به دلیل در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی جهان، از مزیت توسعه پتروشیمی برخوردار است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در شرایط فعلی به دلیل کمبود منابع آب، مزیت اقتصادی کشور، تولید و کاشت برخی از محصولات کشاورزی با رویکرد صادراتی همچون گندم نیست، تصریح کرد: توسعه دو واحد تبدیل گاز مایع به اتیلن و پروپیلن می تواند کل درآمد حاصل از صادرات سالانه ۱۰ میلیون تن گندم را تأمین کند ضمن آنکه آنقدری که برای تولید ۱۰ میلیون تن گندم، آب نیاز بوده، برای احداث دو واحد پتروشیمی به این میزان آب نیاز نداریم.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون ریسک سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران بالا است، اظهار داشت: به عبارت دیگر به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری، هزینه پوشش های بیمه ای طرح ها و نرخ وام بانکی بین المللی آنقدر بالا بوده که افزایش قیمت خوراک جای هیچ گونه توجیه اقتصادی برای احداث واحدهای جدید پتروشیمی در ایران را نمی گذارد.

وی با اشاره به سقوط آزاد قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری در بازارهای جهانی به تبع کاهش قیمت جهانی نفت خام، تأکید کرد: در حال حاضر در حالی قیمت خوراک اتان صنایع پتروشیمی توسط وزارت نفت در مقایسه با عربستان و قطر به حدود دو تا سه برابر افزایش یافته که بهای محصولات پتروشیمی در بازار جهانی به همین میزان با کاهش همراه بوده است.

میرافضلی با یادآوری اینکه هم اکنون قیمت اوره در بازار جهانی از تنی ۴۰۰ دلار به ۱۷۰ تا ۱۸۰ دلار کاهش یافته است، تأکید کرد: این کاهش قیمت در سایر محصولات پتروشیمی همچون انواع پلی اتیلن ها، اتیلن، آمونیاک و متانول مشاهده می شود.

وی در ادامه با یادآوری اینکه هم اکنون متوسط قیمت هر تن اتان در بازارهای منطقه ای همچون بازار هنری هاب آمریکا حدود ۱۴۱ دلار است، تأکید کرد: با این وجود با مصوبه جدید وزارت نفت، قیمت هر تن اتان صنایع پتروشیمی ایران به دستکم ۲۴۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافته که با این قیمت خوراک اصلاً امکان تحقق اهداف توسعه صنعت پتروشیمی و رقابت با شرکت های سابیک عربستان سعودی و قطر پترولیوم فراهم نمی شود.

این مقام مسئول با اشاره به تاکتیک جدید شرکت سابیک عربستان سعودی به منظور اعمال دامپینگ در بازارهای سنتی پتروشیمی ایران، تأکید کرد: در شرایط فعلی عربستان سعودی قیمت اکثر محصولات پتروشیمی و پلیمری خود را در بازارهای منطقه ای و جهانی با هدف تصاحب بازار پتروشیمی ایران به شدت کاهش داده است.

میرافضلی با اشاره به دستکاری قیمت محصولات پتروشیمی توسط عربستان در بازار، یادآور شد: هم اکنون این کشور رقیب با فروش خوراک اتان ۹۶ دلاری به صنایع پتروشیمی خود، محصولات پلی اتیلنی را در بازار عرضه می کند که تنی ۴۰۰ دلار ارزان تر از ایران است.

وی در ادامه با بیان اینکه از نظر تکنولوژیکی و سطح فناوری، تفاوتی در تولید محصولات پتروشیمی ایران و عربستان وجود ندارد، گفت: عربستان با استفاده از برگ برنده فروش ارزان قیمت خوراک اتان و مایع عملاً محصولاتی ارزان قیمت تر تولید و به بازار عرضه می کند تا بازارهای پتروشیمی ایران را در دست بگیرد.

میرافضلی در پایان با تأکید بر اینکه قیمت های فعلی خوراک اتان، متان و مایع به هیچ وجه برای توسعه و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی ایران جذاب و منطقی نیست، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی در حالی ایران حدود هشت میلیون تن LPG تولید و صادرات می کند که چین با استفاده از واردات LPG خام از ایران دستکم ۶۰ واحد تبدیل LPG به اتیلن و پروپیلن را در دست ساخت دارد.منبع"خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .