وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعد از مدت ها مذاکره و بررسی های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بوئینگ به مرحله آخر رسید و بزودی متن توافق شده امضا می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین وضعیت قرارداد خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ

اصغر فخریه کاشان با اشاره به این نکته که شرکت های داخلی می توانند در لیست زنجیره تأمین قطعات هواپیماهای ایرباس قرار بگیرند گفت: بعد از مدت ها مذاکره و بررسی های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بوئینگ به مرحله آخر رسید و بزودی متن توافق شده امضا می شود.

بخش اقتصاد تبیان
 خرید هواپیما

اصغر فخریه کاشان با اشاره به این نکته که شرکت های داخلی می توانند در لیست زنجیره تأمین قطعات هواپیماهای ایرباس قرار بگیرند گفت: بعد از مدت ها مذاکره و بررسی های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بوئینگ به مرحله آخر رسید و بزودی متن توافق شده امضا می شود.

 قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و تأمین مالی گفت: بعد از مدت ها مذاکره و بررسی های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بوئینگ به مرحله آخر رسید و بزودی متن توافق شده امضا می شود. خرید ۱۱۱ فروند هواپیما از ایرباس با اعتبار کمتر از ۱۰ میلیارد دلار و خرید ۱۰۸هواپیما از بوئینگ به مرحله پایانی خود نزدیک شده است.

فخریه کاشان با بیان اینکه مثل هر کشور دیگری ایرباس و بوئینگ باید رفتار مساوی و یکسانی با ما داشته باشند، به ایران گفت: طبیعی است که آنها هم نقطه نظرات  و نگرانی های خودشان را دارند. ما هم چیزی را می خواهیم امضا کنیم که منافع مملکت را در پی داشته باشد، لذا این بخش عمده ای است که باقی مانده است. آخرین پیش بینی  این است که تا پایان سال شمسی (مارس ۲۰۱۷)، ما قطعاً تعدادی از این هواپیماها را خواهیم دید وهم ایرباس و هم بوئینگ وارد ایران می شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که واگذاری امتیاز ساخت قطعات هواپیما به ایران از سوی بوئینگ و ایرباس داده شده است توضیح داد: چنین عبارتی درست نیست و واگذاری امتیاز صورت نگرفته است. وقتی پیش نویس همکاری در ماه ژانویه در پاریس امضا شد تفاهم کردیم که شرکت های داخلی که معاونت فناوری و تحقیقات علمی رئیس جمهوری مشخص می کند قطعات (سخت افزار- نرم افزار) برای هواپیماهای ایرباس بسازند. بر این اساس شرکت های داخلی می توانند در لیست زنجیره تأمین قطعات هواپیماهای ایرباس قرار گیرند.

وی افزود: طبق پیش نویس، قرار شده نمایندگان ایرباس به ایران بیایند و بررسی های لازم را انجام دهند. تاکنون آمد و شدهای زیادی صورت گرفته است. لذا کمیته اجرایی شکل گرفته است تا بررسی های تخصصی صورت گیرد. شرکت های واجد شرایط ایرانی با تأیید ایرباس می توانند قطعات و خدمات خود را در سطح جهانی تولید کنند. قرار گرفتن در زنجیره تدارک ایرباس کمک می کند تا تولیدات داخلی هدفمند و با کیفیت باشد. البته قرار است همین روند هم در مورد شرکت بوئینگ اجرایی شود.

پیش از این  وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که امتیاز ساخت و نگهداری قطعات هواپیما از سوی دو شرکت ایرباس و بوئینگ به ایران داده شده است.

د رهمین ارتباط، سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا که امتیازهای جدید فروش هواپیما به ایران را بررسی می کند، به وبگاه فری بیکن گفت: شرایطی برای حصول اطمینان از اینکه این هواپیماها صرفاً کاربرد تجاری دارند، وجود دارد و مانعی برای فروش هواپیما به ایران نمی بینیم. امتیاز اخیر به شرکت های بوئینگ و ایرباس شامل شرایط سفت و سخت برای کسب اطمینان از این است که هواپیماهای یاد شده صرفاً  برای مسافربری تجاری استفاده می شوند و آنها باز فروش نمی شوند یا به نهاد مشخصی انتقال داده نخواهند شد.



منبع:خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین