تبیان، دستیار زندگی
زیور حالا بینایی اش را از دست داده، دخترش را از دست داده، شنوایی اش كاهش پیدا كرده و آثار اسید به شدت روی صورتش باقی مانده اند. با همه اینها، او هنوز امیدوار است. پسرهایش را دارد و می گوید به خاطر آنها هم كه شده، زندگی را با تمام قدرت و توانی كه دارد ادام
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روایتی تلخ از زندگی زنی که قربانی اسید پاشی شد

زیور حالا بینایی اش را از دست داده، دخترش را از دست داده، شنوایی اش كاهش پیدا كرده و آثار اسید به شدت روی صورتش باقی مانده اند. با همه اینها، او هنوز امیدوار است. پسرهایش را دارد و می گوید به خاطر آنها هم كه شده، زندگی را با تمام قدرت و توانی كه دارد ادامه می دهد.

بخش اجتماعی تبیان
اسیدپاشی

به گزارش تبیان از خبرانلاین، زیور پروین،  قربانی اسیدپاشی می گوید: «کینه ای نیستم؛ اما توی دلم احساسی دارم که فراموش نمی شود، اگر حکم عادلانه ای صادر می شد شاید آرام می گرفتم.»
 به گزارش فهیمه حسن میری: روزها می گذرد اما ثانیه های تلخی كه سال 1390 برای زیور پروین تجربه شد، از حافظه اش پاك نمی شود. زیور، زن جوانی است که سال 1390 در ایلام به همراه دختر 18 ساله اش، توسط دو برادر همسرش، مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفت. دختر زیور، یثری نام داشت که تنها 18 روز پس از اسیدپاشی جانش را از دست داد. اما خاطره  یثری هنوز كه هنوز است با زیور همراه است. حتی حالا كه چشم هایش نابینا شده، عكس های او را همراه دارد و به دیگران نشان می دهد: «این دخترم بود؛ یثری».

زیور حالا بینایی اش را از دست داده، دخترش را از دست داده، شنوایی اش كاهش پیدا كرده و آثار اسید به شدت روی صورتش باقی مانده اند. با همه اینها، او هنوز امیدوار است. پسرهایش را دارد و می گوید به خاطر آنها هم كه شده، زندگی را با تمام قدرت و توانی كه دارد ادامه می دهد، چون اگر ادامه ندهد، چه كار كند؟

گفت وگوی صورت گرفته با این قربانی اسیدپاشی كه دل پردردی از حمایت نشدن دارد بخوانید؛

چه شد كه قربانی اسیدپاشی شدید؟

بعد از آن که همسرم فوت کرد به اصرار خانواده اش به منزل برادرشوهر کوچکم رفتم تا در یکی از اتاق های خانه او زندگی کنیم. می گفتند بعد از مرگ شوهرم نباید تنها بمانم. حتی تهدیدم می کردند که یا فرزندانم را از من می گیرند یا مجبورم که به عقد برادرشوهر بزرگ متأهل درآیم. برادر شوهر بزرگم مدام به ما سر می زد و از من خواستگاری می کرد و من هر بار به او جواب منفی می دادم تا این كه یك شب با صدای جیغ دخترم از خواب بیدار شدم و سوزش شدیدی را احساس کردم و فهمیدم چه بلایی سرمان آمده است و آنها با اسید، انتقام جواب منفی خواستگاری را از ما گرفته اند.

بعد از این اتفاق تلخ، چطور با خاطره آن كنار می آیید؟

به خوبی آن روزها را به یاد دارم. اصلا نمی شود لحظه ای فراموش كرد كه چه بلایی به سر من و خانواده ام آورده اند. خیلی ها ابراز همدردی می كنند اما تجربه ناخوشایند این اتفاق چیزی نیست كه بتوان به راحتی آن را درك كرد. مثل این است كه از بلندی به پایین پرت شده باشی. بیدار شوی و ببینی داری می سوزی. ما هم چشم داشتیم، سلامتی داشتیم، مثل مردم عادی در حال زندگی بودیم كه این بلا سرمان آمد. من در جریان اسیدپاشی، علاوه بر این كه نابینا شدم، دخترم را از دست دادم. اما دو فرزند دیگر هم دارم كه باید به خاطر آنها به زندگی ادامه بدهم. ما مسئولیت هایی داریم كه نمی توانیم از آنها فرار كنیم. به هر حال زندگی بالا و پایین هایی دارد كه هرقدر هم سخت باشد، چاره ای جز پذیرش آنها نداریم.

پرونده قضایی به كجا رسیده است؟

كینه ای نیستم اما توی دلم احساسی دارم كه از بین نمی رود. من فكر می كنم كسانی كه این كار را انجام می دهند بویی از انسانیت نبرده اند. كسی كه ذره ای اخلاق و انسانیت داشته باشد، حتی در اوج عصبانیت این كار را نمی كند. من و خانواده ام بیگناه بودیم كه این بلا سرمان آمد. حالا هم چیزی كه می خواهم این است كه به درستی مجازات شوند. این نیست كه دوست داشته باشم اعدام شوند اما حداقل به مجازات كاری كه كرده اند برسند. بر اساس حكمی كه صادر شده، برادرشوهر بزرگترم به اعدام و 15 سال زندان و دیه محکوم شده و برادرشوهر کوچکتر که مرا به این روز انداخته، تنها 10  سال زندانی می شود. این منصفانه نیست. من با خشونت مخالفم اما این كه كسی كه مرا به این روز انداخته تنها به چند سال زندان محكوم شود اصلا عادلانه نیست. چرا او نباید قصاص شود؟ چرا نباید بداند من در چه تاریكی ای زندگی می كنم؟ قانون باید بیشتر از اینها حامی افرادی باشد كه مورد اسیدپاشی قرار می گیرند. برای بهبود سلامتی مان كه كاری انجام نشد، دست كم برای احقاق حق ما درست اقدام شود. اگر حكم عادلانه ای صادر شود شاید كمی آرام بگیریم نه این كه ببینیم همه چشمشان را بر وضعیت سخت ما بسته اند.

دولت یا نهادهای مختلف از شما حمایت درمانی انجام ندادند؟

ما به خیلی مراكز مراجعه كردیم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتیم. دولت هم كمك خاصی به ما نكرده. نمی دانم مگر چند مورد اسیدپاشی در کشور رخ می دهد که مسئولان نمی خواهند هزینه های درمانی آن را متقبل شوند؟ انواع جراحی و داروها بسیار سخت برایمان تامین می شود. در هر بار عمل جراحی، میلیون ها تومان هزینه صرف می شود. همین الان من برای جراحی چشم به 150 میلیون احتیاج دارم كه به آلمان بروم و شاید كمی بینایی یكی از چشم هایم را به دست بیاورم اما چطور باید این مبلغ را تامین كنم؟ هیچكس نیست كه بگوید شما چطور زندگی تان را تامین می كنید. به جز کمی کمک مردمی که به دستم رسید، آن هم خیلی جزیی دیگر هیچ حمایتی از من صورت نگرفت. کمتر کسی می تواند درد و رنج ما را درک کند، درد ما یک روز و دو روز نیست و تا پایان عمر همراهمان است. هیچ مسئولی به دیدنم نیامد و هیچ کس به من کمک نکرد. تا الان هم خودم هرجور بوده زندگی ام را جمع و جور کرده ام. ولی همیشه در سکوت بوده ام و کسی از من حمایت نکرده است. اما كمك مالی مقطعی هیچ فایده ای برای ما ندارد. نمی شود به این كمك ها دل خوش كرد چون یك روز هست و یك روز دیگر نیست. ما احتیاج داریم یك فكر اساسی برای كمك به قربانیان اسیدپاشی انجام شود.

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در حال شكل گیری است. چقدر امیدوارید این انجمن موثر باشد؟

این كار خیلی دیر در ایران در حال انجام شدن است. هیچكس نبود به ما كمك كند اما حالا خود قربانیان دست به كار شده اند و با چند متخصص و حامی، قرار است این انجمن شكل بگیرد. امیدوارم این انجمن بتواند مفید و موثر باشد و نتیجه بگیرد. اینطور كه من شنیده ام، در كشورهای دیگر هم حمایت هایی از طریق انجمن ها از افرادی كه در وضعیت مشابه ما هستند انجام می شود كه در روحیه دادن به قربانیان اسیدپاشی بسیار موثر است. معتقدم ما قربانیان اسیدپاشی باید در کنار هم باشیم و با كمك به همدیگر، كسانی را كه دست به چنین كارهایی زده اند شرمنده و ناامید كنیم.

شما روزهای سختی را پشت سر گذاشته اید و حالا در نمایشگاهی شركت كرده اید كه شامل آثار هنری قربانیان اسیدپاشی است. با مردم حرف می زنید و از مشكلاتتان می گویید، درواقع روزهای انزوا را پشت سر گذاشته اید. حرفی برای دیگر قربانیان اسیدپاشی دارید؟

من با دیدن معصومه كه چند سال پیش توسط پدرشوهرش مورد حمله اسیدی قرار گرفت و چشمانش را از دست داد، كمی روحیه گرفتم و معتقدم باید این پیام امید را به دیگران هم برسانیم. به تمام كسانی كه این اتفاق برایشان افتاده، به تمام كسانی كه به هر دلیلی ناامید هستند یا بیماری صعب العلاج دارند می گویم جز با مرگ، زندگی پایانی ندارد. تا وقتی زنده ایم باید با سختی ها مبارزه كنیم و تسلیم نشویم.منبع:خبرانلاین