تبیان، دستیار زندگی
برای ثروتمند و فقیر، بالاشهری و پایین شهری، روستانشین و شهرنشین، مدیر و کارمند، زن و مرد، کودک و سالمند فرقی نمی کند، سرطان و سایر بیماری های خطرناک و صعب العلاج سایه به سایه همه پیش می آیند، افسردگی و اضطراب می توانند سر راه همه را بگیرند؛ مشکلاتی که نت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با همگانی کردن ورزش، نشاط اجتماعی را احیا کنیم

برای ثروتمند و فقیر، بالاشهری و پایین شهری، روستانشین و شهرنشین،  مدیر و کارمند، زن و مرد، کودک و سالمند فرقی نمی کند، سرطان و سایر بیماری های خطرناک و صعب العلاج سایه به سایه همه پیش می آیند، افسردگی و اضطراب می توانند سر راه همه را بگیرند؛ مشکلاتی که نتیجه تغییر در سبک زندگی خانواده های امروزی است و دیر یا زود گریبان خیلی را می گیرد.

بخش اجتماعی تبیان
ورزش همگانی

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، برای مقابله با این مشکلات ریز و درشت و ایجاد نشاط اجتماعی نگاه خیلی ها به سمت ورزش همگانی دوخته شده است؛ حلقه نجاتی که سلامت جسم و روح تمامی افراد جامعه را تضمین می کند و با این حال، در سبد خانوار افراد جامعه جایی برای آن دیده نمی شود.
مساله ورزش همگانی همان موضوعی که سیدمرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به آن، به ما می گوید: توجه به ورزش همگانی یکی از پایه های سلامتی مردم هر جامعه است و هرجا که درباره سلامت و ضروریات سلامت صحبت می شود،  ناخودآگاه مساله ورزش هم مطرح می شود، اما این موضوع تا به حال در جامعه ما مغفول مانده و به آن پرداخته نشده است.
دلیل این اتفاق به گفته این نماینده مجلس، به نبود یک اراده قوی بین مسئولان برای ساماندهی به اوضاع نابسامان ورزش همگانی برمی گردد؛ موضوعی که خاتمی با تاکید بر آن می افزاید: وقتی اراده قوی در این رابطه وجود ندارد، برنامه ریزی های کلان ما هم به این سمت سوق پیدا نمی کند با این حال امیدواریم این رویه در سال های آینده تغییر کند، چرا که پرداختن به هر مساله که به نحوی با سلامت عمومی جامعه ارتباط پیدا می کند، می تواند ما را از بسیاری از هزینه ها در زمینه های دیگر بخصوص بحث درمان بیماری ها، چه بیماری های جسمی و چه روانی مبرا کند.
اهمیت توجه به ورزش همگانی به عنوان ضامن سلامت جامعه تا جایی است که می توان پرداختن به آن را وظیفه نهادهای بسیاری دانست. در این بین به نظر می رسد همان طور که صداوسیما به وظیفه اطلاع رسانی اش در بحث توسعه ورزش همگانی با ساخت برنامه های مختلف عمل می کند، استانداری ها، شهرداری ها و سایر نهادها هم باید برنامه های جامع و حساب شده ای را در این زمینه تدارک ببینند.

نشاط اجتماعی ارمغان توسعه ورزش همگانی

سلامتی، آرامش و شادابی؛  این سه ارمغان اصلی توجه به ورزش همگانی برای مردم است؛  دستاوردهایی که وقتی کنار هم قرار می گیرند آمار نشاط اجتماعی را در جامعه بالا می برند. آن وقت درجه های نشاط اجتماعی که بالا رفت، وفاق، تعلق اجتماعی، رضایت از زندگی،  همبستگی، تعاملات اجتماعی و سلامت روانی و اجتماعی افراد جامعه هم بالا می رود و در آن سوی گود، میزان آسیب های اجتماعی و مشکلات ریز و درشت جسمی، روحی و ... پایین می آید.
فهرست مزایای مثبت توجه به ورزش همگانی، طولانی و پرو پیمان است، با این حال این ورزش هنوز نتوانسته به جایگاهی که باید برسد؛ چرایی این اتفاق را ما از نایب رئیس هیات ورزش های همگانی استان تهران می پرسیم و محمد صادق حسنی در جواب می گوید: فقدان احساس نیاز به ورزش و ضرورت ورزش در خانوار ایرانی بسیار مشهود است. در حقیقت با وجود هزینه هایی که در این زمینه صرف شده، هیچ وقت نتوانسته ایم فرهنگ سازی کنیم و نتیجه این می شود که هنوز فرد ایرانی و خانوار ایرانی برای پیشگیری از بیماری و هزاران مشکل دیگر به ورزش اعتقاد ندارد.
ضعف موجود در توسعه ورزش های همگانی در جامعه به گفته این مقام مسئول به دلایل مختلفی وابسته است اما جزیره ای عمل کردن نهادهای مختلف که متولی توسعه ورزش همگانی است، در این فهرست در صدر قرار گرفته است.
حسنی با اشاره به این موضوع می گوید: به هیچ وجه هارمونی و هماهنگی برای توسعه ورزش همگانی در کشور ما دیده نمی شود. در نقاط مختلف ما می بینیم که شهرداری ها، فدراسیون ها، وزارت ورزش و سایر سازمان ها با صرف هزینه های گزاف برای توسعه ورزش همگانی اقداماتی را انجام می دهند، اما به خاطر همین جزیره ای عمل شدن، در نهایت خروجی مثبتی ندارند.مشکل اقتصادی دومین عاملی است که رئیس هیات ورزش های همگانی استان تهران روی آن دست می گذارد و می گوید: در سبد خانوارهای ایرانی آنقدر مشکل تامین نیازهای اولیه احساس می شود که خیلی وقت ها فرصت و هزینه ای برای پرداختن به نیازهای ثانویه که در داخل کشور ما یکی از آنها ورزش است، دیده نمی شود.

توسعه ورزش همگانی در گرو اراده مردم

رشد و توسعه ورزش همگانی در یک جامعه با این که به سه ضلع آگاهی مردم، برنامه ریزی مسئولان و فراهم شدن زیرساخت ها وابسته است اما محمد عزیزی عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی معتقد است در این سه ضلعی، خواست و اراده مردم به عنوان قاعده مثلث قرار می گیرد و این خود مردم هستند که باید به ورزش اهمیت بدهند.
اعتقاد این نماینده مجلس بر این است که در بحث توسعه ورزش همگانی، باید خود مردم، نهادهای بومی و شوراهای محلی وارد میدان شوند. عزیزی بر همین اساس تاکید می کند: اگر مردم نسبت به ورزش به درک درستی برسند، حتی با وجود شرایط سخت باز هم زمانی را به ورزش اختصاص می دهند، پس وقتی این زمان وجود ندارد، می توانیم بگوییم هنوز درک درستی از ورزش در آنها به وجود نیامده است.

ادغامی که به ورزش ضربه زد

از دی سال 89 که نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح تبدیل سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی، به وزارت ورزش و جوانان را با 141 رای موافق، 46 رای مخالف و شش رای ممتنع تصویب کردند، تا امروز بحث ادغام این دوسازمان با انتقادهای زیادی همراه بوده است.
در این بین برخی معتقدند جوانان زیر سایه ورزش قرار گرفته اند و برخی از اختصاص هزینه های این وزارتخانه به موضوع ازدواج و ... به جای توجه به ورزش ایراد می گیرند. عباس امین صارمی، استاد تربیت بدنی دانشگاه در این باره می گوید: قبلا وزارت ورزش و جوانان از هم جدا بود و وظایف بخش های مختلف آن هم مشخص شده بود، اما از زمانی که دو سازمان قبلی با هم ادغام شدند، در انجام وظایفشان سردرگمی به وجود آمد و مهجور ماندن ورزش های همگانی یکی از نتایج این اتفاق است.
این کارشناس ورزشی تاکید می کند: با این که وزارت ورزش و جوانان در حال حاضر دو معاونت به نام های معاونت ورزش های همگانی و معاونت ورزش  های قهرمانی دارد، اما کمافی السابق توجه به ورزش های قهرمانی در اولویت قرار دارد و به همین نسبت ورزش های همگانی در جامعه مسکوت مانده است.

ورزش همگانی، گمشده زندگی کارمندی

هوا اگر هوای نه چندان گرم یک صبح پاییزی هم باشد، باز هم می توان رد و نشان تعدادی از ورزش همگانی و ورزشکاران با انگیزه اش را در گوشه و کنار پارک ها و بوستان های شهری گرفت؛ ورزشکارانی که اغلبشان را سالمندان و زنان خانه دار تشکیل می دهند.
سالمندانی که در روزهای بازنشستگی، به فکر سلامت شان افتاده اند و زنانی که از فرصت چندساعته نبود همسر و فرزندان در خانه استفاده و با پرداختن به ورزش پایه های سلامتی خود و خانواده شان را محکم تر می کنند. بین این گروه اما جای خالی زنان و مردان شاغل و کارمند بیش از هر قشر دیگری به چشم می آید.
افرادی که به واسطه شرایط کاری و الزام به حضور در محل کار از پرداختن به ورزش های همگانی محرومند. تا جایی که کارشناسان بسیاری ورزش و تحرک را گمشده زندگی کارمندی این گروه عنوان می کنند و بر همین مبنا از ضرورت فراهم آوردن امکانات ورزشی و اختصاص ساعت ورزش در ادارات و شرکت ها برای کارمندان و کارکنانشان خبر می دهند.
محرومیتی که البته بیشتر از همه دامن زنان کارمند را گرفته است. زنانی که بعد از پایان یافتن ساعت کاری، باید سریع خودشان را به خانه برسانند و اولویت اولشان رسیدگی به کارهای خانه و خانواده است.
زنانی که سلامت شان ضامن سلامت خانواده عنوان شده، اما تلاشی برای سالم نگهداشتن این قشر از سوی سازمان ها و نهادهای مختلف دیده نمی شود.
برای این گروه، ورزش همگانی رویای دوری است که فراهم شدنش در درجه اول به حمایت های قانونی و در درجه دوم به توجه کارفرما نیاز دارد.


منبع: جام جم انلاین