تبیان، دستیار زندگی
روز دهم آبان ١٣٥٦ به مناسبت شهادت حاج سید مصطفی خمینی پیام تسلیتی از سوی یاسرعرفات برای امام خمینی ارسال شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا یاسر عرفات شاخه ی زیتون در دست داشت یا سلاح جنگی؟

روز دهم آبان ١٣٥٦ به مناسبت شهادت حاج سید مصطفی خمینی پیام تسلیتی از سوی یاسرعرفات برای امام خمینی ارسال شد.

فرآوری: فهیمه السادات آقامیری-بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
آیا یاسر عرفات شاخه ی زیتون در دست داشت یا سلاح جنگی؟

یاسر عرفات متولد قاهره بود

محمد یاسر عبدالرحمان عبدالرئوف الحسینی معروف به یاسر عرفات در اوت 1929 در قاهره متولد شد و نوامبر 2004 درگذشت.

مرگ او که برنده جایزه صلح نوبل (1994) هم بود با شایعه هایی درباره احتمال قتل او همراه بوده است.

پدر یاسر عرفات یک فلسطینی تاجر پارچه بود که برخی اجدادش مصری نیز بودند. مادرش نیز از خانواده ای قدیمی در فلسطین و اهل قدس بود. مادر عرفات وقتی او 5 ساله بود فوت کرد. بعد از آن یاسر را پیش دایی اش در بیت المقدس فرستاند تا آنجا زندگی کند.

گفته می شود او درباره دوران کودکی اش چیز زیادی نگفته است اما یکی از خاطراتی که از آن دوران مطرح می کرد حمله سربازان بریتانیایی -که در آن زمان در فلسطین حضور داشتند- به منزل دایی اش در نیمه شب است که طی آن اعضای خانواده را کتک زده و وسایل خانه را شکسته بودند.

پدرش او را بعد از 4 سال زندگی در بیت المقدس به قاهره برگرداند. عرفات هرگز از پدرش که هیچ وقت به فرزندانش نزدیک نبوده حرف نمی زد و حتی در مراسم دفن او در سال 1952 نیز شرکت نکرد.

رفتن عرفات به مکزیک

عرفات در 19 سالگی دانشگاه رها کرد و برای جنگیدن به غزه رفت. او سپس برای ادامه تحصیل به مکزیک رفت و دوباره به دانشگاه قاهره برگشت تا دوره فوق لیسانس را بگذراند.

سال 1956 مدرکش را گرفت، مدتی کوتاه در مصر کار کرد و سپس برای زندگی به کویت رفت.

سال  1958 او دوستانش فتح را تاسیس کردند که در سال 1959 شروع  به انتشار نشریه ای درباره ترویج جنگ مسلحانه علیه رژیم اشغالگر قدس کرد . عرفات در اواخر سال 1964 او کویت را ترک کرد در اردن عملیات فتح را سازماندهی کرد.

عرفات که با کنیه ابو عمار هم او را می شناسند رهبر سازمان آزادی بخش فلسطین (پی ال او ) نیز بود. این سازمان تحت حمایت کشورهای عربی تاسیس شد و چندین گروه مبارز فلسطینی به پیوستند تا در این سازمان مبارزه هایشان را ادامه دهند.

عرفات در لبنان و تونس هم زندگی و فعالیت کرده است.

در دهه 1980 او از لیبی، عراق و عربستان سعودی کمک مالی دریافت می کرد و همین به یاسر عرفات این امکان را داد که ساختار  پی ال او را بازسازی کند.

سال 1985 رژیم اشغالگر قدس به جان او سوقصد کرد که موفق نبود.

بازسازی سازمان آزادیبخش فلسطین

بازسازی سازمان آزادیبخش فلسطین به موثر بودن این سازمان در انتفاضه اول در دسامبر 1987 کمک کرد.

تأسیس سازمان آزادی بخش فلسطین، از جانب محمدرضا شاه پهلوی محکوم شده بود، زیرا شاه در آن هنگام از اسرائیل حمایت می کرد. ایران و اسرائیل با سازمان آزادی بخش فلسطین به مخالفت برخاستند و شکل گیری چنین سازمانی را تهدیدی برای منطقه خاورمیانه قلمداد کردند. در مقابل، سازمان آزادی بخش با همه مخالفان شاه روابط برقرار کرد، به طوری که بسیاری از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را برای آموزش نظامی در اردوگاه های خود پذیرفت.

6 روز پس از انقلاب اسلامی ایران، یاسر عرفات اولین مهمان خارجی ایران بود. هواپیمای او با وجود تعطیلی فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست و به محض ورود در پاسخ به دلیل اطلاع ندادن سفرش گفت: «آدم برای رفتن به خانه اش اجازه نمی گیرد، من هم اجازه نگرفتم.» ابوعمار سپس به مدرسه علوی رفت و با امام خمینی دیدار کرد. او سپس به بهشت زهرا رفت و در سخنرانی اش گفت؛ «به موشه دایان گفتم آمریکا مال تو، من به ایران تکیه می کنم.» او یک هفته در ایران ماند و به مشهد و خوزستان هم سفر کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57، تنها موضوع چالش برانگیز در عرصه سیاست خارجی رابطه با آمریکا نبود؛ انقلابی که فعالانی از گرایش های فکری متفاوت و بلکه متضاد را پیرامون خود داشت در عرصه روابط خارجی نیز با تضاد و تعارض این گروه ها مواجه شد؛

ملاقات اسحاق رابین و یاسر عرفات

اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل و یاسر عرفات، رهبر فلسطین با یکدیگر در واشنگتن ملاقات کردند و دست یکدیگر را به نشانه ی صلح و وفاداری به معاهده ی اسلو فشردند. بر اساس این عهدنامه، اسرائیل متعهد شد که نیروهای خود را از نوار غزه و کرانه ی باختری خارج کند و اندکی بعد یاسر عرفات از تبعید در آمد و به فلسطین بازگشت.

او به دلیل سفرهای بسیار و فعالیت های سیاسی و مسلحانه اش سعی می کرد جزئیات زیادی از زندگی خصوصی اش مطرح نشود شاید به همین خاطر خبر ازدواجش با سها تاویل که دختری فلسطینی و سنش حدودا نصف سن ابو عمار بود حدود 15 ماه مخفی نگه داشته شده بود. عرفات یک دختر دارد که هم نام مادرش است.

او شخصیتی چند وجهی در بین اعراب و حتی در دنیا دارد. برخی او را مبارزی  خستگی ناپذیر می دانند و برخی معتقدند در بعضی مراحل و دوران  رفتارها یی داشته و کارهایی کرده است که به نفع فلسطین و مردم فلسطین نبوده است.

گفته می شود آخرین بیماری و مشکلات مربوط به سلامتی اش 20 اکتبر با درد معده آغاز شد . البته اولین گزارش بیماری و درمان عرفات 25 اکتبر مطرح شد و سخنگویش خبر از ابتلای او به آنفلونزا داد.

بعد از معاینه او توسط تیم های پزشکی از تونس، اردن و مصر و توافق رژیم اشغالگر برای جلوگیری نکردن از بازگشت او ، با جت دولت فرانسه در تاریخ 29 اکتبر به پاریس رفت تا درمان شود.

یاسر عرفات، برنده جایزه صلح نوبل، که برای نزدیک به چهار دهه رهبری جنبش استقلال سرزمین های فلسطینی را برعهده داشت، در 11 نوامبر 2004 پس از چند هفته دوره درمانی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

بنا به یافته های تحقیقات آزمایشگاهی در سوئیس یاسر عرفات با پلونیوم، مسموم شده بود. فرانسوا بشود، رئیس موسسه فیزیک پرتوی در دانشگاه لوزان، گفت تحقیقات بر نمونه های بیولوژیکی متمرکز بود که از وسایل شخصی و لباس های عرفات در بیمارستان نظامی پاریس گرفته شده و به همسر او سهی عرفات، تحویل داده شده بود. آقای بشود به الجزیره گفته است: «نتیجه آن شد که آثار پلونیوم روی این نمونه ها یافته شد». البته به گفته رئیس تیم تحقیقات آزمایشگاه، برای تأیید قطعی مسمومیت، لازم است که عرفات نبش قبر شود و عنوان داشت: «اگر سهی عرفات واقعاً می خواهد بداند چه بر سر همسرش آمده، باید نمونه برداری صورت بگیرد یعنی همسرش نبش قبر شود. خانم عرفات باید نمونه ای در اختیار ما بگذارد که غلظت بالای پلونیوم را نشان دهد».
باید گفت در زمان درگذشت عرفات، مقامات فلسطینی اسرائیل را متهم به مسموم سازی او کردند که یک تیم تحقیقاتی فلسطینی، یک سال پس از مرگ او، احتمال ابتلای او به سرطان، ایدز، و همچنین مسمومیت را رد کرد.

نبش قبر یاسر عرفات

در نوامبر 2012 گروهی از بازپرسان بین المللی بنابر درخواست سهی عرفات، همسر یاسر عرفات، مأمور شدند تا با نبش قبر وی و نمونه برداری از پیکر وی، مجدداً احتمال مرگ وی با موارد رادیواکتیو را بررسی نمایند. اینکار در تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و متخصصانی از کشورهای فرانسه، روسیه و سوئیس مأمور آنالیز نمونه گرفته شده شدند.

متخصصان سوئیسی پس از آزمایش جسد یاسر عرفات اعلام کردند که در استخوان رهبر فلسطینی ها 18 برابر اندازه معمول رادیواکتیو یافته اند. متخصصان روسیه قبلاً وجود رادیواکتیو در جسد عرفات را انکار کرده بودند. یک سال پس از کالبد شکافی جسد یاسر عرفات، کارشناسان سوئیسی اعلام کردند که در دنده و لگن خاصره عرفات 18 برابر حد معمول ماده رادیواکتیو پولونیوم وجود دارد. آن ها همچنین تأکید کردند که حتی در آن قسمت از خاک پیرامون جسد، که مایعات پیکر عرفات را به خود جذب کرده، به همین مقدار ماده رادیواکتیو وجود داشته است. روز 15 اکتبر 2013 یعنی درست یک ماه قبل از اعلام نظر کارشناسان سوئیسی، همکاران روسی آن ها به خبرگزاری اینترفاکس گفتند که در جسد عرفات نشانی از پولونیوم یافت نشده است. برای تحقیق پیرامون علت مرگ عرفات، هیئتی مرکب از متخصصان بیوپزشکی فرانسه، سوئیس و روسیه تشکیل شده بود. کارشناسان هرکشور قرار بود به صورت جداگانه روی یک سوم باقی مانده جسد عرفات تحقیق کنند، اما فرانسوی ها از این کار خودداری کردند.

در فوریه 2015 جنبش فتح گفت: «کمیته ویژه تحقیق درباره ی قتل یاسر عرفات، قاتل این رهبر فلسطینی را شناسایی کرده است و برای اطمینان از یافته های پژوهش به عمل آمده نیاز به زمان دارد». وی تصریح کرد: «اسرائیل مسئول ترور است؛ ولی ما به دنبال شخصی هستیم که مستقیماً اجرای طرح ترور را بر عهده داشته است».


منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، سایت تاریخ ایرانی،روزنامه اعتماد، خبرگزاری انتخاب، تابناک، همشهری آنلاین