تبیان، دستیار زندگی
موشک جدید روسیه قرار است در سیلوهای مهیب موشکی این کشور به عنوان بخشی از موشک های بازدارنده هسته ای جایگزین موشک های وئو ودا (R-36M ) که در ناتو شیطان (Satan) نامیده می شود، گردد. موشک بین قاره ای سارمات از سال 2009 در دست ساخت و توسعه بوده و سال 2018
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگترین موشک هسته ای جهان را بشناسید

موشک جدید روسیه قرار است در سیلوهای مهیب موشکی این کشور به عنوان بخشی از موشک های بازدارنده هسته ای جایگزین موشک های "وئو ودا" (R-36M ) که در ناتو "شیطان" (Satan) نامیده می شود، گردد. موشک بین قاره ای سارمات از سال 2009 در دست ساخت و توسعه بوده و سال 2018 جایگزین موشک های قدیمی تر بین قاره ای روسیه می شود.

فرآوری: ع. امانی -بخش سیاست تبیان

موشک، هسته ای، روسیه، جنگ جهانی، جنگ، هسته ای

اخیرا "کرملین" به دنبال آزمایش یک موشک قدرتمند زمین به زمین قاره پیما (Surface to Surface Intercontinental Ballistic Missile) است تا توانمندی خود را در دفاع از کشور بیش از 18 میلیون کیلومتر مربعی روسیه نشان دهد. در همین زمینه اینترفاکس گزارش داد :  یک مقام بلندپایه مجتمع صنایع دفاعی روسیه از نخستین پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره پیمای جدید روسی "سارمات"  (Sarmat) با  توان حمل کلاهک 10 تنی خبر داده است. (این موشک قرار است در سیلوهای مهیب موشکی این کشور به عنوان بخشی از موشک های بازدارنده هسته ای جایگزین موشک های "وئو ودا" (R-36M ) که در ناتو "شیطان" (Satan) نامیده می شود، گردد. موشک بین قاره ای سارمات از سال 2009 در دست ساخت و توسعه بوده و سال 2018 جایگزین موشک های قدیمی تر بین قاره ای روسیه می شود.)

"ویکتور یسین" فرمانده سابق نیروهای موشکی روسیه در گفت  و گو با روزنامه "ایزوستیا" می گوید که موشک های "سرمت"، جایگزین موشک های قدرتمند "pc-208 Voevoda" که ناتو آن را "شیطان" (SS-18 Mod.3 Satan) می نامد، خواهند شد.


مقامات روسی بارها عنوان کردند که آماده مقابله با برنامه های توسعه طلبانه ایالات متحده هستند و در این زمینه دست به آزمایش انواع موشک های زمین به زمین قاره پیما زده اند.

ویژگی های موشک "سارمات"

مسکو در واکنش به برنامه های موشکی آمریکا و توسعه حوزه نفوذ پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شرق اروپا نزدیک مرزهای روسیه، بیشترین توجه خود را به افزایش قدرت موشکی دوربرد و میان برد و همچنین تاکتیکی معطوف کرده است.
براساس اطلاعات اعلام شده در صنعت موشک های فضانوردی، موشک جدید می تواند با کلاهک جداشونده تا 10 تن چه از مسیر قطب جنوب یا قطب شمال به هدف خود در هر نقطه از جهان اصابت کند.
موشک  "سارمات"  (Sarmat) که کار ساخت آن سال 2009 آغاز شده بیش از 100 تن وزن دارد و جزو گروه موشک های فوق سنگین است. موشک مذکور  با سوخت مایع کار می کند و از سکوهای زیرزمینی پرتاب خواهد شد.
بنا به گفته شواهد موشک "سارمات " می تواند ایالت "تگزاس" آمریکا و "کل مساحت کشور فرانسه " را با خاک یکسان کند و از قدرت تخریب بسیار بالایی در انهدام اهداف برخوردار است. روسیه اعلام کرده که این موشک تابستان سال جاری برای آزمایش نهایی آماده می شود.
باید توجه داشت که سارمات  RS-28، یک موشک قاره پیما سطح به سطح  با سوخت مایع است که مراحل نهایی تکمیل شدن و ورود به ارتش روسیه را طی می کند.
این موشک قرار است در سیلوهای مهیب موشکی این کشور به عنوان بخشی از موشک های بازدارنده هسته ای جایگزین موشک های "وئو ودا (R-36M ) " که در ناتو "شیطان (Satan ) " نامیده می شود، گردد. موشک بین قاره ای  مذکور از سال 2009 در دست ساخت و توسعه بوده و سال 2018 جایگزین موشک های قدیمی تر بین قاره ای روسیه می شود.
"خبرگزاری اسپوتنیک" در توصیف این موشک جدید مدعی شد :  "سارمات" (RS-28)، چنان قدرت تخریبی دارد که قادر است تمامی ایالت "تگزاس" (دومین ایالت پرجمعیت آمریکا بعد از "کالیفرنیا" و همچنین دومین ایالت بزرگ بعد از "آلاسکا" که در جنوب این کشور قرار دارد و مساحتش  696?200 کیلومتر مربع است) یا فرانسه را نابود و با خاک یکسان کند. این موشک سرعتش از تمامی سامانه های دفاع موشکی موجود در جهان بیشتر است. با وجودی که اطلاعات فنی کمی از مشخصات موشک جدید گزارش شده، اما برخی منابع مطلع اعلام کردند که  "سارمات"؛ موشکی دو مرحله ای است که بردش 10 هزار کیلومتر بوده و بین 4 تا 10 تن مواد منفجره در آن بارگذاری می شود.

موشک، هسته ای، روسیه، جنگ جهانی، جنگ، هسته ای
اینفوگرافی موشک سارمات


"خبرگزاری اسپوتنیک" نوشت : کلاهک های موشک  "سارمات"  دارای مجموعه ای از تجهیزات پیشرفته ضد دفاع موشکی هستند (Terminal High Altitude Area Defense ) که می تواند به سپر دفاع موشکی "یو.اس. ای بی ام" رخنه کند. سایت میسایل تریت (Missile Threat) در این زمینه گزارش داد: روسیه به دنبال به خدمت  گرفتن موشک 100 تنی "سارمات" است که این موشک ها قابلیت های فراوانی در مورد اصابت قرار دادن اهداف دارند. این سایت در ادامه نوشت: قرار است موشک سطح به سطح قاره پیما "سارمات" برای 7 گردان از نیروهای موشکی استراتژیک فدراسیون روسیه که بخشی مجزا از نیروهای مسلح این کشور هستند به کار گرفته شود.
سایت میسایل تریت (Missile Threat) با اشاره به اینکه این موشک قرار است در اواخر سال 2017 به صورت رسمی آزمایش های نهایی خود را پشت سر بگذارد عنوان داشت: آخرین گزارش ها حاکی از این است که موشک مذکور در مناطقی همچون "کراسنویارسک" و "اورنبورگ" به کار گرفته شده است.

موشک "سارمات" (Sarmat) جایگزین موشک های "وئودا" (Voevoda)

سایت "میسایل تریت" با بیان اینکه موشک "سارمات" قرار است جایگزین موشک های "وئودا" شوند نوشت: موشک قاره پیما "سارمات " قادر است از هرگونه سامانه دفاع موشکی عبور کند.

این موشک با وزن 100 تن قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و در جنگ های سرنوشت ساز می تواند به عنوان برگ برنده روسیه در جنگ با آمریکا و ناتو به کار گرفته شود.

به گفته کارشناسان نظامی، موشک  "سارمات " از جمله سلاح های منحصر به فردی است که هیچ طرح  مشابهی در ایالات متحده ندارد. این موشک قادر به پرواز بر فراز قطب شمال و جنوب است و سرجنگی آن قابلیت مانور فراوانی دارد.
"ویکتور یسین" فرمانده سابق نیروهای موشکی روسیه در گفت  و گو با روزنامه "ایزوستیا" می گوید که موشک های "سرمت"، جایگزین موشک های قدرتمند "pc-208 Voevoda" که ناتو آن را "شیطان" (SS-18 Mod.3 Satan) می نامد، خواهند شد.
این موشک مجهز به ترکیبی از کلاهک های سنگین است که هرکدام به طور مجزا با خروج از کلاهک اصلی قابل هدایت هستند و  اصطلاحا به آن « MIRV » گفته می شود یعنی کلاهکی که در آن واحد چند هدف را جداگانه نشانه گیری می نماید.
این موشک با وزن 100 تن قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و در جنگ های سرنوشت ساز می تواند به عنوان برگ برنده روسیه در جنگ با آمریکا و ناتو به کار گرفته شود. شاید یکی از این جنگ ها ، "جنگ جهانی سوم" باشد که مدت هاست سردمداران جهانی دم از قریب الوقوع بودن آن می زنند. آیا به راستی "جنگ جهانی سوم" نزدیک است؟


منابع : باشگاه خبرنگاران جوان / خبرگزاری فارس