تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه نقاشی های فریدون امیدی با عنوان ˝روز آبی˝ عصر جمعه 7 آبان ماه 95 در گالری ایوان افتتاح شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از سوانح هوایی تا آرامش پس از طوفان در گالری ایوان

نمایشگاه نقاشی های فریدون امیدی با عنوان روز آبی عصر جمعه 7 آبان ماه 95 در گالری ایوان افتتاح شد.

بخش هنری تبیان

فریدون امیدی

فریدون امیدی در جدیدترین نمایشگاه خود 60 تابلوی رنگ و روغن را به نمایش گذاشته است که به شکل های مختلف سوژه های مشخصی را به تصویر کشیده اند. لایه های بسیار ضخیم رنگ، یکی از اولین نکاتی است که در این آثار به چشم می آید. تصاویر گنگی که با رنگ و کاردک به وجود آمده اند پس از کمی دقت در تصویر قابل شناسایی هستند. هواپیما، در و پل سوژه مشترک این آثار است که با رنگ هایی تند و شفاف به تصویر درآمده اند.

بر روی دیوارهای گالری ایوان تابلوهایی با ابعاد متفاوت دیده می شود. اگرچه بیشتر تابلوها طول و عرضی کمتر از 50 سانتیمتر دارند و بیننده را به سمت خود می کشند، اما تابلوهای بزرگی هم وجود دارد که برای دیدن سوژه از میان آن حجم عظیم رنگ باید از اثر فاصله گرفت. در بیشتر تابلوها از رنگ های تند و غیرطبیعی استفاده شده است. لایه های ضخیم رنگ روی هم قرار گرفته اند و فضایی مبهم و نامطمئن به وجود آورده اند. در این نقاشی ها با در هم تنیدگی و لغزندگی رنگ ها بر روی هم، هدف نقاش ارتباط بیشتر بیننده با لحظه هاییست که واقعیت و تخیل را به هم می آمیزد تا درک تازه تر و نزدیک تری را به تصاویر ببخشد.

امیدی که در چند سال اخیر با تمرکز بر نقاشی خط به برپایی نمایشگاه هایی در این زمینه پرداخته بود، در مورد نحوه شکل گیری این نمایشگاه نقاشی گفت: این مجموعه حاصل یک سال و نیم کار است که به مرور شکل پیدا کرده است. روز آبی استعاره از روزهای خوب آبی است که لحظه ای دچار وقفه شده و از حرکت بازمانده است.

این هنرمند نقاش ادامه داد: مجموعه روز آبی به نمایش دو رویکرد می پردازد. رویکرد اول سانحه های هوایی است که هواپیماهایی را به صورت تکی در محدوده ای نشان می دهد که دچار تنش و تغییر آنی شده است. ایده اصلی این کار سوانح هوایی است که در سال پیش صدر خبر های روز بود. رویکرد دوم درها و چشم اندازهایی مسخ شده از راه ها ، پل ها و اسکله هایی است که با پرسپکتیو تک نقطه ای به مرکز و دور دست چشم بیننده را به عمق تصویر نزدیک می کند و آرامشی پس از طوفان را در ضمیر خود به همراه دارد.

گفتنی است عواید حاصل از فروش آثار این نمایشگاه به مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد اهدا خواهد شد. گالری ایوان در نمایشگاه های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه های محک، نیکان، کمک، دهش پور و انجمن حمایت از کودکان کار اهدا کرد. نمایشگاه "روز آبی" تا 21 آبان ماه 1395 در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن بست حمید، شماره 1 برقرار است و علاقه مندان می توانند هر روز به جز شنبه ها از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.


منبع: هنرآنلاین