تبیان، دستیار زندگی
خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود از انتشار دو آلبوم به آهنگسازی محمدجواد ضرابیان و علی اکبرپور خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتشار آلبومی جدید از بیژن بیژنی

خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود از انتشار دو آلبوم به آهنگسازی محمدجواد ضرابیان و علی اکبرپور خبر داد.

فراوری: یاسمن پیشوای- بخش هنری تبیان

بیژن بیژنی

استاد بیژن بیژنی هنرمند موسیقیدان و خوشنویس ایرانی زاده سال ١٣٣٢ است. بیژن بیژنی، از لحاظ تبارشناسی عضوی از خانواده  ی بزرگ و پردامنه  ی بیژنی ها در بابل است اما خود او از آن زمان كه به تهران هجرت كرده و در سایه  ی مجاهدت هنری و همنشینی با مشاهیر موسیقی و خوشنویسی كشور، شهرت و وجاهتی درخور كسب كرده، به نشانی و آدرسی از نسل جدید بیژنی ها تبدیل شده است كه در گوشه و كنار كشور در عرصه ها ی وسیع ادبیات، شعر، موسیقی، نقّاشی، خوشنویسی، كاریكاتور، مجسمه سازی و 6 فعالیت می كنند و شگفتی خلقت را در وراثت قریحه ی هنری به نمایش می گذارند.

بیژن بیژنی علاوه بر اینکه در خوشنویسی که از هنرهای اصلی این طایفه بزرگ است، دستی بسیار توانا بر قلم دارد، در موسیقی هم استاد است و همکاری وی با بزرگان موسیقی ایران زمین همچون استاد کامبیز روشن روان، کامکارها (برادران کامکار)، استاد محمد سریر، اسماعیل واثقی، اسماعیل تهرانی و 6 زمینه انتشار آثاری شده اند که در زمره بهترین های موسیقی دستگاهی ایران هستند.

تمامی کارهای مربوط به تولید، ضبط و میکس آلبوم انجام گرفته و تا آنجا که می دانم قرار است بعد از پایان ماه های محرم و صفر در بازار موسیقی منتشر شود. به هر صورت شیوه کاری من برای علاقه مندان موسیقی ایرانی مشخص است و امیدوارم با توجه به ذوق و سلیقه ای که استاد ضرابیان در آهنگسازی اثر انجام داده این آلبوم مورد توجه قرار گیرد.

از آثار موسیقیایی که از بیژن بیژنی منتشر شده است می توان به آلبوم های " نهانخانه دل، ایران زمین، افسانه سرزمین پدری ام، آینه در آینه، سیب سرخ خورشید، آفتاب خوبان، صدای شاعر، چهار فصل، مژده باران، نای و نی، رویای رنگین و گل به دامن  " اشاره کرد.

به تازگی بیژن بیژنی با اشاره به جدیدترین فعالیت های خود در عرصه موسیقی بیان کرد: هم اکنون در حال ضبط آلبوم جدیدی به آهنگسازی استاد علی اکبرپور و تنظیم رضا فدایی روی اشعار عبدالرضا رضایی هستیم که این آلبوم از تجربه های متفاوت من در عرصه موسیقی است که امیدوارم مورد استقبال علاقه مندان قرار گیرد.

وی با اشاره به برنامه های دیگر خود توضیح داد: همانطور که قبلا هم اطلاع رسانی کرده بود، آلبوم جدیدی با عنوان «حرفی دیگر» توسط موسسه فرهنگی هنری سروش در دست انتشار است که در این اثر استاد محمدجواد ضرابیان به عنوان آهنگساز حضور دارد. در این آلبوم هفت قطعه موسیقایی در قالب تصنیف روی اشعار شاعرانی چون هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی و عبید زاکانی طراحی شده که استاد ضرابیان به سبک و سیاق کارهای ارکسترالی که با حال و هوای موسیقی ایرانی دارد، آثار را آهنگسازی کرده است.

این خواننده گفت: تمامی کارهای مربوط به تولید، ضبط و میکس آلبوم انجام گرفته و تا آنجا که می دانم قرار است بعد از پایان ماه های محرم و صفر در بازار موسیقی منتشر شود. به هر صورت شیوه کاری من برای علاقه مندان موسیقی ایرانی مشخص است و امیدوارم با توجه به ذوق و سلیقه ای که استاد ضرابیان در آهنگسازی اثر انجام داده این آلبوم مورد توجه قرار گیرد.

بیژنی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره اجرای زنده آثارش نیز تاکید کرد: من همواره به اجرای زنده آثارم علاقه داشته و دارم اما با توجه به اینکه آهنگسازان کارهای من از جمله کامبیز روشن روان، محمدجواد ضرابیان و اسماعیل واسعی بیشتر مواقع در خارج از کشور سکونت دارند از این جهت برگزاری کنسرت و تنظیم وقت با مشکلاتی مواجه می شود که اجازه برگزاری کنسرت های مستمر را نمی دهد ضمن اینکه برای برگزاری کنسرت اسپانسر نقش زیادی دارد که باید برای برگزاری چنین کنسرت های اعلام آمادگی کند که طی این مدت هنوز اتفاق نیفتاده است وگرنه بنده هیچ مشکلی برای برگزاری کنسرت ندارم.


منابع: مهر/بندپی