تبیان، دستیار زندگی
آیین رونمایی از کتاب «اربعین» و افتتاح نمایشگاه عکس «اربعین» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب عکس «اربعین» رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب «اربعین» و افتتاح نمایشگاه عکس «اربعین» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.

فرآوری: راحله خلیلی - بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب عکس «اربعین» رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب نفیس اربعین از آخرین آثار و محصولات «نشر نگار» و «نشر امام رئوف» و افتتاح نمایشگاه برترین عکس های این مجموعه به میزبانی موزه هنرهای دینی امام علی (ع)  با حضور محمود صلاحی رییس و امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، سید حمید خویی پژوهشگر و استاد دانشگاه، سادات اخوی و جمعی از هنردوستان برگزار شد.

ترویج فرهنگ عاشورا با کتاب اربعین

در  این مراسم احمد مسجد جامعی درباره کتاب اربعین هم گفت: یک موضع و موضوعی را به لحاظ تاریخی یادآوری می کنم آن هم توجه و عنایتی است که ایرانیان به امام حسین(ع) از زمان قیام مختار برای خونخواهی آن حضرت داشته اند.

او تاکید کرد:بر اساس مدارک تاریخی، هنگام قیام مختار شمار زیادی از ایرانیان به ابراهیم پسر مالک اشتر پیوسته که شمار آنها بسیار زیاد بود که این موضوع نشان دهنده علاقه تاریخی مردم کشورمان به اباعبدالله الحسین(ع) است.

عضو شورای شهر تهران افزود: بسیاری از شکل ها، تصاویر و آیین ها در کشور ما محصول اظهار ارادت مردم به سیدالشهدا است و همچنین در انواع و اقسام نواها شاهد این موضوع هستیم.

مجموعه عکس های این کتاب نفیس، حاصل سه سال سفر پی در پی سعید محمودی ازناوه و ژاسی وی از مسیرهای مختلف راهپیمایی زایران حرم مطهر امام حسین(ع)است.

او همچنین به برگزاری تعزیه در کشورمان با قدمتی بیش از 400 سال اشاره کرد و گفت: در تعزیه رنگ های مختلفی داریم که هر کدام منطق خودش را دارد و انتخاب رنگ ها به هیچ وجه اتفاقی نیست به عنوان نمونه رنگ سبز رنگ امام حسین(ع) و یاران ایشان است. همچنین در مراسم تعزیه می بینیم رنگ لباس حُر و عمرسعد زرد است زیرا هر دو تردید دارند ولی یکی از آنها عاقبت به خیر می شود و لباس سبز به تن می کند و دیگری لباس قرمز به تن دارد و تبدیل به شر می شود. این مسائل بیانگر این است که هر رنگی معنای خودش را دارد.

وی تاکید کرد: همواره نوروز نماد ملی ایرانیان و عاشورا هم نماد عزای ایرانیان محسوب می شود.اکنون در دوره ای از تاریخ قرار داریم که نمایش فیلم و عکسمی تواند بر اشاعه  هر چه بیشتر فرهنگ عاشورا در سراسر جهان کمک کند که به اعتقاد من کتاب «اربعین» توانسته است تصاویر بسیار ناب و موثری را از مراسم زیارت اربعین گردآوری کند.

شرحی بر کتاب های آسمانی

در ادامه مراسم سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات با اظهار خوشحالی برای حضور در جمع فرهیختگان درباره کتاب «اربعین» گفت: یک مقدمه ای که برای این کتاب نگاشته شده است توسط حجت الله وحید خراسانی است که به شایستگی ارزش و قدر این اثر را می دانست.

وی در باره حجت الله وحید خراسانی گفت: ایشان در اوج هستند و ما توان پرواز به اوج را نداریم.

دعایی در ادامه درباره شخصیت دکتر حسین نصر گفت: پیشینه دکتر نصر قبل انقلاب برای همه ما آشکار است. قضاوت ها و ملاک اعتقاد ما نسبت به این شخصیت قضاوت شهید مطهری است. بعد از انقلاب شهید مطهری تاکید داشت از حسین علی راشد و دکتر نصر در نظام استفاده شود. دکتر نصر به دلایلی کشو ر را ترک کرد که در خارج از کشور در سه رخداد امتحان خود را به زیبایی پس داد.

کتاب «اربعین» توانسته است تصاویر بسیار ناب و موثری را از مراسم زیارت اربعین گردآوری کند.

وی در ادامه از فعالیت های دکتر نصر زمانی که فرمان امام خمینی (ره) درباره سلمان رشدی صادر شده بود بیان کرد: دکتر نصر در این فتوا باوجود رنجشی که از نظام داشت به شایستگی حمایت و به نفع امام(ره) و اسلام حرف زد.

دعایی همچنین از حضور نصر در سمینار ترکیه به عنوان اسلام پژوه عارف و مسلمان گفت: در این مراسم مجری او را فردی از آمریکا خواند که نصر تاکید کرد من از ایرانم و نه امریکا و هرچه دارم مال ایران است. وی در آنجا ضمن ابراز ادب به امام خمینی (ره) آروز می کند تا در ایران دفن شود.

دعایی افزود: همچنین از کارهای دکتر نصر انتخاب کتاب های آسمانی و نوشتن شرحی برآنهاست. برجسته ترین عنصری که در هر دین وجود دارد را پیدا می کرد و ترجمه و شرحی برای آن می نوشت.

کتاب اربعین در راستای تعظیم شعائرالهی

در ادامه سید حمید خویی از تألیف و انتشار کتاب اربعین نیز به عنوان کاری در راستای تعظیم شعائر الهی و مذهبی یاد کرد. وی با اشاره به وضعیت کنونی مذهب شیعه در جهان گفت: فضایی که اکنون دراختیار داریم ثمره شکنجه ها و ریخته شدن خون های بسیاری است. صدها سال است که یزیدیان و طاغوتیان زمان عزمشان را جزم کرده اند که چراغ مذهب شیعه و حادثه عاشورا را خاموش کنند و عشق حسین و یاد حسین و نام حسین را محو کنند ولی موفق نمی شوند و این ها همه به مدد تعظیم شعائر الهی رخ داده است.

پیشگفتار کتاب «اربعین» به قلم دکتر سید حسین نصر و نگارش متن این کتاب، نوشته سید محمد سادات اخوی است و مجموعه عکس های این کتاب نفیس، حاصل سه سال سفر پی در پی سعید محمودی ازناوه و ژاسی وی از مسیرهای مختلف راهپیمایی زایران حرم مطهر امام حسین(ع)است.
کتاب «اربعین» شامل 160 عکس در ابعاد 34 در 24 و 204 صفحه در شمارگان 2000 جلد از سوی ناشران «نگار» و «امام رئوف» به زیور طبع آراسته شده است.
همزمان با آیین رونمایی کتاب «اربعین»، نمایشگاه ژسی با 20 قطعه ژس 50 در 35 از ژس های این کتاب از هفتم تا 12 آبان ماه از ساعت 9 تا 17:45 و جمعه ها از ساعت 14 تا 17:45 برای بازدید عموم در موزه امام علی(ع) به نمایش در می آید.

در پایان این آیین با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و محمود دعایی از کتاب اربعین رونمایی شد و حاضران به بازدید از نمایشگاه برترین عکس های این مجموعه پرداختند.


منابع:
مهر
فارس
ایسنا
ایرنا