تبیان، دستیار زندگی
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اقدامات این معاونت در زمینه مرمت آسفالت بزرگراه ها، مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های سواره رو در پایتخت را تشریح کرد و گفت: برای مرمت روکش آسفالت 29 معبر بزرگراهی 600 هزار تن آسفالت مورد نیاز است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترمیم آسفالت پایتخت، اتفاقی خوش

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اقدامات این معاونت در زمینه مرمت آسفالت بزرگراه ها، مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های سواره رو در پایتخت را تشریح کرد و گفت: برای مرمت روکش آسفالت 29 معبر بزرگراهی 600 هزار تن آسفالت مورد نیاز است.

بخش اجتماعی تبیان
اسفالت

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، علیرضا جاوید سال گذشته در بازدید بامدادی خبرنگاران از روند اقدامات معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه مرمت آسفالت بزرگراه ها و مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های سواره رو با همت شرکت یادمان سازه و سازمان مهندسی و عمران شهر تهران در حال انجام است، گفت: توجه به آسفالت همواره یکی از غددغه های شهروندان بوده است و عمده گلایه شهروندان به مدیریت شهری نیز به موضوع مشکلات آسفالت در معابر محله ای و بزرگراهی بوده است.
وی با بیان اینکه نگهداشت معابر و بزرگراه ها همواره مورد توجه مدیریت شهری بوده است، گفت: براساس آیین نامه ها، نگه داشت و مرمت معابر محلی و شریان های منطقه ای بر عهده شهرداری مناطق و معابر فرامنطقه ای و بزرگراهی نیز برعهده معاونت فنی و عمرانی شهرداری است.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اضافه کرد: در ابتدای این دوره مدیریت شهری یعنی از سال 84 تا 88 و در زمان مدیریت احمددنیا مالی به عنوان معاون فنی شهرداری تهران، وظیفه آسفالت بزرگراه ها و آزادراه ها بر عهده معاونت فنی بود و تقریبا در این دوره کلیه آسفالت معابر شهر مورد مرمت و تعویض قرار گرفت، به گونه ای که می توان گفت در پایان این دوره چهارساله تقریبا وضعیت آسفالت ها به کیفیتی مناسب رسیده بود.
وی با بیان اینکه در راستای سیاست های تمرکززدایی مدیریت شهری از نیمه دوم سال 88 نگهداشت معابر بزرگراهی و آزادراهی به مناطق 22 گانه سپرده شد و به مدت 7 سال نگهداشت نیز ادامه یافت، گفت: در سال 94 برررسی هایی صورت گرفت تا مجددا نگهداشت و مرمت آسفالت شبکه بزرگراهی به معاونت فنی و عمرانی بازگردد که بر همین اساس طرح مشترکی از سوی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران و گروهی از کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد تا نسبت به ارتقای کمی و کیفی آسفالت و همچنین بهبود بر موضوع نگهداشت آزادراه ها مطالعاتی انجام دهند که سرانجام با تعامل با کمیسیون عمران شورای شهر و البته حمایت مازیار حسینی که آن زمان مشاور عالی شهردار تهران در حوزه عمران شهر بود، بودجه مرمت آسفالت بزرگراه ها در سال 95 به تصویب رسید.
به گفته معاون شهرداری تهران، سال 94 در یک بررسی کارشناسی گسترده علاوه بر احصای وضع موجود، نقاط قوت و ضعف در موضوع نگهداشت آسفالت بزرگراه ها انجام شد و سرانجام برای سال 95 و 96 برنامه ای تهیه شد که یکبار دیگر به طور کامل موضوع مرمت آسفالت بزرگراه ها انجام گیرد تا در پایان این دوره مدیریت شهری شاهد کیفیت مطلوب آسفالت بزرگراه ها باشیم.
وی در ادامه به موضوع بودجه برای انجام این مهم اشاره کرد و با بیان اینکه پس از تصویب بودجه در شورای شهر یک برنامه شش ماهه در نظر گرفته شد و 18 پیمانکار بخش خصوصی نیز انتخاب شدند گفت: 29 بزرگراه در سطح تهران پایش شدند که عملیات بهسازی، ترمیم و روکش آسفالت بر آنها انجام می گیرد که این بزرگراه ها در اقصا نقاط تهران و حتی بزرگراه های حاشیه و حریم تهران را نیز شامل می شوند.
برآورد ما این است که 500 هزار الی 600 هزار تن آسفالت برای فاز نخست لازم است و کار طی شش ماه از تیر ماه آغاز شده و تا پایان آذرماه نیز ادامه دارد .
وی با بیان اینکه در صورت مساعد بودن آب و هوا انتظار داریم که با تکمیل فاز نخست مرمت آسفالت در سال 95، 50 درصد از طرح بزرگ مرمت آسفالت شبکه بزرگراهی در دو سال پایانی مدیریت شهری را به پایان برسانیم، گفت: با اتمام فاز اول، ادامه مرمت آسفالت دیگر شبکه بزرگراهی به سال 96 موکول می شود البته در نظر داریم در اسفند ماه که هوا مناسب تر و وضعیت زمین برای عملیات آسفالت بهتر است فاز دوم را آغاز کنیم
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به مساله مهم تامین قیر برای ساخت آسفالت نیز گفت: نیاز و پایه اصلی آسفالت قیر است که ما با یکی از بزرگترین شرکت های قیر در کشور قرارداد بستیم که از قیر تولیدی آنها برای ساخت آسفالت مورد نیاز شبکه بزرگراهی استفاده کنیم. هرچند که بخش اعظمی از آسفالت موردنیاز ما در این طرح توسط کارخانه جات شرکت مهندسی و عمران شهرداری تهران تامین می شود.
وی با بیان اینکه عملیات مرمت روکش آسفالت سطح 29 معبر بزرگراهی از جمله بزرگراه فتح تهران  ? کرج، شهید ستاری، باکری، همت، بابایی، امام علی، صیاد شیرازی، زین الدین، تندگویان، حقانی، چمران، باقری، کردستان، نیایش، ازادگان و ... در حال انجام است گفت: در قالب 10 پهنه اجرایی این عملیات در دستور کار پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران قرار گرفته و تلاش برای مرمت نقاط آسیب دیده این معابر آغاز شده است.
وی با بیان اینکه اقدامات مرمتی در بزرگراه های پایتخت براساس به روزرسانی اطلاعات حاصل از فعالیت سامانه مدیریت یکپارچه نگهداری معابر شهر تهران در سال 93 تعریف شده و انجام بازدیدهای میدانی و بازرسی های چشمی توسط مشاوران به شناسایی و ثبت دقیق نقاط نیازمند مرمت در سطح بزرگراه های پایتخت کمک کرده است، گفت: نقاط شناسایی شده از طریق اجرای عملیات لکه گیری و ...مرمت خواهند شد و متعاقب پیشرفت 70 درصدی طرح، عملیات درزگیری نیز به مجموعه اقدامات مرمتی افزوده می شود تا از سرایت عوارض خرابی ها به سایر سطح معابر پیشگیری شود.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درخصوص انواع و اقسام آسفالت های موجود نیز اظهار کرد: مرکز ژئوتکنیک و مقاومت مصالح این معاونت دارای آزمایشگاه های زیادیست که کیفیت آسفالت، نحوه و انواع و اقسام آنرا مورد بررسی تخصصی قرار می دهد، حتی موقعی که آسفالت برای لکه گیری و روکش در سطح معابر انجام می شود ، این مرکز نسبت به نمونه گیری از آسفالت و کنترل کیفیت آن اقدام می کند و اگر کیفیت آسفالت مناسب نباشد نسبت به جریمه پیمانکار اقدام خواهد شد بنابراین کیفیت آسفالت حتی پس از آنکه در معابر مورد استفاده قرار گرفت، بررسی ها ادامه خواهد داشت.

آب بندی کامل تونل توحید تا دو ماه آینده

طبق این گزارش، تونل توحید که از ساعت 24 تا 5 بامداد مسدود است بامداد گذشته(سه شنبه 4آبان) برای تردد خبرنگاران گشوده شد و جاوید با تشریح آخرین وضعیت مرمت آن گفت: تونل توحید، سازه ای افتخارآمیز است که تنها مسیر شمال به جنوب شهر تهران است که دو سال زمان برای احداث آن در نظر گرفته شد اما مشکل عدم آب بندی کامل به ویژه در سقف آن را شاهد بوده ایم که موجب نشت آب در برخی مواقع می شد که هم اکنون با استفاده از دانش دانشگاه تهران و به روش تزریق از داخل در حال بهسازی هستیم که این پروژه 60 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا دو ماه آتی عملیات بهسازی تونل توحید به اتمام برسد و مطمئن باشید پس از پایان این عملیات کنترل های لازم انجام خواهد گرفت.

پاسخ جاوید به مشکلات زیست محیطی کارخانه های آسفالت

وی در پاسخ به مشکلات زیست محیطی کارخانه های آسفالت این معاونت با بیان اینکه تذکراتی از جانب سازمان محیط زیست و برخی از اعضای شورای شهر درخصوص فعالیت های آلاینده کارخانه های آسفالت که متعلق به این معاونت است داشته ایم گفت:  بر همین اساس پس از وصول این اعتراضات بررسی های گسترده ای برای شناسایی نقاط آلاینده انجام شد و سعی کردیم با انجام راهکارهایی همچون اتصال سیستم کارخانه به شبکه پایش آنلاین آلاینده ای و همچنین ارتقای دستگاه ها مشکلات زیست محیطی این کارخانه ها را مرتفع کنیم.
وی درخصوص عمر آسفالت در کشور گفت: آمار رسمی در ایران نداریم اما متوسط عمر آسفالت بسته به نوع، روش و کیفیت متفاوت است و به طور کلی در کشورهای پیشرفته عمر آسفالت با استفاده از تکنولوژی های نوین به 10 سال رسیده است.
طبق این گزارش، خبرنگاران در این بازدید بامدادی از قسمت های مختلف پروژه مرمت آسفالت بزرگراه ها و مفاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های سواره رو بازدید کرده و پس از بازدید از نحوه مرمت آسفالت در بزرگراه نواب، راهی بازدید مرمت پل تقاطع غیر هم سطح بزرگراه شهید چمران با ملاصدرا شدند که جاوید با بیان اینکه در پروژه بهسازی این پل غیر هم سطح برای نخستین بار اقدام بزرگی صورت گرفته گفت: نصب گاباری بند، اجرای ملات ترمیمی روی ستون ها، اجرای جوش فورجینگ، بهسازی لرزه ای پل با تعویض 72 نئوپرن های پل و همچنین برای نخستین بار پروژه اصلاح ارتفاع آزاد از طریق افزایش ارتفاع عرشه به میزان 5 سانتی متر در دستور کار قرار گرفته است.

ورق های کامپوزیتی بلای جان پل های پایتخت

وی با بیان اینکه افزایش 50 سانتی متری ارتفاع عرشه برای نخستین بار است که در کشور اتفاق می افتد گفت: در هیچ کجای دنیا بر روی سازه بتنی کامپوزیت و ... نصب نمی کنند اما شاهد هستیم که برخی سازمان ها از جمله سازمان زیباسازی برای کاور کردن پل با طرح های زیبا از ورق های کامپوزیت استفاده می کنند که متاسفانه به مرور زمان آب در زیر ورق های کامپوزیت نفوذ کرده و دپو می شود و رفته رفته سازه بتنی پل را تخریب می کنند به گونه ای که حالا شاهد هستیم پل تقاطع غیر هم سطح بزرگراه شهید چمران با خیابان ملاصدرا که تنها حدود 20 سال از عمرش می گذرد به فوریت نیازمند بهسازی و مقاوم سازی است که سعی کردیم رایزنی های لازم با سازمان های متولی از جمله سازمان زیباسازی داشته باشیم که یا کمتر و یا کلا از  ورق های کامپوزیتی استفاده نکرده و پوششی بر روی بتن ایجاد نکنند.

برنامه  ویژه برای بهسازی 7 پل فلزی پایتخت

جاوید در ادامه با اشاره به برنامه های این معاونت برای بهسازی هفت پل فلزی تهران از جمله پل چوبی، کریم خان و ... گفت: این پل ها با سرعت احداث شده و روش بهسازی و مرمت متفاوتی دارند و در حال بررسی جایگزینی پل های فلزی به پل های بتنی  ? فلزی هستیم که این موضوع در حال بررسی است.
وی در پایان ضمن گلایه از تردد کامیون های سنگین در معابر پایتخت گفت: تردد کامیون و تریلرها با بار سنگین موجب تخریب آسفالت می شود اما دقت داشته باشید که ما تجهیزاتی نداریم که در حین تردد به این تریلرها بلافاصله مجاز بودن یا نبودن وزن بار تریلر را تشخیص دهد و در حال مطالعه این طرح هستیم که سنسورهایی که قابلیت پایش وزن خودروها را داشته باشند در مبادی گروهی شبکه بزرگراهی متصل کنیم اما این طرح در حد مطالعه است.


منبع:ایسنا